Blog

Hudební masakry – Jair Jerochim

Léto se kvapem blíží a já se začínal bát, že český internet letos bude bez sluníčkového hitu. Opak je pravdou, přichází Světlo všude.
AddThis

Když mi poprvé přišel tip do masakrů na úplně čerstvý klip (je venku od 1. června), nechal jsem to plavat. Myslel jsem si totiž, že jde o nějakého virálového komika, jakéhosi Andy Kaufmana, model 2015, a rovnou šel dál, protože cílené srandičky nejsou masakry a naopak. Jenže pak mi tip na ten samý klip přišel podruhé, potřetí, já si zkusil zjistit něco víc a bylo jasno. Další článek musí být o Jairovi Jerochimovi.

Jde totiž o člena pražské židovské komunity, který se velmi aktivně angažuje v rámci veřejného života. Píše blog, točí vlogy, sám sebe označuje za zpěváka a herce, dokonce vystoupil na demonstraci paspolku Islám v ČR nechceme a pak se snažil uvádět na pravou míru, jak to bylo a že se tam vlastně jenom přimotal… Ale hlavně – o písni Světlo všude hovoří jako o profesionální produkci s cílem dostat se do rádií. Tak jo, pojďme si to poslechnout.

Zas a znova se vtírá dojem, že toto musí být komedie. Že je to všechno nějaký vyšší plán sofistikovaného performera, který zkouší, co mu ještě projde. Sacha Baron Cohen tuzemského hudebního rybníčku.

Skutečnost však bude mnohem přízemnější. Jair coby ortodoxní člen komunity žije v mylné představě, že česká hudební scéna po tomto druhu produkce touží. Netouží, bohužel. Ba co hůř, v jedné z nejateističtějších zemí takové video vyvolá spíše pobavené úšklebky a mylnou představu, jestli nejsou všichni mladí z Josefova tak trochu mešuge, pokud se jim tohle líbí. Nejsou, stačí si zajít na klezmer. Dneska už se hraje i ve Vagonu, a to je co říct!

Ale zpátky k Jairovi. Nepochybuji, že je to veselý člověk a ženou jej kupředu dobré úmysly. Problém je, že ve světě internetu 2.0 a hudební produkce na něm platí pravidlo „dvakrát měř, jednou řež“ dvojnásobně. Vypustit ven takové video se může rovnat stejné společenské sebevraždě, jako jít do obchodu nahý. Ale co my víme, třeba je to skutečně nový Andy Kaufman? To by byl ten lepší scénář.

AddThis
0 comments

Podobné články: Blog

Google+