Blog

Průvodce konfekčními velikostmi pro ženy

Sehnat tu správnou velikost, aby nikde nic nelezlo, nešktrilo a neplandalo je kumšt. Proto vám přinášíme průvodce konfekčních velikostí u žen. Čtěte.
AddThis

32

Znám jediný obchod, kde mají XXS v běžném sortimentu, a tam je všechno růžové, třpytivé, umělecky odrbané a na jedno použití. Ale vy chcete něco normálního. Dokonce elegantního třeba. Haha. Dám vám dobrou radu: místo do hadrárny běžte do cukrárny a vykrmte se aspoň na 36, jinak se budete věčně plížit uličkami dětského oddělení a hledat něco, na čem nejsou kočičky a autíčka.

34

Čtyřiatřicítka se dá jakž takž zvládnout ve slevách, když k nám navezou extra malé velikosti, které se jinde neprodaly. V běžném výběru si můžete podat ruce s obézními kolegyněmi, jste na tom asi tak stejně.

36

Zlatý bod! Výhra ve velikostní loterii! Šestatřicítku mají všude a v téhle velikosti není tolik poznat, jak mizerně je většina oblečení střižená. Z rovných bokovek vám nepolezou skandální bůčky, protože žádné nemáte, slim kalhoty se nebudou šponovat přes lýtka a halenky zase přes prsa. Pokud samozřejmě nemáte tu smůlu a k modelkovsky štíhlé postavě jste nenafasovaly prsa nebo nedejbože boky. Hubnutí nepomůže, v téhle velikosti není moc co shazovat, a kdyby se vám to náhodou povedlo, dostanete se do předchozích kategorií… a bude to z bláta do louže.

38

Číslo, které bývá často zmiňováno jako naprostý ideál. Ženská postava, ani hubená, ani tlustá, prostě dokonale štíhlá, akorát tvarovaná a vůbec k sežrání. Jistě… jenže to by výrobci museli chápat, jak se usazuje tuk na ženském těle, že to jaksi není do rovnoměrného válce, ale někde víc a někde méně. Střih, vymyšlený pro hypotetickou plochou postavu, která existuje jen v neznámé módní dimenzi, nelze lineárně zvětšovat a myslet si, že bude pořád sedět. Bude, ale jen někde, a to je pak zdrojem nekončících frustrací při zkoušení kalhot, které jsou akorát přes stehna a příliš velké v pase, nebo šatů, které se táhnou přes prsa a v pase opět plandají.

Ale aspoň si můžete vybrat, jestli se k válcovité figuře projíte nebo prohubnete, máte to na obě strany podobně daleko.

40

Velikost, která ve světě módy neexistuje. Vlastně existuje, ale říká se jí „plus size“. Gratuluju, se svými strašlivými sedmdesáti centimetry v pase se můžete ucházet o kariéru modelky nadměrného oblečení! V konfekci naštěstí zůstává zachován zdravý rozum a čtyřicítka je běžně k mání, pokud ovšem není vyprodaná, což se stává, protože je to velmi častá velikost, ne-li nejčastější. Problém předchozí velikosti se však ještě prohlubuje. Čtyřicítek s útlým pasem a barokní zadnicí je v Česku jako octomilek na neumyté sklenici od vína, prodejci ovšem tvrdošíjně chrlí kalhoty, do kterých se nevejde nejen ta zadnice, ale ani stehna a lýtka. Stalo se vám to? Nemusíte utíkat z kabinky s křikem, že ode dneška budete jíst jenom jedno jablko denně, chyba není na vaší straně.

42

Tady končí veškerá sranda. Doslova: 42 je největší číslo, které ve většině obchodů najdete, a to se ještě modlete, aby to byla čtyřicet dvojka a ne symbolicky o pár milimetrů zvětšená čtyřicítka. A stejně nepočítejte s tím, že do ní narvete větší stehna nebo větší prsa, protože konfekce má i v těchto číslech svá nekompromisní placatá pravidla. Doporučuji místo spodního prádla pružné obinadlo, kterým nahrnete boky a prsa směrem k pasu. Pak by mohlo konfekční oblečení vyhovovat.

44–48

Začarované území: postava, která by se dala obléct slušivě, ba i sexy, kdyby ovšem bylo do čeho. Jenže v běžných obchodech tyhle velikosti až na sem tam zbloudilou čtyřiačtyřicítku nejsou a v nadměrkách se nepočítá s mladými ženami, které se nechtějí oblékat jako jejich babičky. Libo decentní kostýmek se sukní do půli lýtek nebo pestrobarevný stan? Ne? Tak to pro vás nic nemáme, ale v pánském si můžete koupit kvalitní kravatu, kdybyste se chtěla oběsit.

50 a víc

Spolu s 36 je tohle ideální velikost na oblékání. Od padesátky výš už postavu netrápí nekonfekční rozmístění tuku a příliš velké poměry mezi boky a pasem nebo pasem a poprsím. Vše je spravedlivě rozloženo do jednotného krabicovitého tvaru, který lze jednoduše zahalit vhodně velkým přehozem. Stačí si vybrat slušivou barvu a vzor, případně vhodné doplňky, a počtem navrstvených přehozů regulovat tepelné vlastnosti outfitu. Takže až bude někdo prudit s hubnutím, neposlouchejte… Lepší to nebude!

AddThis
6 comments
Beda
Beda

Že by to Ada myslela ironicky? Hmm?

Beda
Beda

Patřilo to Aničce

AnickaKulikova
AnickaKulikova

@Beda já z toho úplně ten pocit nemám. protože znám spoustu holek, co maji tu padesátku proto, že jsou prostě úplně kulatý. a většinou se opravdu zahalujou do různejch plédů, a dost často to ve výsledku vypadá jako almara se závěsem. ano, existují a asi je jich většina. ale já prostě nemám ráda zobecňování, zvlášť, když se mě osobně dotýká :) 

JohanaErumy
JohanaErumy

jsem malá a štíhlá, kterýkoliv kalhoty jsou mi dlouhatánský a nejsem schopná je zapnout, to pak má taky člověk pocit, že je něco blbě... vyber si - zkrátit kalhoty o půl metru, nechat boky jak jsou a vše ostatní o dvě až tři čísla zmenšit nebo všechno nechat sedět a ustřihnout kalhoty těsně nad kolenama a nosit jen nohavice (nebo chodit nahá ale to prý se nesmí)

AnickaKulikova
AnickaKulikova

aha. takže každá holka nad padesátku je automaticky válec. no. mám u kalhot velikost 52, a mám ji kvůli bokům. lidově řečeno, prdel jako valach. mezi boky a pasem mám rozdíl cca 50 cm, takže ne, jako válec si nepřipadám. a můžu s čistým svědomím říct, že TO je teprve problém s kalhotama ohledně rozdílu stehna-pas. navíc je výrobci šijí na "malé a tlusté" nebo "vysoké a hubené", na vysoké a prdelaté se taky nešije. 

MartinaCechova
MartinaCechova

@AnickaKulikova ja mam zase kalhoty 46-48 a zbytek 50-52... Takze mam taky s oblecenim trocku problem.... Tuk se usazuje akorat v oblasti pasu a boky jsou normalni.. Takze 48 kalhoty jakztakz zapnu a nejsou mi nikde zbytecne plandavy... Jen jak jsem vysoka, tak je mi vsechno dost kratky a to, co je na uplny slony a je mi i dost dlouhy, mi zas planda :-D.. Proste nekonfekcni to mame tezky :-D


Podobné články: Blog

Google+