Blog

Hudební masakry – Pavel Nikolas Galis

Jsem vycvičený, málokdy se stane, abych něco nedoposlouchal. A právě dnešní masakr je ten případ.
AddThis

Tedy, ne že bych to nedoposlouchal, to bych pak o tom ani nemohl psát, ale první pokus skončil neslavně, dvacet vteřin a dost. Pak dalších dvacet vteřin, minuta a na čtvrtý pokus jsem to konečně dal celé. A pak ještě jednou a ještě jednou, aby mi nic neuniklo. Ale řeknu vám, nebylo to dobrý.

Nejzajímavější na celé věci je postava skladatele Pavla Nikolase Galise (už jen to vznešené jméno, schválně si to řekněte nahlas), který se na svých stránkách chlubí studiem (nikoliv absolvováním, ale to může být jen slovíčkaření) konzervatoře. Podle vlastních slov skládá vážnou a filmovou hudbu, občas zaběhne do rocku. Do toho všeho se ještě věnuje produkci, filmu, režii klipů, zkrátka renesanční člověk. Proč ne, tohle je bohulibá činnost, a pokud se dělá dobře, zaslouží si podporu, i kdyby dotyčný místo konzervatoře kopal kanály. Jenže v případě Nikolase Galise slovo dobrý moc nepřichází v úvahu.

Klasický příklad kompozice ve stylu Babicova kuchtění, potřebujete drama, ale nemáte téma? Dejte tam válku. A rovnou všechna ta klišé, která napadnou textaře na první pokus, resp. myšlenku. Krví nasáklá zem, spálená zem, rány rozléhající se celou zemí, bezvládná těla na zemi. Víc země, aby všichni viděli, že ve válce země trpí. Pan Galis možná má možná studoval kompozici, ale textařinu na konzervatoři neviděl ani z rychlíku.

Když se pak po třech minutách přidá rapující týpek, co ve slunečních brýlích s kapucou přes hlavu vypráví o pokládání bílých květin, umírání civilistů a zbytečné smrti vojáků v poli, pocit dada je umocněn někam hodně vysoko nad level 9000. A samozřejmě nesmí chybět dívčí sbor, který tomu všemu dodá tu správnou vznešenost. Co naplat, že v čase 3:40 a dál tomu už není rozumět? Co naplat, že se to navíc tříská s bídným zvukem kytar a automatických bicích? Pavel Nikolas Galis je přece oficiálně skladatel vážné hudby, tak to přece musí být dobrý…

 

AddThis
4 comments
liskaelis
liskaelis

Děvčata s papíry v ruce asi zapomněla text nastudovat před natáčením .. 

MartinIrein
MartinIrein

Vydržel jsem to napoprvé jen abych v tom našel nějakou pointu. Není tam.

JanElgrothTalvinen
JanElgrothTalvinen

No ono to až tak strašný neni... ta sólistka mě teda sere dost, ale úplně na hnuj bych to neházel... Největší masakr je asi viditelnej narcismus autora... Moc si to "na to hraje". Kdyby to podal s pokorou, jako slušnej amatérskej pokus o sympho-metal, což to i je, neměl bych problém...

TommyFendrych
TommyFendrych

sorry, tohle nedám - jakmile se tam objevila vpravo dole ta zombie, musel jsem vypnout .. za chvíli jdu spát a noční můry nepotřebuju :)


Podobné články: Blog

Google+