Blog

Holky nemaj právo mít názor, natož o něm psát

Pokud si myslíte, že naší společnosti se netýká sexismus, neboli posuzování člověka na základě jeho pohlaví, mrkněte někdy do diskuzí pod články, které napsaly dívky nebo ženy. Pokud nejste prase, bude se vám z toho chtít zvracet.
AddThis

Představte si situaci. V restauraci nebude žena sedící sama u stolu spokojená se svým jídlem. Nechá si zavolat šéfkuchaře a vysvětlí mu, co je na jídle špatně a že by ho ráda vrátila. Tak nějak mu prostě sdělí svou kritiku a svůj názor na to, co on vytvořil.

A teď si představte, že by jí šéfkuchař odvětil: „Ty seš nějaká chytrá! Kdyby ses radši starala vo to, aby ti kozy nevypadly z výstřihu.“ A k němu by se přidali další okolosedící muži. „Nojo, blondýna, kdyby radši dřepěla doma a nikam nechodila.“ „Si to příště uvař sama!“ „Nechápu, proč se k tomuhle ženská vyjadřuje.“

Absurdní představa co? No a v podstatě totéž v bledě modrém se děje, když si žena dovolí napsat svůj názor třeba do článku. Jakmile s jejím názorem muži nesouhlasí, nesnaží se argumentovat nebo vést plodnou diskuzi. Prostě se začnou zabývat faktem, že je žena, jaké má vlasy, jaká by asi byla v posteli, že zřejmě nemá co na práci, když dělá chytrou, a podobně.

Těžko byste hledali pod názorovým článkem politického komentátora nějakého českého deníku desítky vzkazů od žen jako: „Hlavně, že máš svaly, ale jinak seš úplně blbej!“ nebo „Běž si radši voskovat pleš, ty chytráku!“ Taková představa je sama o sobě dost vtipná. Fascinující tudíž je, že v prostředí internetu se to od mužů k ženám děje běžně a vlastně to ani nikomu nepřijde divné. Často čím sprostší, tím lepší.

Jako by v sobě pánové měli archetypálně zakořeněno, že ženská by teda rozhodně neměla myslet, natož psát a někde se prezentovat. Hlášky typu „Vrať se do kuchyně“ jsou samozřejmě vtipné, ale nakolik je ta legrace míněná z klávesnic některých diskutujících vážně, se nedozvíme.

Také se nedozvíme, co vlastně ty chlapy na píšících holkách tak dráždí. Že by komplexy? Nikdo neříká, že s autorkou článku nemůžete nesouhlasit. Představte si ale vždy, že byste nesouhlas vyjadřovali ženě do očí právě v té výše zmíněné restauraci. Třeba vám to pomůže k tomu, abyste v sobě našli jinou archetypální mužskou vlastnost – být ochráncem slabších.

AddThis
19 comments
VaclavS
VaclavS

Něco jiného je ale když chce dostat jídlo za které si zaplatí a nebo když rozhoduje o věcech o kterých prostě ženy rozhodovat nemají ... Možná je to z určitého hlediska diskriminace ale většina žen (né všechny) mají potřebu si dokazovat jak se dokážou vyrovnat chlapům a tudíž mají tendeci kecat do věcí v kterých se nevyznají nebo jim nerozumí jenom aby dokázaly jak jsou "chytré" a většinou to přináší spíš více škody než užitku .... Samozřejmě jsou i místa kde se žena uplatní velice dobře a proto je muži většinou posílají do kuchyně :) Ale když toto muž použije v nepatřičné situaci například když žena napíše pouze svůj názor, pak je to hulvát.

Agraynel
Agraynel

@VaclavS Tady musím reagovat na jednu věc a to je ta, kde je napsáno, že žena nerozumí "mužské" věci více než kterýkoliv muž?? A zase naopak... Sumarizovat věci na "mužský" a "ženský" je už značně zastaralá věc, která ale převážně v mužích žije do dnes... Jak já ráda říkám - většina žen se modernímu světu přizpůsobila a přejala ke své roli i část role mužské... Muži bohužel ne (resp takových je málo) a je pod jejich úroveň přijmout i část role ženské...

