Blog

Syndrom rodného města

Pokud patříte mezi náplavy, jak nás rádi označujou ty vopravdický kovaný echt Pražáci, co se narodili uprostřed Václaváku a jejichž praděda stavěl Karlův most, určitě tohleto moc dobře znáte.
AddThis

Bydlíme teďka v Praze, takže sme docela frajeři. Když přijedem do rodnýho města, rádi necháváme místní tak trochu závidět ten náš neskutečně cool život, ve kterym celkem běžně potkáváme po barech slavný lidi, ale víš co kámo, von je takhle naživo úplně normální, zato tamta zpěvačka, kterou taky jako znám, je pěkně nafrněná kráva.

Holky, co byly na střední za hvězdy a který chodily snad se všema hustejma klukama, co od patnácti za školou lemtali pivo, maj dneska 120 kilo, tlačej kočár a libujou si, že ty ruce se jim od tahání igelitek s nákupem vytahaly míň, než prsa po kojení tří dětí. Pořídily si je s lokal matadorem, nabíječem z diskotéky, kterýho potkaly ve dvaceti, když vy ste už byli v tý velký Praze na škole. Jó Praha, tam ona se jednou za rok zajede mrknout na Staromák a do Palladia.

„Na mě je Praha moc velká a anonymní hele, já bych se tam ztratil,“ vysvětluje vám večer u piva bejvalej spolužák ze základky, co v pátý třídě všechny přesvědčoval, že bude pilotem ČSA. Do velký a anonymní Prahy se vydává dvakrát do roka s kámošema „zakalit“, což spočívá v návštěvě těch nejdražších pajzlů typu Karlovy Lázně a pak s posledním pětikilem z vejplaty a kocovinou jede vlakem zpátky domu a libuje si, že viděl svět.

A když už sme u toho kalení – večery strávený v podnicích v rodným městě sou báječný v tom, že během nich utratíte zhruba 250 korun a to i když vypijete celou hospodu, pozvete na panáka všechny okolosedící a pak se světácky necháte domu hodit tágem. Je teda trochu těžký ho sehnat, protože v rodným městě stávaj všechny na náměstí a bejvaj tak maximálně tři.

Z perspektivy žití ve větším městě se rodná hrouda najednou zdá celá nějak menší a dřív zásadní body typu střední škola mnohem bezvýznamnější. S lidma, co tam zůstali, si toho nemáte moc co říct, protože zatímco vy jezdíte do rodnýho města odfrknout si na víkend a pobavit se novinkama jako, že se zavedla druhá noční linka autobusu, ty lidi tam doopravdy žijou. Je ale důležitý se tam občas stavit, protože změna perspektivy je v určitých situacích to jediný, co můžete udělat.

AddThis
9 comments
Eva Hynesova
Eva Hynesova

To mi teda řekni, kde v Budějcích leješ, když utratíš 250. U Nezmárka, ne?

AnickaKulikova
AnickaKulikova

tak si řikám, jestli někde na světě existuje další člověk, kterej pochází z malýho městečka ve Středních Čechách, studuje v Brně a má Brno rád, žije se svou milovanou polovičkou v Praze, má Prahu rád a považuje jí za krásné město, a stejně tak rád a nadšeně se vrací do svého rodného zapadákova, kde se o víkendu sejdou všichni starý známí? to fakt všichni maj mindrák z Prahy/Brna/venkova a nikdy jinak? 

ragnarfenris1
ragnarfenris1

@AnickaKulikova To asi ani ne, ale dokážeš si představit tu nudu, kdyby těhle půtek nebylo? Co by dělali třeba policajti na utkáních brněnských a pražských celků, kdyby se fanoušci obou táborů poplácávali po ramenou se slovy "Tyjo, pěknej zápas. A ten váš vítěznej gól, teda! To bylo něco! Fakt vám to přeju a zvu vás na pivko." 

Co by dělala spousta lidí, včetně třeba mě, kdyby si nemohli občas zarejpat do jiné spousty lidí z opačné strany republiky? Každý někdy potřebuje vypustit páru a protože jebat do šéfa nebo přítelkyně není dobrý, vytáhne člověk starou dobrou aroganci a vydá se hledat nějakýho zahnojenýho brňáka, kterýho by mohl trochu nadzvednout. A brňáci to dělaj zrovna tak. A vlastně každý koho znám.

Navíc tohle soupeření mi přijde jako docela přínosný. Chtít se vytáhnou - být lepší, to neublíží. ;)


AnickaKulikova
AnickaKulikova

@ragnarfenris1 @AnickaKulikova no já nevim, já jsem si na to vytahování nikdy nepotrpěla. nikdy jsem neřekla brňákovi, že je Brno nahovno, nebo pražákovi, že je nahovno Praha, nebo venkovanovi, že je nahovno venkov. zkusila jsem to všechno, a všechno má svá pro a proti. co je v Brně, to není v Praze, a naopak... prostě mi přijde přínosnější říct "fakt tam máte tohle? hustý" a jet se na to podívat, než si přeměřovat pindíky :) krom toho znám spoustu mnohem lepších a přiléhavějších věcí, kvůli kterejm se dá rejpat do konkrétních jedinců, bez toho, aby člověk zazdil rovnou celý město, odkud někdo pochází :) já nemám ráda lidi, co se vytahujou - co je mi po tom? Brno nikdy nebude tak dobrý, jako Praha, protože prostě neni tak velký. Praha nikdy nebude tak dobrá, jako Brno, protože prostě neni tak malá. Venkov nikdy nebude mít non-stop hypermarkety, kluby a divadla, ale města nikdy nebudou mít pohodu venkova. takže - "lepší" v čem? než co? než kdo? 

MrMyAss
MrMyAss

kudrnatý píči z tý slávy a Prahy už dočista mrdlo? :D To sou zas otřesný hovna, co jí padaj z hlavy...


OtakiSensai
OtakiSensai

@MrMyAss další chudák co nemá smysl pro humor a nechápe nadsázku....nechtělo by to založít fb profil trotlové z ČiliChili?Tipuju to na takovejch 1000 kousků a co kus to origo.

Podobné články: Blog

Google+