Blog

Hudební masakry – Heidi Janků

Pojďme si udělat takový malý výlet do historie a ukázat si, jak také vypadaly slepé uličky, do kterých naše porevoluční pop music zabloudila.
AddThis

Ono se to tak na první pohled vůbec nemusí jevit, ale cca dvacet let nazpět vzniknul ve východní Evropě zvláštní hudební žánr, který se tam doteď těší obrovské popularitě, a kdo tam pojede, tak se tomu prostě nevyhne. Těžko ovšem ten žánr definovat, má podobu od synťákového ethno-popu až po turbofolk. Teď zamířím do vážných vod, jedním z typických prvků tohoto žánru jsou zpěvačky v roli submisivních poddajných objektů mužského alfa samectví. A tady vstupuje do hry Heidi Janků. To si nevymýšlím, na toto téma vycházejí čas od času seriózní studie a právě v rámci jedné z nich jsem se o tomto klipu dozvěděl.

Čechy a Slováky tato masakrózní vlna, která se prohnala Polskem, Ukrajinou a pak zaplavila Balkán, sice minula, nicméně v 90. letech si nešlo nevšimnout snahy některých producentů na ni naskočit a trochu se svézt. Tak vznikla právě ta slepá ulička, neboť na tuto snahu český posluchač reagoval vlažně a dnes nad tím jen pobaveně mávne rukou. Co si budeme namlouvat, žádné terno to nebylo, a Heidi tak nadále zůstává zpěvačkou jednoho hitu Když se načančám. Mimochodem, ten složil Jiří Zmožek.

Nijak náročný videoklip, holka myje auto a konec. Jak jste si všimli sami, je přitom nahá. Heidina pozadí se dočkáme až až, a jestli má scéna s řadicí pákou znamenat, že takhle při cestě z práce přemýšlí o svém milenci, je to vlastně takový oficiální štempl výše vyřčeného. Pokud se někdo bude snažit píseň Skandál bránit tím, že takovou muziku přece dělala i Kim Wilde, je to alibismus. Její image i repertoár je konstantní, Heidi Janků naopak s touhle věcí pouze koketovala s východními větry a buďme rádi, že se to nechytlo.

AddThis
0 comments

Podobné články: Blog

Google+