Blog

Máte vejšku a nemáte práci? Tak hledejte a nefňukejte

Vystudovali jste nějakej super obor, jako třeba ekotoxikologie. Pět let jste strávili mezi kolejí, školou a studiem hnojiva. Teď máte v ruce diplom a nikoho nezajímáte, nabídky práce se omezily na Mekáč a pokladnu v Tescu. No jak je to sakra možný?
AddThis

Na jednom zpravodajském serveru vyšel velký článek plný zážitků fňukajících dospělých lidí, kteří dostudovali a nikdo je nechce zaměstnat. MUSÍ se proto nechat dál živit od rodičů, protože přece nebudou snižovat nároky a nezačnou makat někde u pásu. Člověk by se lítostí i rozplakal. 

Škoda, že těm lidem pět let zpátky nikdo neřekl, že hipster obory typu sociologie, divadelní věda nebo kulturologie jsou jako koníček poměrně bezvadný, ale jestli dotyčný nehejbnou během studia a nenajdou si praxi v něčem, kde se aspoň vzdáleně dají vydělat peníze, budou do třiceti na pracáku nebo udělají závratnou kariéru skladníka v supermarketu.

Dostudovat vysokou školu není nade vší pochybnost známka mimořádné inteligence, je to známka pevné vůle, odhodlání a vnitřní disciplíny. Co si budem vykládat, v humanitních oborech se to prostě nabifluje každej, když bude chtít. 

Proto se nedivte, že vám po promoci nepadnou všechny pracovní agentury a ejdžáristi k nohám, když máte v sívíčku hrdě napsáno magistr z oboru muzeologie a v životě jste akorát brigádničili ve Španělsku sběrem jahod. 

Na zadek se z vás posadí tak maximálně vaši rodiče, kteří doufali, že se vás po pěti letech studia zbaví, a vy jim přitom furt smrdíte v pokojíčku, nepřispíváte na nájem a kradete rohlíky ze špajzu. 

Mladým absolventům totiž nedochází, že nežijeme v komunismu a nikdo jim po studiu neni povinnej sehnat práci. Když si uděláte řidičák, auto k němu taky zadara nedostanete. Vejška vás na dospělej život nepřipraví, jen oddálí jeho nástup. Je to ledová sprcha, ale sedět na zadku a fňukat, že za to můžou ostatní, to dospělý neni. Tak ten zadek zvedněte a začněte se snažit.

AddThis
21 comments
SybilaSulfur
SybilaSulfur

No páni, tleskám za takový úctyhodný postřeh. :)

Když jsem článek začala číst doufala jsem, že bude trochu rozsáhlejší než jen tři odstavce nekonečného popuzeného "pindání" nad tím, jak jsou vysokoškoláci neschopní. 

Ale rada "Zvedněte zadek a začněte se snažit" opravdu nikomu nepomůže. Doufala jsem v trochu komplexnější radu o hledání místa po VŠ, případně nějaký menší rozbor trhu práce. 

Ovšem pokud si myslíte, že tímhle nějak zlepšíte svět, tak nikoli.

SaintCaitlione
SaintCaitlione

Kdyby se půlka těch, co je na filozofii a jinejch lidstvu neskutečně užitečnejch oborech, na to vysrala, začala se pořádně učit a šla radši na strojárnu, tak by za a) poměrně rychle sehnala dobře placenou práci, protože dneska je fabrik víc a kvalifikovanejch lidí míň a za b) udělala by službu lidstvu a svým rodičům. Díky bohu třeba moje bývalá spolužačka pochopila už ve druháku, že filozofie, ač jí baví, jí neuživí, a přibrala si pedagogiku. Jeden ze světlých případů.

beriking
beriking

To je zase osvěta, vidim... ne kazdej ma buňky na matiku apod. ktere jsou pro strojare nezbytne... Tady toho pasivne agresivniho povysovani se uz mam fakt plny zuby.

