Blog

Lepidlo v obočí a dalších 18 rysů, podle kterých poznáte modeláře

Plastikové modeláře si kdekdo představuje jako malé zakrslé mužíčky s postavou zralé máslovky, váhou kolem sta kilo, proplešatělé a s tlustými brýlemi. Prostě divnolidi, kteří tráví většinu času s malinkými letadýlky, vláčky a tančíky. Abyste věděli, známe spoustu urostlých a krásných modelářů! Ale něco málo se o každém takovém člověku přeci jen říct dá...
AddThis
  • text: Filip Junek

1. S chirurgickou přesností ví, kde v okolí jeho bydliště jsou rozmístěny modelářské krámy.

2. Naprosto detailně zná jejich sortiment a mnohdy zná i prodejce, protože jsou oba stiženi stejným prokletím.

3. Doba, kterou je schopen maximálně strávit v podobném obchodě, v podstatě není časově omezena.

4. Je schopen hodiny porovnávat dva typově STEJNÉ modely i v těch nejmenších detailech.

5. V normálním běžném denním provozu jej lze spatřit, jak zuřivě listuje v historických knihách. I v několika najednou. Klidně i v metru. Tramvaji i autobuse. To je jedno.

6. Během hovoru stáčí nepozorovaně debatu ke svému koníčku, aby vám sdělil, co kde právě nového vyšlo. Aniž by čekal odpověď.

7. Jdete-li společně kolem knihkupectví, je schopen trávit hodiny v oddělení válečné literatury. Zájmy o vojenskou historii a „plast“ totiž jdou ruku v ruce.

8. Jdete-li s ním kamkoli, stále bude mít v hlavě konkrétní krok stavebního postupu a stále dokola se jím bude v duchu zabývat. Vy to nepoznáte, ale je to tak.

9. Na dovolené bude mezi prvními místy, které navštívíte, místní modelářský obchod. Co kdyby tu měli něco jiného než doma!

10. Jeho obydlí je plné modelů. Slepených, neslepených, to je úplně buřt. Všude poličky, vitríny, výstavní skříně. Chraň vás ruka páně byť jen jediný lehce poškodit.

11. Cítíte-li z něho ředidlo, nefetuje. Pracuje.

12. Když je zrovna v nejlepším, nemá smysl mu cokoli říkat. Buď nevnímá, nebo vás slyší jako neurčitý, nepatrný zvuk, něco jako déšť nebo šumění větru.

13. Předchozí bod platí i o SMS, FB či jiné konverzaci.

14. Na druhou stranu, jste-li jeho přítelkyně, budete postupně plíživě indoktrinována vojenskou historií a brzy poznáte, který jaký výsostný znak užívala ta která válčící strana. Budete v historii o hodně zběhlejší.  

15. Umí-li váš modelář vařit, přesně zná složení receptů a poměry koření. (Je to přeci jako míchat barvu na Spitfira, néé??)

16. Barvy má v malíčku. Rozeznat námořnickou modř od půlnoční modré, nebo azurově modré či tyrkysové nepředstavuje ani ten nejmenší problém.

17. Je přesný. Nebudete na něj muset nikdy čekat. Přijít o pět minut později je jako přilepit křídlo letadla někam úplně jinam.

18. Napadne-li vás lustrovat jej, zda si snad nekoupil další stavebnici, je vám to upřímně k ničemu. Najde XY dalších způsobů jak pohraniční kontrolou ve dveřích projít a propašovat další stavebnici. A vzhledem k množství jiných si toho stejně nemáte šanci všimnout. Tank jako tank, ne?

JINAK JE ALE ÚPLNĚ NORMÁLNÍ!

AddThis
2 comments
Limonka
Limonka

Ještě bych doplnila:

- když už se odlepí od modelařiny a uloží se k televizi, tak k válečnému filmu, ze kterého nikdo nic nemá, protože se neustále pohoršuje nad tím, jak to filmaři zpackali, protože tohle letadlo (loď, tank..) v té a té době v tom a tom míste rozdodně nemohlo být (nemělo tyhle znaky, mělo jiné barvy..)

- v horším případě stopne film a vrhne se do svých archívů, aby vám to dokázal

Tom Riley
Tom Riley

Jo, cokoliv jinýho je jako míchat barvu na Spitfira =D To sedlo. Poznal jsem se =D

Podobné články: Blog

Google+