Články ze šuplíku

10 rad, jak napsat diplomku

Pokud diplomku nebo bakalářku smolíte ještě teď, pravděpodobně jste psaní odložili už tolikrát, že vám nezbývá nic jiného, než zářijový termín pro flákače. To jste si ale moc nepomohli, milánci!

Zatímco všichni mají mecheche na fesťáku, koupáku a v letňáku, vy o prázdninách čumíte do kompu a patláte cosi, co na šedesáti stránkách uzavře x let vašeho vysokoškolského snažení… Sice vám to trochu škodolibě přejeme, ale nebojte, nenecháme vás v tom! Čtěte, jak konečně napsat diplomku!

1. Zahoďte ambice

Zapomeňte na to, že tohle má být vrchol vaší studijní kariéry. Nebude. Není čas na hrdinství. Počítají se jen stránky a znaky včetně mezer.

2. Téma

Nepouštějte se nesmyslně do vědy. Žádná originální témata, žádné složité výzkumy. Nikdo to po vás nechce. Ideální téma je to, co už před vámi přežvejkalo deset jiných zoufalců. Jednak budete mít kde brát inspiraci a druhák se na vaše pokračování zřejmě nikdo nebude extra soustředit.

3. Vedoucí

Výběr vedoucího práce je klíč. Ideální je vybrat si slaboduchého idiota, nicméně předpokládejme, že na vaší alma mater se jich zas až tolik nepohybuje. V každém případě buďte obezřetní a svou volbu několikrát zvažte. Vědeckými ambicemi posedlý pedagog se snadno promění v netvora, který celou vaší pětiletou snahu s gustem spolkne.

4. Sypejte synonyma

Synonyma jsou základ každé diplomky. Jednu banalitu můžete napsat třeba desetkrát a přitom naženete mraky textu. Pokud děláte třeba do stavařiny, můžete místo třech usmolených znaků ve slově DŮM napsat třeba barák, příbytek, střecha nad hlavou, domov, stavení, bydlisko, domácnost, bydlo, rezidence, sídlo… No podívejte, jak se nám to krásně rozlezlo hned na několik řádků!

5. Dublování

Není nic, žádná informace nebo patřičně dlouhá věta, co by se na těch desítkách stránek nedalo i několikrát zopakovat. Samozřejmě ne hned za sebou. Musíte na to přirozeně chytře. Třeba „jak už jsme zmiňovali v předchozí kapitole…blablabla…“. A hned máte o větu navrch.

6. Hra na citace

Správně citovat je sice fuška, ale musíte na to chytře. Na některých fakultách do celkového počtu znaků započítávají i odkazy pod čarou. Jestli máte to štěstí, jděte do citační normy ISO 690 (to je třeba to, co vám vyplivnou citace.com) a citujte pod čarou. Pokud vaše fakulta poznámky nebere, zkuste harvardské citování, kdy jméno autora rok a citovanou stránku narvete přímo v textu obkroužené závorkou. Naskáče to raz dva.

7. Obrazová příloha

Cha, věřte nebo ne, graf, obrázek případně tabulka se dá vrazit v podstatě do každé práce. Přílohy jsou kvasnicemi diplomky. Stačí trochu fantazie a už sledujete, jak bobtná a bobtná. Navíc lidi milují obrázky.

8. Nemakejte zbytečně

Potíte krev, na zadku máte otlaky, sypete ze sebe stránku za stránkou… Ale stejně ten váš skvost nikdo číst nebude. Proto se vybodněte na nějaké lingvistické okrasy a svoje nadání pro text si šetřete hlavně na abstrakt, definici cíle práce a závěr. Tam to váš oponent patřičně ocení a tam se láme absolventský chlebíček.

9. Umění formulace

Místo sucharského konstatování, že „voda je mokrá“ se musíte vyžívat v košatých formulacích. Rozjeďte se a prskněte na papír větu: „výsledky analýzy naznačují, že voda, definovaná chemicky jako sloučenina dvou atomů vodíku a jednoho atomu kyslíku, disponuje specifickou vlastností, kterou bychom mohli v rámci všeobecně platného úzu označit jako mokrost, projevující se především schopností zamočit své okolí.“ Tak co z toho zní víc jako machr vědecká práce?

10. Když je nejhůř

Máte za chvíli odevzdávat a potřebujete rychle rychle natáhnout text? Můžete zkusit tenhle generátor vědeckých prací. Ten kromě superchytrého anglického díla, který je totálně o ničem vyplivne i seznam použití odborné literatury. A to se sakra hodí, když jste si celou diplomku vycucali z prstu. Jen bacha na to! Generátor použijte pouze na vlastní nebezpečí, tahle kopírka není úplně v souladu s vysokoškolskou etikou.

Podobné články: Blog

04.2.2014

Facebooková fasáda

Virtuální cukrbliby a pusinky, ale jaká je realita navenek perfektních párů na Facebooku? Mrkejte, co je schované za statusem "ve vztahu". Schválně, jestli se v tom najdete.

16.10.2017

12 typů spolubydlících, které potkáte na kolejích

Studentský život je v zásadě fajn. Co už ale tak často fajn nebývá, je pobyt na koleji - ten se často jeví spíš jako boj o holý život. Pač občas vás spolubydlové dohánějí k šílenství a jindy máte zas podezření, že vám vrazí nůž do zad. Váš nůž, ideálně. Ale každej jsme ňákej, tak se na to společně mrknem a třeba se nakonec taky poznáte.

04.1.2016

15 lidských fotozrůdiček

Nenechte se mýlit, tihle lidé nejsou žádní potomci Černobylu. Jenom je někdo cvaknul v blbým úhlu. Mrkejte. (Radši dvakrát.)
Google+
index.php