PetrScheuer
PetrScheuer

@neliuk Bez humanitních oborů by existovalo umění, jen by neexistovaly tlupy manžerek (a manažerů), kteří si o "tom" dovedou jen povídat, a nebo tvoří cosi, co dovedou "ocenit" jen kolegové z jiných (podobných) škol. Pravopis je "technická" disciplína, nemá s uměním nic společného. Jazyková kultura techniků je různá, ovšem pocit, že stupidní myšlenku stačí vystlat spisovnými výrazy, aby se stala vznešenou, ten pocit není vlastní technikům, ti na jazyk (formu) prostě kašlou, těm stačí myšlenka (obsah).

gabriellag
gabriellag

@PetrScheuer ráda bych se vyjádřila k manažerům, konkrétně za obor divadelní manažerství. Opravdu si nemyslím, že si o "tom" jen povídáme, což dokazují projekty vznikající během školy  nebo třeba to, že většina studentů má nabídky do profesionálních divadel již během studia. Divadlo (nebo vlastně jakákoliv kulturní instituce) se v dnešní byrokratické době těžko obejde bez manažera. A myslím, že divadlo neoceňují jen kolegové z jiných (podobných) škol. Nehledě na to, že absolventi tohoto oboru mají 100 % zaměstnanost. Proto mi názor, že manažerky jen sedí u kafe a vlastně nic pořádného nedělají, přijde značně omezený. 

kofina
kofina

@neliuk Ano je třeba obou oborů, jen je docela rozdíl v tom, kolik na který obor chodí lidí a který je přece jen o něco důležitější ;-)

PetrScheuer
PetrScheuer

@neliuk @PetrScheuer Jste citlivá duše, útočný tón jste vytušila správně, a já pátrám, jestli jsem chtěl ještě něco jiného, než útočit, a protože pátrám marně, vzdávám se dávám Vám za pravdu: je třeba obého, jak lidí zaměřených spíš teoreticky, abstraktně, tak těch, co uvažují spíš prakticky, racionálně. Jen v tom prvním táboře se blb ztratí mnohem snáz :-)

PetrScheuer
PetrScheuer

@neliuk @kofina To zní dosti marxisticky, ale nic proti :-) (a kromě toho irelevantní znamená nepodstatný, takže Vy říkáte, že stavět nějaký obor nad jiný je nepodstatné, nemá to žádný význam pro reálný stav věci .. čili neříkáte nic, protože relevantní je skutečný stav; zřejmě to bylo myšleno tak, že je "nesmyslné" stavět nějaký obor nad jiný, čili že takové jednání není nepodstatné, ale je ve své podstatě hloupé .. což ovšem, vrátím se k úvodu, zní velmi marxisticky :-) )

RobertHlavaty
RobertHlavaty

@gabriellag @PetrScheuer Manažer = obchodník s uměním včetně přidružených schopností a dovedností (P.R. marketing, grafika..atd).. Těch nebude nikdy dosti..

Kidlathor
Kidlathor

Jo to je presny, jsou lidi co se se zivotem poperou a vyberou si treba i ne uplne lehkej obor ke studiu a vzdelavaj se v perspektivnim oboru i na vlastni pest a pak si najdou praci pri studiu VS kde si je vetsinou uz nechaj az skolu dostudujou, holt nejsou lini, jit nekam na humanitni obor s tim ze to je pohodicka a kazdej vecer posedavat v kavarne a cekat ze se z nich pak lidi poserou neni cesta k uspechu.. Vono ta vejska podle me neni ani potreba ja vystudoval kompy a ze bych se tam o nich dozvedel naky novinky bych teda nerek, jasne neco jo ale vetsinu sem se stejne naucil sam.. V dnesni dobe kdy je vsecko zadarmo na internetu se muze clovek vzdelavat uplne jednoduse proste nebejt linej a jit si za tim svym..


Nakonec u pohovoru je stejne bude zajimat co umis a jakou mas praxi, daj ti jednoduchej test ze kteryho je hned videt jestli nekecas a naka vejska... znam lidi se zakladkou co maj pecka praci vysoce odbornou s tim ze je zamestnavatel ani nemuze vyhodit protoze by to pro nej byla moc bolestna ztrata.. a to vse jen proto ze ten clovek zna veci ktery zna malokdo a takovyho cloveka si pak nesmirne vazej protoze by podobnyho tezko hledali..

