Blog

Jste hipsteři? Tak už jste out. Teď frčí yuccie

Vůbec si nejsem jistá, jestli je následující článek uměleckou instalací, nebo náhodným seskupením slov.
AddThis

Uvedu vás do obrazu. Hipster je člověk, co nepodléhá mainstreamu a jde si vlastní cestou. Moh to bejt třeba jedinej nevocvokovanej nepotetovanej fanoušek na koncertu deathmetalový kapely nebo důchodce, co místo dechovky poslouchá Nicka Cavea.

Jenže jak to tak bejvá, i „hipsterismus“ se postupně stal mainstreamem. Má jasně definovanou uniformu a v Praze i místo výskytu. Kdo na Žižkově, Letný a Vršovicích neni hipster, je debil. Když hipsterům došly kombinace barev na kostkatých košilích a prachy od rodičů, začli na sobě tahat starý mikiny po bráchovi, kecky z Kauflandu a ortopedický pantofle sestřičky Iny a pojmenovali to normcore.

Na to všechno jsme si zvykli, dokonce jsme i zvládli psychicky přežít díl Kmenů s názvem Hipsteři, kde se několik vymaškařených individuí snažilo přesvědčit diváka, že vypadat co nejhnusnějc a mít děsnej vkus je životní postoj.

A když už si člověk myslí, že nic horšího než plátěný baťohy s trojúhelníkama a rachitický holky v zástěře z Prioru nezažije, přijde nějakej Američan a napíše článek o tom, že Hipsteři už neexistujou, teď jsou to Yuccies. Ač se nás snaží přesvědčit, že jde o novou subkulturu, podle popisu to vypadá jen jako hipsteři, co si nechali narůst fousy a culík a Club Maté si platěj ze svýho. Wau. Kulturní revoluce je tady.

Když teď člověk bude pít předražený kafe v nehezký okachlíkovaný díře s honosnym názvem Bistro a přikusovat k tomu kus suchý buchty, která je vrcholem gastronomie prostě proto, že je domácí, určitě z toho bude mít naprosto jinej pocit, když to není hipsterský, ale yuccieovský. Jak se to vlastně čte? A jak se to vlastně skloňuje? Chudáci naši rodiče ještě neabsorbovali ani hipstera a už se na ně valí další cizí nepěkné slovíčko. To si nezaslouží.

Yuccie je mimochodem složeninou ze slov Young Urban Creative. Mladý městský kreativec. Ano, ten chlapec na dřeveným kole, co pravidelně pořádá čtení svých povídek psaných v jambickém pentametru v kumbále v Paralelním Polisu, to je nový národní obroditel. A konečně někam opravdu patří. Není ale moc mainstream někam patřit? Možná by to chtělo nějakou novou subkulturu, ne?

AddThis
9 comments
Michalesa
Michalesa

Perfektní! Díky za článek :)

SaraBrezinova
SaraBrezinova

Kdo není na Letný hipster, je debil. MMkay. 

MartinHubaCzech
MartinHubaCzech

~ Tolik slatanin a slov co maji snad zaujmout nebo co... 
~ Je mi lito, ale nelibi se mi zpusob jakym je clanek napsany. 

~ Prijde mi, ze autor je teeezce zaujatej a nastavnej...
~ Vubec nechapu, proc do toho tahat rodice. 


jerabina
jerabina

Článek přesně o tom, o čem to je - o mainstreamu :D Baví mě, jak mají hipsteři pocit jedinečnosti a z ní zrozené dokonalosti a přitom být dnesky mainstream e vlastně víc... jak to říct... "hipsterský" :D  

Tom Riley
Tom Riley

@asivitrne Životní 'postoje' těch, o kterých článek pojednává, jsou o hovně.

Podobné články: Blog

Google+