Blog

Hudební masakry – Rozdrceni Alexandrovci

Dlouho jsem váhal, zda se nad tím v masakrech pozastavit, či ne. Ale když tento týden končí to jejich české turné...
AddThis

Je to zvláštní fenomén, tenhle soubor. Stále je totiž velká skupina Čechů, kteří je milují. Nerad se na blogu pouštím do politiky, neboť zastávám názor, že cpát do hudby politické myšlenky je jako krmit kolibříka medicinbalem, ale málo platné – jakmile se do masakrů dostane něco politikou přímo prosáklé, nelze se tomu v komentáři vyhnout.

Alexandrovci byli vždy nástrojem ruské propagandy. Bylo tomu za komunismu, kdy obráželi svět a snažili se ukazovat tu lepší (přesto stále odulou, přísnou a chladnokrevnou) tvář sovětské armády. A je tomu tak i letos. Mají totiž nově v repertoáru píseň Slušní lidé, která opěvuje hrdinství neoznačených ruských vojáků při loňském zabrání Krymu. Čechům jako kdyby to bylo jedno, fascinace mohutným sborem a tancování kozáčka zkrátka vítězí nad pravdou a láskou. Do tuhého jde ve chvíli, kdy přichází jakási fúze Alexandrovců s českou scénou. A to už je téma pro masakry jako hrom.

Most přes minulost patří jednoznačně k tomu lepšímu, co má Lucie Bílá v repertoáru. Píseň tvůrčího tandemu Soukup – Osvaldová se chytla, ještě dnes se hraje v rádiích, logicky to dotáhla na loňskou bestofku (pardon, „diamantovou kolekci“) zpěvačky a tak dále. Co se ale z křehké skladby stane, když se opře o mohutná bedra armádních pěvců? Zapadne do jejich medvědí srsti, ze které si rozpláclé zbytky vyškrábou rejžákem. Zatímco do času 1:50 je to takový muzikálový standard, pak do toho pánové bouchnou. Začínají nenápadně, jako sbor brundibárů, ale jakmile do toho spustí balalajky a mordorské chorály, z Lucie Bílé se stává pouhá stafáž a její hit dopadne jak koťátko přejeté parním válcem.

Samozřejmě, můžeme namítat, že to do masakrů nepatří, protože je to instrumentálně i profesionálně naprosto špičkově provedené. Bodejť by ne, když je za tím devadesát let armádního drilu a stranických zájmů. Pro mě je ale masakr každý tuzemský umělec, který si takhle nechá znásilnit svůj repertoár nebo Alexandrovcům přihazuje na jejich turné. Ať už je to dříve Lucie Bílá, Martin Chodúr či letos Helena Vondráčková a Michaela Nosková. Gershwina na vás!

AddThis
2 comments
OndraHanousek
OndraHanousek

Ke zmiňovanému politickému podtextu luxusně pasuje i název, "Most přes minulost"

Podobné články: Blog

Google+