Robinhoooood
Robinhoooood

Vystudoval jsem humanitni obor, holt jsem to nikdy neuměl s čisly a na práva se nedostal. Jsem Mgr. a práci v oboru nehledám, protože není dobře placená, ale to jsem věděl, s tím počítá většina humanoidů. Ale nelituju toho, užil jsem si jedno z nejlepších období života, zatímco nejveškaři nastoupili do práce ve dvaceti a budou pracovat dalších čtyřicet let, já jsem si prodloužil mladí, chlast, holky, párty, ale i vědomosti, zmíněná disciplína, přátelé a hlavně zážitky z vejšky na celý život. Je mi 26 a začínám "od nuly" jako ti ostatní, co sháněli práci po matuře. Ti, co nešli na vejšku, pracují dlouho, tak je pro ně fáze dalšího kroku - třeba založení rodiny - přemýšlet o ni - ve věku 25-28. Pro mě věk, pro založení rodiny, kdy získám praxi od praxe než někde nastartuji kariéru a vytvořím si finanční stabilitu bude cca 32. A proč ne, doba je jiná, ale až budu splácet hypotéku a tlačit kočárek a zeptám se sám sebe - užil jsem si to mladí? Jo užil, na maximum. 

Atomices
Atomices

Pobaví mě, jak vždycky ty největší řeči o tom, že VŠ tituly získá kdejaký blbec, většinou říkají ti, co sami žádnou VŠ nemají, nebo vypadli hned v prváku. Ale hádám, že autorka má alespoň titul magistra či inženýrka, aby to mohla posuzovat.

Co se týče zaměstnání, tak problém získat zaměstnání se týká většiny mladých lidí, protože když chcete získat práci, požaduje zaměstnavatel praxi v oboru, ale praxi nezískáte, protože bez ní vás málokdo zaměstná a jste v začarovaném kruhu.

Práce při studiu je sice možnost, ale nikoliv pro všechny. Jednak každý semestr máte jinak výuku (někdy se liší i liché/sudé týdny) a když ve škole začínáte v 7 ráno a končíte v 19 hod, tak už toho moc nestihnete. A když se ucházíte o zaměstnání, tak proč by měl někdo dát přednost vašemu měnícímu se rozvrhu oproti člověku, který se jim může maximálně přizpůsobit?

A i když zvládnete skloubit práci a školu, a pak chcete své znalosti využít pro získání práce, ze které alsp zajistíte rodinu. Tak nad Vaší praxi mávnou rukou, protože to není praxe přímo z oboru.

Ve svém okolí jsem se nesetkal se studentem, který by si myslel, že po VŠ na něj čekají s otevřenou náruči a tučným platem.

A proč tedy vůbec VŠ studovat? Nu to je prosté - daňové úlevy, možnost navázání kontaktů, odborná praxe či zkrátka pracovní místa, kde je třeba alsp Bc. Titul.

Co se týče oboru, jaký studovat. Tak by mě zajímalo, podle čeho by si podle autorky měl člověk vybírat obor? Dneska může být poptávka po jednou oboru, ale než ho dostuduju, tak zájem může opadnout a budu další v řadě.

Získání práce také ovlivňují další věci - věk, pohlaví, město kde bydlíte (v Praze se hledá práce snáz než v Horní Dolní a při stěhování musím mít na nájem), doporučení známých, certifikáty, jazyky atd.

To pro rozšíření obzorů zřejmě zahořklé redaktory.

P.S. Vystudoval jsem humanitní obor, práci jsem si získal ještě při studiu, takže vím jaké to je.
MichalNovak1
MichalNovak1

@DankoPanfilov K tomu času. Já třeba nemám čas hledat si brigádu, protože studuji zdravotní obor a opravdu od těch 7 do 19 ve škole trčím, víceméně každý den. Kvůli natřískanému rozvrhu si nestíhám zajít ani na oběd a stravuju se po cestě z přednášky na přednášku... 
Nicméně jsem s tím smířený a hold studuju obor, který žádá nějaký sebezapření, ale je v dnešní době snad aspoň trochu perspektivní. S těmi obory s Vámi souhlasím, v technických oborech je asi méně lidí než na právech, na ekonomický, na pedagogický... Nicméně, pokud člověk nemá vlohy na matiku, nemůže technický obor studovat. :)
To, že dnešní lidé jdou cestou nejmenšího odporu, mi tak taky připadá. 
"Hlavně, abych měl nějakou vejšku!" (I když to je obor naprosto na nic) :)
Čekám, kdy bude na VŠ otevřený obor "uklízení záchodků". (trocha nadsázky.)

