Blog

Průlom? Britští vědci přišli s revoluční verzí selfie. Chybí v ní obličej!

Vyznavači selfie možná brzy přehodnotí způsob, jakým fotoaparáty ve svých mobilech používají. Tým vědců sdružených při Oxfordské univerzitě totiž nedávno objevil novou možnost obrazového zachycování reality. Nazývají ho nofie.
AddThis

Oxford/Praha

"Zjistili jsme, že otočením fotoaparátu opačným směrem získáte daleko zajímavější obraz než při klasické selfie," vysvětlil přední oxfordský badatel Martin Smith z katedry estetiky. Odborníci tento objev považují za přelomový.

"Když není v záběru obličej, získává fotka úplně jiný rozměr," ujasnil novou techniku Smith. Zobrazená realita je prý zásadně autentičtější, navíc čočka na zadní straně většiny mobilních telefonů generuje kvalitativně hodnotnější obraz. V mnoha případech nofie vytváří prostor pro přidanou uměleckou hodnotu. "Respondenti při následném výzkumu ji dokonce označili z 90 % jako esteticky přitažlivější než právě verzi s tváří," dodal Smith. 

S tím ovšem nesouhlasí řada lidí, kteří na tradiční selfie techniku nedají dopustit. "Fotit okolí bez mého našpuleného ksichtu? Taková blbost! Je to akorát další módní vlna, která brzo opadne," tvrdí zastánkyně tradičních fotoformátů Anna P. "Lidi jsou hrozně zmanipulovatelní a dneska skočí fakt na všechno," přitakává instagramerka Berenika: "Já se svého oblíbeného selfie nevzdám nikdy."

Právě na Instagramu bojuje nový fenomén o místo na vrcholu. Kromě tagu #nofie už můžeme najít i #nonofie a #antinofie. Facebook Inc. už dokonce zvažuje zřízení nové sociální sítě vhodněji uzpůsobené současnému trendu. 

Jak se nový druh focení ujme a zda zcela nahradí tradiční selfie, je pouze otázkou času.

-koš-

AddThis
0 comments

Podobné články: Blog

Google+