Blog

Kluci s divnými foťáky

Tomáš Nosek a Michal Čáp byli z polaroidů celí pryč, ještě než se z instantních fotek a foťáků stala móda a hipsterské must-have. Před pěti lety u nás ale byly foťáky, ze kterých hned vyjede snímek, nevídanou záležitostí. Tak je kluci prostě přivezli.
AddThis

Foťáky, ze kterých vyjede snímek hned po zmáčknutí spoušti, znali Tomáš s Michalem jen z filmů. Sem tam potkali pár lidí, co na ně kdysi dávno fotili, ale nikdo z jejich vrstevníků je v ruce nikdy nedržel. Tak začali sjíždět web, sehnali polaroidy ze zahraničí a o instantní fotce začali psát na blogu PolaroidLove. Dneska mají na Žižkově dokonce kamenný krámek pojmenovaný Polagraph plný divných foťáků. Nejvíc frčí Polaroidy a také klasické, ale prošlé filmy, které dělají super efekty na lomofotkách. Co se neprodá, sfotí kluci s radostí sami.

Polaroid je drahej špás! Kolik stojí jedna fotka?
Existuje několik druhů, ale obecně je to fakt docela drahá záležitost. Nejlevnější snímky vyjdou na 25 korun, ale takové ty klasické polaroidy stojí kolem 65 korun.

To je docela pálka, ne?
Jo, ale ta vysoká cena není nutně nevýhodou. Vezmi si, jak se díky tomu naučíš nad záběrem přemýšlet, to ti digitál nikdy nedá.

Znám polaroidové filmy značky Impossible. Kolem té je, tuším, nějaký příběh. Snad, že nějaká banda hipsterů koupila fabriku, kde začali filmy vyrábět…
Banda hipsterů to rozhodně není! Za firmou Impossible stojí Florian Kaps, rakouský čtyřicátník, který si už v den uzavření továrny Polaroidu v roce 2008 umanul, že výrobu

PolaroidLove

těchto materiálů obnoví. Část továrny odkoupil, ukecal spoustu původních zaměstnanců a inženýrů a společně začali makat na úplně nových filmech. Museli je vyvíjet vlastně od píky, protože se s Polaroidem bůhvíproč nedohodli na odkoupení samotné technologie. A teď, po pouhých pěti letech, vyrábí a prodává Impossible tisíce filmů. A to i přestože jsou stále ve vývoji a nejsou technicky dokonalé. Díky tomu taky vznikají ty tolik žádané optické chyby jako neostrost nebo ujeté barvy.

Proč vlastně lidi tolik baví ta nedokonalost? V čem je její kouzlo?
Je to úplný opak dokonalého a perfektního digitálního světa. Zůstává tu ten prvek překvapení. Uděláš dvě fotky ze stejného místa ve stejné chvíli, a přesto můžou být každá úplně jiná.

Tomáš a Michal z PolaroidLoveTomáš a Michal z PolaroidLove

Co říkáte na všechny Instagramy, Hipstamaticy a další aplikace, které kopírují estetiku polaroidů nebo lomografie.
Rozhodně nejsme takoví ti fanatičtí odpůrci aplikací, které se snaží Polaroid napodobit. Je to cesta, díky které se k chemické fotografii dostanou lidi, které by to jinak úplně minulo. Třeba si to pak chtějí zkusit a osahat naživo.

Pak třeba zabrousí do vašeho obchůdku. Jste jediní, kdo u nás dělá do polaroidů?
Víceméně jo. Fotografů s polaroidem je spoustu, ale obchody nebo galerie, které by se jim přímo věnovaly, neexistují. Asi právě kvůli tomu, že prodej polaroidů není jen o tom, objednat zboží, dát k němu přirážku a poslat ho dál. Je s tím spousta práce.

Odkud foťáky berete?
Shánět původní přístroje je čím dál těžší, jejich cena roste a zásoby ubývají. Bereme je v zahraničí, kupujeme i po českých bazarech či blešácích. Většina z nich ale není v nejlepším stavu, takže velkou částí naší práce je jejich opravování, čištění nebo renovace. A to už musíš dělat pro zábavu, ne pro peníze.

Kdo dneska vůbec fotí na polaroid?
Hlavně ti, kterým učaruje okamžitost, papír a typické chyby a podání barev. A pak taky profesionální fotografové, kteří dokážou ocenit jeho charakteristiky. Ti ukazují, co všechno v tom materiálu je, jak je výjimečný a co se s ním dá všechno dělat.

PolaroidLove

PolaroidLove

Je polaroid foťák pro každého?
Už kvůli ceně rozhodně není. Je pro toho, kdo je ochoten nad fotkou přemýšlet, něco jí obětovat a zároveň se nenechá odradit počátečními neúspěchy. Je ale zároveň pro ty, kteří dokážou ocenit charakteristiku té chemie a to, že je fotka nemanipulovatelná. A existuje i jeden originál bez možnosti kopie.

Divný foťák do každé tašky. Divný foťák do každé tašky. PolaroidLove

Dáte nějaký tipy na to, jak udělat dobrou fotku?
Neuspěchat to, přemýšlet a vědět, jak ten foťák i chemie ve filmu pracuje. Ale to je rada, která platí pro jakoukoli fotografickou techniku. Dneska každý chce, aby jeho fotky byly zašuměné, měly nereálné barvy a vinětaci. Nám se to taky líbí, ale nesmíš zapomínat na to, že tyhle efekty prostě nikdy nenahradí sdělení dobré fotky. Důležité je hlídat si, aby forma nepřevážila nad obsahem.

Jakou nejlepší fotku jste kdy vyfotili?
Těžko říct! Spíš se zeptej někoho jiného. Ideálně až potom, co umřeme.

Tak jinak. Jaký nejbizarnější foťák jste kdy měli v ruce?
Naše poslední focení bylo celé bizarní. Pořídili jsme si velkoformátové instantní filmy 8 x 10 palců. To je něco naprosto fantastického. Nechali jsme v tom hromadu peněz. Odjeli jsme s tím fotit na Slovensko, jenže jsme se blbě domluvili a na místě zjistili, že máme úplně jiný foťák. Naštěstí nám pomohl jeden zkušený fotograf. Vzal kalkulačku a foťák prostě na koleně předělal. Prodloužil měch, změřil ohniskovou vzdálenost, přepočítal clonu. Takže jsme na nejdražší materiál, který se vůbec dá sehnat, fotili podomácku vyrobeným foťákem. A ono to fungovalo! Mazec!

AddThis

Podobné články: Blog

Google+