Blog

Hudební masakry – Turbo

Není legenda jako legenda. Led Zeppelin, to určitě legenda je. Jimi Hendrix taky. Ale Turbo? Určitě? Sice to o sobě píšou na svých stránkách, ale snažit se vytvořit mýtus legendy tím, že se tak nejdřív sám začnu nazývat, opravdu není šťastné řešení.
AddThis

Posuďte sami: Ivanovice na Hané, fotbalové hřiště SK Horní Měcholupy, Bělá nad Radbuzou, Bernartice nad Odrou nebo Líšov u Českých Budějovic. Tady všude budou během září Turbo hrát. Se vší úctou k obyvatelům těchto míst, legendy hrají ve Wembley. Nebo alespoň v Malé sportovní hale. Je třeba zbořit jeden mýtus, který po českých maloměstech a venkově koluje – Turbo nejsou legendy. Je to kapela dvou předrevolučních hitů, se kterými brázdí dodnes republiku. Navíc to byly ve své době hity dost z nouze, takový uhlazený bigbítek v mezích zákona, resp. posudkových komisí. Hráč a Chtěl jsem mít však natolik zakořenily v uších normalizačního posluchače, že se dodnes na tancovačkách a pofidérních diskotékách hrají do zblbnutí. Do zblbnutí ale hrají i samotní Turbo, loni vydali další studiovku, pojďme se podívat, jak zní jeden ze singlů.

Utajená legenda hasí žížeň…

Jestli má tohle být český rock model 2012, tak to aby jeden zaplakal. Nejeden, všichni fanoušci žánru. Pekelná žízeň nás nemilosrdně sežvejkala a vypliva kdesi pětadvacet let nazpět, tak zastarale novinka zní. Nabízí se otázka, jestli má smyl vydávat takový klip neklip (není to žádné fan video, ale oficiální kanál frontmana kapely), protože metající blesky v čase 2:00 rozesmějí asi i skalní fanoušky. Text o kocovinovém ránu rockové hvězdy podlamují křečovité rýmy typu stoupá / kouká, záběry publika připomínajícího komparz Papouškových filmů dávají napovědět, že tak jako se nemění kapela, nemění se ani její fanoušci.

Svůj k svému, já to chápu. Obě strany jsou spokojeny a těžko jim to lze vytýkat. Ale proboha, netvrďte mi nikdo, že tohle je nějaká legenda! Turbo vždycky hrálo synthrockové agro pro nenáročné posluchače bez rozhledu a ochoty zajet si na pořádnou kapelu do okresního města. Je to muzika, které už dávno ujel vlak. Z Turba se stali hudební fušeři objíždějící maloměstské kulturáky, lokální tancovačky a regionální slavnosti, což je level, na kterém u nás fungují desítky jiných kapel a každá si může připadat jako legenda jenom proto, že na zábavu do Chotutic u Českého Brodu (kde bude Turbo hrát v listopadu) si je vždycky rádi pozvou. Ovšem pozor! Legendy to z nich ani náhodou nedělá. 

AddThis
10 comments
Talaniel
Talaniel

Pekelná žízeň tedy slabá je, ale musím se Turba zastat :-) Jejich (tuším) první dvě LP (Turbo, To bude, pánové, jízda) pár docela dobrých songů měla. Osobně mi nejvíce učarovala skladba Rám a její instrumentální verze Těžká voda a pak taky třeba Vzbuď mě. Ale možná to jen hovoří nostalgie, přecijen je to hudba mého dětství :-)

Stepan SImek
Stepan SImek

Ono je ale potřeba si uvědomit, co znamená pojem legenda. Legenda nemusí mít nic společného s kvalitou. Nikdo nepochybuje, že třeba ABBA je legendární kapela a s kvalitní natož uměleckou muzikou má společného asi tolik, jako Uwe Boll s filmem. Objektivně prostě TURBO je legenda tuzemské poprockové scény, stejně jako je legenda české popové scény Michal David nebo Helena Vondráčková. To, že to jsou agro srajdy, je věc jiná. Stejně tak konstatování, že legendy hrají ve Wembley, je totální kravina. Třeba takový SWANS hrají po malých klubech v provinčních městech typu Brno a nikdo nepochybuje, že jeto legendární kapela.

zakk12
zakk12

Pisateli této kritiky navrhuji léčbu Šlágrem od rána do večera minimálně po dobu 5 let.........

Martin Charvat
Martin Charvat

Samozřejmě, turbo nejsou legendy. Pouze to máme všichni vyvrtaný v mozku, protože před touhle muzikou se člověk na žádných padesátinách nebo vesnický svatbě neschová! Ale, že by této muzice ujel vlak? Naopak, přesně tahle muzika převlečená do profesionálnějšího Kabátku nás tu v podobě x kapel naprosto válcuje a zabírá veškerý mediální prostor! Pořádám svůj DIY festival, protože jsem nadšenec a neochota lidí poslechnout si něco jiného, co nemají vyrtáno v mozku, je na menším městě naprosto nulová. Sakra, co s tím?! To je otázka!

www.metalstorm.cz

Hemmmmy
Hemmmmy

Tak to je presne, mluvis (resp. pises) mi z duse...

Spyridos
Spyridos

Citujem: "Se vší úctou k obyvatelům těchto míst, legendy hrají ve Wembley. Nebo alespoň v Malé sportovní hale." So vsetkou uctou pouzit podobne meritko je asi zatial najvacsia blbost, co si napisal.

MartinChovan
MartinChovan

@Stepan SImek  @Stepan SImek  To je ovšem opět víc než neznalost. Když už by chtěl kdokoliv cokoliv a s čímkoliv srovnávat (a alespoň malinko by rozuměl hudbě), těžko by mohl tvrdit o opravdu legendární skupině ABBA takové žvásty. ABBA je etalon kvality, studnice melodických postupů a aranží, mají velmi kvalitní texty (o kterých se Turbu může v noci jen zdát), holky zpívají a zpívaly první ligu ještě před nástupem do ABBY, Rutger Gunnarsson (baskytarista) hrál a vymýšlel věci tak zajímavě, že je youtube plný pokusů ho napodobit (stačí zadat "abba bass cover"). Napsal, že ABBA není dost hudba může pouze hudební analfabet. 

...což nic nemění na tom, že Turbo je stálice kategorie vesnická zábavová kapela. Mládež u toho může pít pivo a sbírat sexuální zkušenosti po křovinách a opuštěných autobusových zastávkách. 


VojtaC
VojtaC

@Spyridos @Spyridos Ona je hlavně blbost myslet si, že je to nějaký měřítko. Jde o obrazové přirovnání, příteli, který, pokud už je budeme chtít brát reálně, je vlastně pravdivý.

Podobné články: Blog

Google+