Blog

Hudební masakry – Marod

Někteří interpreti jsou na očích hodně, o jiných toho naopak moc nevíme. A je to škoda, neboť se na naší scéně pohybují zpěváci a kapely, které by člověk opravdu nečekal. Mezi takové patří i skupina Marod.
AddThis

Jde o zkratku – Matláškovic rodina. Nápadité. Maminka, tatínek, dcera, syn a kámoš na baskytaru. Pro familiérnost a úzký kontakt s publikem mají i své přezdívky Ája, Racek, Smajlí a Tesák. A protože je to kapela, která toho hodně zažila, na webu mají dokonce tři varianty téže rubriky (O nás, Historie, Bio). Kdo se v tom má vyznat? Teď ale k jádru věci. Matláškovi se těší mediální podpoře, hrají je rádia, v březnu vydali druhou studiovku, o koncerty taky není nouze – jen v roce 2014 jich odehráli a mají domluveno něco přes čtyřicet, a to jsme teprve v půlce. To všechno už jsou poměrně jasné výsledky určité práce a především odezvy ze strany posluchačského zájmu. Pojďme se tedy podívat, jak vypadá jejich repertoár.

Jestli si nějak představuji bezpohlavní hudbu z kosmického bezčasí a bezprostoru, tohle by tomu tak nějak odpovídalo. Opravdu, tohle jde těžko časově někam zařadit. A už vůbec bych něco takového nečekal v roce 2014. Tohle je prapodivný kříženec Kelly Family a Pavla Horňáka. Nabízí se otázka, co je lepší. Laciný klip nebo žádný klip? Já tvrdím, že, druhá možnost, ale vysvětlujte to někomu, kdo chce mermo mocí mít na netu video i za cenu odfláknutých záběrů, do kterých leze nápis Půjčovna lodí. Tady je skutečně vidět, že nic než „pojedeme do Prahy, půjčíme si loď a na Vltavě něco natočíme“ připraveno nebylo. A co má znamenat ten začátek?
    Korunu tomu všemu nasazuje text. Když to Tesák odpálí už na začátku rýmem nebe / tebe, tušil jsem průšvih, ale takovou přehlídku banalit, klišé a nesmyslů jsem ještě neslyšel. Textařské vrcholy v podobě nevím / povím nebo vidím / stydím můžeme ještě taktně přejít s tím, že je autorovi šestnáct let. Ale u obratu „Amorův šíp mi zasáhl pleť“ už tatínek mohl škrtat a říct, že je to nesmysl.
    Jakkoliv prostoduchá se tato hudba jeví, platí výše řečené – Matláškovic rodina není skupina bez zájmu. Jen během tohoto měsíce je čeká několik koncertů od Ostravy po Jindřichův Hradec. Docela by mě zajímalo, za kolik jezdí. Čistě pro porovnání s nějakou klubovkou. A taky si všimněte, kolik sponzorů v klipu i na webu uvádí. Opravdu za to ta hudba stojí?

AddThis
9 comments
LaBurda
LaBurda

Do televizní stanice Šlágr si myslím skvělej kousek, a pro užší folkový fanklub jakbysmet...Ale jak tu někdo píše, slyšet a zapomenout :D

MJK05
MJK05

Souhlasím s tím, že klip má své mouchy a občas připomíná v některých záběrech popíkový klip, ale pořád nesouhlasím s tím, že je to v této rubrice! Opravdu chcete zařadit písničku, kterou napsal tehdy snad patnáctiletý Tesák, do stejné kategorie jako idiotské pseudohudební počiny Lea Beránka?!?! 
Je to hold folk....chápu, pro mnoho lidí to není atraktivní hudební styl, já sám ho také aktivně nevyhledávám, ale musím uznat, že pěvecky i kytarově je na tom Tesák ve svém věku skvěle...jeho texty se mi taky líbí a hlavně-co je nejvíce obdivuhodné- Marod je rodinná kapela, manželé Matláškovi tráví čas se svými dětmi, dali jim do života nějakou zálibu, která jim dělá radost, vychovali je v trampských ideálech jako slušné lidi...zkuste se nad tím zamyslet...pro mě osobně je jeden z největších životních úspěchů, jakých člověk může dosáhnout to, že má fungující rodinu s krásnými zdravými dětmi a že všichni spolu tráví nějaký společný čas...a už je úplně jedno, jestli je rýpavá ČiliChili redakce zařadí do hudebních masakrů nebo ne...osobně nevěřím tomu, že by mezi písálky od Vodafonu byl někdo, kdo v tomto věku vyhrával pěvecké soutěže tak často jako sourozenci Matláškovi. Příště se zkuste zamyslet, milá redakce, že někomu můžete hodně ublížit...tohle do této rubriky prostě nepatří...