VaclavS
VaclavS

@Agraynel @VaclavS S tím bych i skoro souhlasil :) Ale není to o tom že by to bylo pod naší úroveň ale je to spíše tím že jsme takhle geneticky stvořeni (naopak se vrácím do pravěku kdy muži lovily a ženy vařily) a nevím proč by se v "moderním světě" měla tahle rovnováha narušovat když to doteď fungovalo dobře... Muž prostě není zrozený pro to aby vařil a uklízel a žena zase naopak aby např finančně zajišťovala rodinu (osobně neznám nikoho kdo takhle funguje, ale určitě se najde i pár vyjímek kde je to naopak ale to muž ztrácí svou důstojnost :))

Agraynel
Agraynel

@VaclavS @Agraynel : Ok, ale v tom případě, pokud jde o tradiční to¨¨role, by měl muž vydělávat oi¨¨ï dneska tolik, aby žena nemusela chodit do práce a starala se jen o ordinu a domácnost a genům bude učiněno za dost... bohužel v dnešní době i ženy musí chodit do práce (tudíš zastoupit část mužské role) a myslím si, že si každá žena zaslouží, aby její muž naoplátku vynášel odpadky, vykoupal děti, pomohl jí uklidit a šel případně nakoupit... Leč pánové tvorstva si toto neuvědomují, že už není pravěk a žena je nusena chodit do práce a vydělávat... Ale ok, když přinese domů 60 tisíc, tak já se o něj budu starat jako maminka :D :D

VaclavS
VaclavS

@Agraynel @VaclavS Já to takhle myslel :) Muž by měl vydělávat dost na to aby žena pracovat nemusela..... a za to by se ona měla starat o domácnost... mě to příjde docela fér. To že většina chlapů sou lenoši a neschopný tolik vydělávat a ženy jim s tím musí pomáhat je už věc jiná ..

THana1526
THana1526

@beruskalenka @VaclavS @Agraynel 


Výstižně vyjádřeno. Já jen nemám ráda, když ženy jakoukoli kritiku pojímají primárně jako zapříčiněnou mužským sexismem, diskriminací, či šovinismem. Jasně, někdy to tak je. Ale to pak ta kritika bývá tak nevěcná, že rozumným lidem nestojí

za povšimnutí.

Agraynel
Agraynel

@VaclavS Takže co tím chtěl básník říci?? :D Že k danému tématu by se neměl vyjadřovat kdokoliv, kdo tomu nerozumí a je jedno, zda jde o to, jak nejlépe upéct kachnu nebo jak vymalovat ložnici...

YuriLee
YuriLee

Sorry, ale neznám normálního chlapa, co by neuměl vařit, stejně jako neznám normální ženskou, co by neuměla vydělávat...

Moji rodiče vaří a vydělávaj oba a o důstojnost nepřichází ani jeden.

Jinak zas tak skvěle to asi nefungovalo, když se od toho už nějakou dobu upouští...

beruskalenka
beruskalenka

@VaclavS @Agraynel já si myslím, že vyjadřovat se může kdokoli k čemukoliv. Jde přece o to, obohatit se navzájem o jiný úhel pohledu. Když se někdo vyjadřuje k něčemu, čemu nerozumí, není nic jednoduššího než napsat svůj úhel pohledu opřený o relevantní argumenty. O tom je přece racionální diskuse, ne o nadávkách. A jestli muž vydělává, a žena uklízí a stará se o děti, nebo naopak, to už je každého soukromá věc. Důležité je, aby oba byli spokojení a vyhovovalo jim to. Rozumná žena se s rozumným mužem vždy dokáže dohodnout :-).  

P.S: A nejlepší kuchaři byli vždycky chlapi :-). 

