Články ze šuplíku

10 rad, jak napsat diplomku

Pokud diplomku nebo bakalářku smolíte ještě teď, pravděpodobně jste psaní odložili už tolikrát, že vám nezbývá nic jiného, než zářijový termín pro flákače. To jste si ale moc nepomohli, milánci!

Zatímco všichni mají mecheche na fesťáku, koupáku a v letňáku, vy o prázdninách čumíte do kompu a patláte cosi, co na šedesáti stránkách uzavře x let vašeho vysokoškolského snažení… Sice vám to trochu škodolibě přejeme, ale nebojte, nenecháme vás v tom! Čtěte, jak konečně napsat diplomku!

1. Zahoďte ambice

Zapomeňte na to, že tohle má být vrchol vaší studijní kariéry. Nebude. Není čas na hrdinství. Počítají se jen stránky a znaky včetně mezer.

2. Téma

Nepouštějte se nesmyslně do vědy. Žádná originální témata, žádné složité výzkumy. Nikdo to po vás nechce. Ideální téma je to, co už před vámi přežvejkalo deset jiných zoufalců. Jednak budete mít kde brát inspiraci a druhák se na vaše pokračování zřejmě nikdo nebude extra soustředit.

3. Vedoucí

Výběr vedoucího práce je klíč. Ideální je vybrat si slaboduchého idiota, nicméně předpokládejme, že na vaší alma mater se jich zas až tolik nepohybuje. V každém případě buďte obezřetní a svou volbu několikrát zvažte. Vědeckými ambicemi posedlý pedagog se snadno promění v netvora, který celou vaší pětiletou snahu s gustem spolkne.

4. Sypejte synonyma

Synonyma jsou základ každé diplomky. Jednu banalitu můžete napsat třeba desetkrát a přitom naženete mraky textu. Pokud děláte třeba do stavařiny, můžete místo třech usmolených znaků ve slově DŮM napsat třeba barák, příbytek, střecha nad hlavou, domov, stavení, bydlisko, domácnost, bydlo, rezidence, sídlo… No podívejte, jak se nám to krásně rozlezlo hned na několik řádků!

5. Dublování

Není nic, žádná informace nebo patřičně dlouhá věta, co by se na těch desítkách stránek nedalo i několikrát zopakovat. Samozřejmě ne hned za sebou. Musíte na to přirozeně chytře. Třeba „jak už jsme zmiňovali v předchozí kapitole…blablabla…“. A hned máte o větu navrch.

6. Hra na citace

Správně citovat je sice fuška, ale musíte na to chytře. Na některých fakultách do celkového počtu znaků započítávají i odkazy pod čarou. Jestli máte to štěstí, jděte do citační normy ISO 690 (to je třeba to, co vám vyplivnou citace.com) a citujte pod čarou. Pokud vaše fakulta poznámky nebere, zkuste harvardské citování, kdy jméno autora rok a citovanou stránku narvete přímo v textu obkroužené závorkou. Naskáče to raz dva.

7. Obrazová příloha

Cha, věřte nebo ne, graf, obrázek případně tabulka se dá vrazit v podstatě do každé práce. Přílohy jsou kvasnicemi diplomky. Stačí trochu fantazie a už sledujete, jak bobtná a bobtná. Navíc lidi milují obrázky.

8. Nemakejte zbytečně

Potíte krev, na zadku máte otlaky, sypete ze sebe stránku za stránkou… Ale stejně ten váš skvost nikdo číst nebude. Proto se vybodněte na nějaké lingvistické okrasy a svoje nadání pro text si šetřete hlavně na abstrakt, definici cíle práce a závěr. Tam to váš oponent patřičně ocení a tam se láme absolventský chlebíček.

9. Umění formulace

Místo sucharského konstatování, že „voda je mokrá“ se musíte vyžívat v košatých formulacích. Rozjeďte se a prskněte na papír větu: „výsledky analýzy naznačují, že voda, definovaná chemicky jako sloučenina dvou atomů vodíku a jednoho atomu kyslíku, disponuje specifickou vlastností, kterou bychom mohli v rámci všeobecně platného úzu označit jako mokrost, projevující se především schopností zamočit své okolí.“ Tak co z toho zní víc jako machr vědecká práce?

10. Když je nejhůř

Máte za chvíli odevzdávat a potřebujete rychle rychle natáhnout text? Můžete zkusit tenhle generátor vědeckých prací. Ten kromě superchytrého anglického díla, který je totálně o ničem vyplivne i seznam použití odborné literatury. A to se sakra hodí, když jste si celou diplomku vycucali z prstu. Jen bacha na to! Generátor použijte pouze na vlastní nebezpečí, tahle kopírka není úplně v souladu s vysokoškolskou etikou.

Podobné články: Blog

Jan Studnička | 22.4.2016

11 úvah o sexu, které by vás nenapadly

Na sex myslíte pořád, vy prasáci, ale abyste se zamysleli nad ním, to vás nenapadne!

Radek Antl | 13.5.2015

14 důvodů, proč má chlap tvrdší spánek než žena

Pro rovnost pohlaví se třeba přetrhněte, všechno ale neurvete. Například pokud jde o klidný spánek, ženy na tom budou vždycky hůř než muži. Čtěte, jak k tomu obě strany přijdou.

17.2.2017

40 jednoduše geniálních obrázků

Zrovna v případě umělce, kterým je Shanghai Tango, není "jednoduše geniální" jen fráze. No schválně, čučte...
Google+
index.php