MartinIrein
MartinIrein

Úvod, kdy klušina mlátí do kytary a vzteká se, je vážně hloupý. Píseň je jedna z těch, které patří do kategorie "slyšet a zapomenout." Chápu, že u folkového publika, která radostně tleská a křičí "Umíííííííííííííííííííí" doslova po každé hovadině, to nějaký úspěch mít může.

PavlaKacovska
PavlaKacovska

Amorův ším mi zasáhl pleť - to podle mě znamená, že se mu začly dělat beďary.

FilipGregor
FilipGregor

Na Portě v Řevnicích 2012 ještě hráli jako vobyčejná rodinka, kterou baví hrát, a nutno dodat že špatní nebyli - škoda jich je

Sim_lucie
Sim_lucie

Veškerá produkce rádia Fénix mě nesmírně udivuje. Nevím jestli se jí smát a nebo nad ní brečet. Radši se mě neptejte, jak to vím, ale za jeden ten klip chce pan Zemanec - majitel/režisér/kameraman/produkční/střihač 15.000,- (https://www.youtube.com/user/silverstarsfilms/videos) s tím, že Váš klip bude umístěn na stránkách rádia a skladba v programu celý rok. No kdo by po tak lukrativní nabídce neskočil!! :-D 
A ano, je ten kluk namalovaný.. to je ale nic proti samotné reklamě Fénix rádia.. http://fenixradio.net/ Nesoudnost lidí nezná hranice. 

Krakonosh
Krakonosh

Ahoj, hudební masakry čas od času sleduju a tady bych si dovolil trochu rýpnout - lze kapelu posuzovat na základě jednoho nepodařeného, neprofesionálně natočeného klipu? S výhradami proti němu souhlasím, na výhrady proti kapele jako takové si myslím, že by autor si toho měl od ní více naposlouchat (jsou skutečně činní, na youtube se toho dá sehnat spousty). Jejich repertoir je rozmanitý a najdete tam jak písně méně povedené a nevyzrálé, tak i písně hluboké, které zasáhnou na správném místě. Samozřejmě že od šestnáctiletého autora nalze čekat verše naprosto dokonalé a tatínek si myslím má tolik rozumu, aby si napsal svoji píseň a ne opravoval verše syna (nevím, jestli k tomu u nich dochází anebo ne). Jsou prostě jako každá jiná začínající kapela i s jejich nedostatky, která ale měla to štěstí (či smůlu), že je v ideální konfiguraci, která se hodí pod nos některým médiím, která jsou ochotná do jejich propagace investovat. 


Osobně samotný klip jako masakr vidím (promiňte mi to, ale od prvního shlédntí jsem jenom čekal, kdy se tu na stránkách objevíte), samotnou kapelu však ne. Jsou jako jiní folkoví muzikanti, dělají to co je baví a baví tím i publikum (osobně znám spousty lidí, kteří je mají rádi aniž by je nějak hnala mediální propagace - prostě je někde potkali) a jako dramaturg festivalu jsem o nich jako o dobré kapele i uvažoval. A za kolik jezdí? To se zeptejte jich, myslím si, že se tím tajit nebudou - jezdí totiž i zadarmo na festivaly jako je třeba Porta.

JiriF
JiriF

Jardo,  ja si nemyslim, ze by to bylo tak casove neidentifikovatelny. Ja to uplne slysim v dobach Spiritualu Kvintet nebo z dob Wabiho Danka a zaradil bych to tak 1980-1990 (uvedenim tech dvou jsem je rozhodne nechtel s nimi srovnavat, je to jen casove prirovnani). Ale za celou dobu co sleduju masakry, tak tohle bych rekl, ze je to asi nejkulturnejsi a pro urcitou skupinu spoluobcanu nejposlouchatelnejsi co tu bylo. Nicmene s temi zminenymi masakry v textech nebo klipu plne souhlasim. Mohli si s tim dat vice prace.

Podobné články: Blog

Google+