DankoPanfilov
DankoPanfilov

@Atomices nemyslím si.....tvrdit, že vysokoškolák je ve škole od 7 do 19, mi přijde hodně nadsazené a domnívám se, že i ten vysokoškolák má čas si najít nějakou brigádu při škole (pokud tedy neočekává, že jej budou živit rodiče). Po škole už jsem nějaký pátek, inženýr nejsem (a budu tvrdit, že dnes má tento titul skutečně kdejaký vůl - proto jsem na výšku už ani nechtěl po pár letech), takže z pohledu papíru jsem skutečně "blbější" než část kolegů, kteří tu vysokou skutečně mají......Ve svém životě jsem se skutečně několikrát setkal s jedinci, kteří skutečně byly naprosto přesvědčeni o svých fantastických schopnostech a už po škole se čerstvě cenili na nějakých 40 tis. měsíčně ...což jsem ještě bral s úsměvem. Když jsem tyto někam postavil s tím, že jim dávám volné pole k tomu, aby zapojili svou geniální mozkovou kapacitu - tak se po dvou hodinách nestalo vůbec nic. Co člověk neřekl - to prostě nikoho nenapadlo. Postrádal jsem naprosto schopnost jakékoliv samostatné činnosti .....a týmového jednání (mladí jsou dnes ve školách učeni vesměs k soutěživému individualismu - což je pak v kolektivu problém....Ad obory. - je spousta zejména technických oborů, kde lidi nejsou....nejsou ani řemeslníci. Ale školy neustále chrlí spoustu "ekonomů", odborníků na mezinárodní vztahy, knihovníků, speciálních pedagogů či spoustu mladých s naprosto fantastickýma školama, které v životě snad ani k uplatnění nejsou. Dnes mi přijde, že si mladí vybírají vždy cestu nejmenšího odporu......No a pak přijde ono vystřízlivění. S těma oborama máte pravdu - situace na trhu se mění. Ale ne až tak fatálně. Když budu mít technický obor, tak je velmi reálná šance, že si dobře placenou práci najdu buďto doma, nebo v zahraničí.......U knihovníka už ta jistota taková není. Jinak souhlas - procento lidí, kteří pracují v oboru, který vystudovali...až tak vysoké není.

DankoPanfilov
DankoPanfilov

Dokonalé. Btw. střet s realitou po škole jsem měl přesně takový a zbyl na mne ten skladník v supermarketu - nicméně i zde by se člověk divil. Podařilo se mi udělat v tomto oboru kariéru.......a výplata 7tis. ká čé, na které jsem začínal, se "poněkud" zvedla.......

THana1526
THana1526

tohle je dost zjednošující shrnutí toho článku. tam vystupovala slečna se zmíněnou ekologickou toxikologií (a nebylo to to jediné, co měla v životopisu) a v druhý půlce článku se lacině pracuje s muzeologií a kulturologií apod.

mně ekotoxikologie prvotně nepřijde jako marnej obor, vzhledem k neustále se zvyšujícímu důrazu na ekologii obecně. ani mi nepřipadá humanistický...

prostě když nějaká fejetonistická reakce, nebo jak to nezvat, neraguje vůbec na to, co deklaruje v úvodu, něco je špatně.

Kuldjas
Kuldjas

@THana1526 Pokud jsem si to přečetl dobře, tak onen článek není zaměřený na studenty ekotoxikologie, ale na studenty, kteří úspěšně ukončili studium na vysoké škole a teď hrdě sedí doma s diplomem a fňukají, že tento diplom jim nezajistil práci, jak se mylně domnívali. Je zde shrnuto, že chtějí-li tito lidé získat práci v oboru, o který mají zájem, musí se snažit si tuto práci hledat sami a nespoléhat se jen na personální agentury a pracovní úřad.

THana1526
THana1526

@Petrus_st @THana1526 

jasně, ale muzeologie, kulturologie,andragogiky a estetiky a kdovíjakýjiný obskurní pavědy jsou jako příklady už tak profláklý, že o nich podobnejch glos byla v posledních deseti letech napsaná fůra. takže mi podnadpis přijde mimo, a ke čtenáři nefér. ale ok, je to web, co má prostě nějaký omezený možnosti v poměru kvality/množství příspěvků.


Petrus_st
Petrus_st

@THana1526 Mně spíš tahle reakce přijde jako ukázkovej příklad výše uvedeného, což dokazuje, že je to právě tak. Podstata článku je někde jinde, než jestli je nebo není ekologická toxikologie dobrej obor. 

liskaelis
liskaelis

@Kuldjas @THana1526 I já jsem ten článek pochopila přesně tak, jak píšete. Zde zřejmě nebude problém na straně autora článku. Tady se děje něco špatně na straně čtenáře (nebo čtenářky), který nepochopil podstatu a potřebuje morálně hodnotit.

Podobné články: Blog

Google+