Blog

Hudební masakry – Podojíme děti

Byznys. To kouzelné slovo, které vyvolává averzi i sbíhání slin. A když vítězí ta druhá možnost, začnou se dít věci.
AddThis

Děti. Druhé kouzelné slovo. Děti jsou vděčná cílovka, které prodáte prakticky cokoliv. Už když jsem kdysi na škole studoval literaturu, dávali nám za příklad jako marketingově úspěšné autory ty, kteří cílí na nejmenší. Ono je to vidět i na maloměstských knihkupectvích, které se uživí jen prodejem kuchařek a dětských knížek, nic jiného tam lidi nekupují. No a v muzice to funguje podobně, ale o dost cyničtějším způsobem. Zatímco literatura přeci jen po dítěti vyžaduje určitou fantazii a zapojení mozkových buněk, hudba se spoléhá na líbivost a rytmiku, pro co nejmenší náročnost tvůrčího procesu se často přidává mírně řečeno prostoduchý text. „Je to blbý, ale děti na to budou tancovat,“ jako bych slyšel pány ve studiu.

Vraťme se ale k byznysu – před pár měsíci jsem na tomto místě psal o vzniku kanálu TV Písnička, který spadá do Peterkova království. Je to byznys až na kost, prodávat zboží starším generacím a dětem, tedy dvěma cílovkám se sníženou imunitou vůči marketingovému tlaku. Šlo by to pochopit, kdyby mělo to zboží nějakou hodnotu, ale produkci České muziky všichni dobře známe. Takže… co tedy za několik stovek dostaneme?

A to je to video poměrně milosrdné, jelikož je zbaveno všech těch teleshoppingových nápisů, které do vás jinak z obrazovky TV Písnička budou prát furt. No, do nás nediváků ne, ale do dětí a jejich rodičů.

On to je vesměs legitimní byznys, žádné obchodování s deštěm. Braky se u nás prodávaly vždycky. Ale to provedení, ach jo. Obludný diskozvuk a Míša, která prostě neumí zpívat. Tohle opravdu bolí, zlatá Dáda Patrasová. No a do toho samozřejmě tancující dětičky, to se líbí všem.

A líbí se to i rodičům, kteří v dopisech chválí TV Písnička a chválí DVD Cvičíme s Míšou, které si koupili, protože u toho děti doma tancují. Inu, děti tancují na všechno, to opravdu není Míšou a neznamená to, že dělá dobrou produkci pro nejmenší. Je to jen cesta nejmenšího odporu. Koupit hloupoučký a lacině natočený pořad na DVD, lupnout ho dětem do přehrávače a jít si dát kafe. Pokud rodič chce svým dětem nabídnout něco víc, možností má opravdu hodně, stačí se zvednout od televize. Co třeba koncert Kašpárka v rohlíku? Tam se vyřádí! Upřímně mě zaujal i loňský model Kryštof kempů. Ať už patříte mezi fanoušky skupiny Kryštof nebo ne, to, s čím vloni objeli republiku, byla vynikající zábava pro celou rodinu. Takhle to vypadá, když si někdo dá práci s produkcí pro děti. Jak to vypadá, když si tu práci nedá, to vidíme na TV Písnička.

AddThis
0 comments

Podobné články: Blog

Google+