Lucazz
Lucazz

Taky se na to takhle dá dívat, ale já si třeba neumím představit, že budu celý život sedět doma a starat se pouze o děti a domácnost, zatímco muž mě bude živit. Co až děti odrostou? Jaký bude můj životní cíl? Co kdybych si chtěla někdy vyjít s kamarádkami na kafe nebo si koupit něco pěkného? Zbláznila bych se z pomyšlení, že nic z toho není za moje peníze. Na jednu stranu považuju za hezké, když se muž chce a umí o svou ženu postarat a zabezpečit ji, ale na druhou stranu berte v úvahu, že na sebevědomí žen (nebo aspoň na mé sebevědomí) má velký vliv to, jestli je žena soběstačná nebo ne.

pinkfluffyunicorn
pinkfluffyunicorn

@VaclavS Upřímně, kdybych měla nechat muže, aby vydělával a já se starala o domácnost, radši bych si hodila mašli. Ono to asi bude mít nějaký důvod, že ženy tak usilovaly o rovnoprávnost. Ten starý systém prostě nefungoval, považoval ženy za méněcenné a neschopné. Co do schopností, jsou si obě pohlaví rovna, i když oboje mají některé výhody, ovšem věřte mi, že neexistuje žádný gen, který by ženám předurčoval zvláštní obratnost s koštětem, nebo u plotny a mužům zase lepší předpoklady pro práci. Vše je jen o výchově. Já jsem jako malá místo vaření lítala venku s dřevěným mečem, ometala se kolem garáže a pomáhala se dřevem, proto nejsem v kuchyni o nic lepší než muž, zato mám na táboře na starosti přípravu dřeva do kuchyně a nástroje. To je jako v hudbě nebo umění, záleží pouze na talentu a příležitosti. Je hloupé, když kdokoli kecá do něčeho, čemu nerozumí, ale degradovat něčí názor jen kvůli jeho pohlaví je sexistické (oběma směry). 

Lucazz
Lucazz

@pinkfluffyunicorn Naprosto souhlasím, taky jsem jako malá radši lítala po venku a do kuchyně mě často radši nepouštěli. Jinak, skvělá přezdívka! Zrovna přemýšlím, čím se odreaguju od učení, a díky Vám jsem si vzpomněla, že jsem dlouho neslyšela PFUDOR. :)

liskaelis
liskaelis

To mi tak připomnělo celkem nedávnou situaci, kdy jsem reagovala na jistý článek a pod můj komentář mi bylo připsáno "Raději se běž zase vyfotit s nějakým červeným boa." To mě docela rozesmálo :)) Za zmínku ještě stojí komentář od "kamaráda" zmíněného pisálka - "stačí se podívat do profilu a je jasné, co je zač". Pán, který se díval do profilu na mých asi osm fotek, které viděl a podle kterých usoudil, že jsem zavrženíhodná, byl členem policejního sboru. 


Ale nejen já - třeba dnes jsem četla diskuzi pod článkem, kde na nějakou dámu pánové reagovali stylem "Vypadáš jako čarodejnice.".

To teprve o lidech něco vypovídá :)

beruskalenka
beruskalenka

Znevažování osoby argumentujícího (v tomto případě osoby, která napsala nějaký článek) má jako nekalá technika v diskusi dokonce svůj název - AD HOMINEM, případně AD PERSONAM. Někdo to dělá vědomě, a někdo prostě jen proto, že je to hulvát. Každopádně použití této techniky vypovídá něco nepěkného spíš o člověku, který ji použil, než o člověku, který je napadán...

THana1526
THana1526

Lukášková, budu upřímná. Vaše články jsou špatné. A ne, není to sexismem. Když mají být ironické, jsou hysterické. Když mají být vtipné, jsou výsměšné. Nemyslím to zle, ne každý je rozený fejetonista či humorista. Zkuste holt jinou oblast žurnalistiky.

Garamond777
Garamond777

@THana1526 Tenhle komentář taky nestojí za nic. Hano, už nikdy nic nekomentujte. 

MarkyzaCabanos
MarkyzaCabanos

@THana1526 Ještě bych chtěla vědět, kdo rozhoduje o tom, jaký by ty články MĚLY bejt. Dík!

MartinIrein
MartinIrein

Nemáte pravdu.

Pod články Zuzany Hubeňákové, Marcely Tobiášové, Zuzky Součkové nebo Heleny Koutkové se podobné komentáře nenacházejí. Proč asi?


Podobné články: Blog

Google+