Blog

Hudební masakry – A zase ta Heidi

Český pop připomíná strašidelný zámek. Před padacím mostem přešlapují nervózní elévové, zatímco za hradbami v sálech hodují duchové normalizační popmusic. I v roce 2015.
AddThis

Dlouho se snažím najít odpověď na otázku, co nás Čechy tolik fascinuje na tom normalizačním popu. Nic než nostalgie mě nenapadá, protože obsahově to tehdy nebyl žádný zázrak, uhlazená nenáročná popina poplatná tehdejší oficiální kultuře, kde Holky z naší školky byl největší vodvaz. Dobře, taková byla doba. Ale proč to chtějí lidi dneska? Proč to i po třiceti letech trůní v rotaci rádií? A když už se náááhodou někdo z těch interpretů pamětníků pokusí o nový singl, jde na jistotu a skládá to podle šablony, která fungovala třicet let zpátky. Jako třeba novinka od Heidi Janků nazvaná Zlobivý holky jsou nej!

Ano, spousta věcí tady je špatně, ale to nejhorší teprve přijde. Nikde není psáno, že dobrý klip musí být zároveň drahý. Platí ovšem pravidlo, že lacině vypadající klip je špatný. Netuším, co má být zajímavého na děvčatech před žebřinami, ale budiž. Záběry z baru už jsou jiná liga. Natáčet klip z diskotéky za bílého dne je tvůrčí sebevražda, tuplem když je kamera postavená přímo proti oknům, kterými proniká sluneční světlo. Atmosféra nula, spíš jako kdyby Heidi říkala, že jindy než v jedenáct dopoledne je dovnitř nechtěli pustit. Co ten dýdžej vzadu, chuděra, musí celou tu dobu předvádět? Mohl alespoň hrát skořápky s těmi květináči, co mu štáb zapomněl uklidit z pultu.

Hudbu asi nemá smysl komentovat, Heidi Janků si nikdy nehrála na Barbru Streisand. Ale ten text, tady už se pohybujeme hodně nízko. Aby bylo jasno, nejde tady o věk zpěvačky. Pokud chce Heidi působit sexy, směle do toho, vždyť je mladší než Madonna, a jak té to stále jde! Jenže to, co vidíme v klipu, není žádná cougar image, ale jakási póza diblice-abiturientky, která si protáhla sraz v nonstopu u jukeboxu. Není to v žádném případě chyba samotné zpěvačky, tohle jde jen a pouze na triko její produkce, která svou práci dělá buď špatně, nebo vůbec.

A teď to nejhorší. Sexuální podtext skladby nelze přehlédnout. Proč ne, pokud připadá Heidi Janků po třiceti letech aktivní kariéry důstojné zpívat „víš, jak to má holka ráda, tak si mě dej“, má na to plné právo. Ale když pak s tímhle vystupuje před dětským publikem, kde holčičky v první řadě nejspíš neumí ani malou násobilku, je to masakr, jako když vyšije.

AddThis
10 comments
MartinIrein
MartinIrein

Proto už několik let říkám, že jak hudba 80. let minulého století, tak její interpreti (minimálně jejich nadopoloviční většina) měla být už dávno spálena, rozprášena, spláchnuta a zapomenuta.

Konkrétně k této písni: Rytmus uspávající, melodie nudná, text o ničem, opakování "jo tak si mě dej, zlobivý holky jsou nej" působí jako rýmovačky z 6. třídy ZŠ.

Klip - jednoznačně děs běs. Část v tělocvičně (to fakt kreativita tvůrců klipů je už pod bodem mrazu?), druhá, jak je zmíněno v článku, na nějaké dopolední pseudo diskotéce. Bohužel dívky a mladé ženy okolo samotné Heidi jsou viditelně choreograficky nesmělé, nevědí, co s rukama, co s nohama, takže když si to pustíte bez zvuku, uvidíte pohybové projevy několika duševních poruch najednou.

Ovšem, jak je psáno, není to chyba přímo Heidi, že její jediná aspoň trochu povedená písnička byla pohádková odrhovačka "Když se načančám"....

MartinDockal
MartinDockal

Vašíku, a tohle má být argument? Po takový pitomoučký logiky by o atletice nemohl psat nikdo, kdo nepodává minimálně medailové výkony. 

A to je pěkná blbost, že jo?

pek76
pek76

@MartinDockal přesně tak, stejně jako by člověk v restauraci nemohl říct, že to "jídlo" je sračka, páč není vyučený kuchařem atd atd .. heidi natočila diskosračku pro cílovku s IQ houpacího koníka, navíc devalvuje ženské pouze na tupé chodící díry, nic víc .. tímto se omlouvám houpacím koníkům

MarekSmaky
MarekSmaky

@Vasek Nekvapil Po shlédnutí těchto dvou písní (Heidy a Melankoholik), jsem nabyl dojmu, že bych mohl být hudebním textařem století. Jal jsem se sepsat svou první dechberoucí skladbu, avšak po několikerém přečtení si prvních dvou svých rýmů (píče-klíče a láska-praská) jsem pojal podezření, že má originalita dostala několik přímých kopanců na koule a nechal jsem toho. 

CalimeCZ
CalimeCZ

Tak jsem tu první písničku pustila mamce (ročník 1961), ať si tipne rok vzniku. Prohlásila: 83, 82? Nasmála jsem se. 

pek76
pek76

na tohle by měl být povolený legální odstřel

Podobné články: Blog

Google+