Články ze šuplíku

Já byl vždycky macek

V devadesátkách šéfoval kosmetickému impériu. Pak prodal firmu a vyrazil do tropického ráje, kde se oddává polygamii a požitkářství. Z Leoše Středy je dnes obtloustlý Tarzan, učitel, rytíř a spisovatel.

 

Vládl jste obří fi rmě Institut lékařské regenerace a kosmetiky s pobočkami v celém světě. Pak jste ji prodal a zmizel do Asie. Proč?
Skoro každý, kdo začínal podnikat v devadesátých letech, měl výhodu startu na zelené louce. Úspěch pak přišel sám od sebe, všechno vydělávalo. Pracoval jsem pro prezidentskou kancelář, účastnil se podnikatelských recepcí. Když si se mnou chtěl kolem roku 1991 někdo sjednat schůzku, měl jsem volno často až ve dvě ráno. Nikdy mě ale ten svět úplně nebavil, takže jsem neměl problém z něj odejít. Když jsem otevíral první asijskou pobočku na Phuketu v Thajsku, teprve mi došlo, že takový život nechci. Šlo o náhlé procitnutí a dodnes za něj pánubohu děkuju. Když teď vidím kamarády podnikatele, jak za mnou přijedou do Asie na týden, protože se honí za ziskem, je mi jich líto.

Takhle se doktor Středa honil za ziskem. To už dnes nedělá.

Co vás tam nejvíc připoutalo?
Pocit bezstarostnosti. Člověk se ocitl ve světě, kde nemusí stále vyplňovat přiblblé formuláře a kde rodné číslo nic neznamená. Když jsem chtěl jedné ze svých prvních partnerek v Kambodži vyřídit pas, musela se jet zeptat do rodné vesnice svých rodičů, jaké má vlastně příjmení. Nikdy předtím to totiž k ničemu nepotřebovala.

Když už jsme u žen, prý jste obhájcem polygamie. Je to tak?
Vztah s více partnerkami je věc naprosto běžná, ale často skrývaná. Hodně mých českých kamarádů má vedle manželek i milenky. Nikdy by to však nepřiznali. V Asii jde o určitý status. V Thajsku se ta druhá jmenuje mia noy, tedy malá manželka. Na Filipínách kabit, čili druhá žena. Osobně jsem z toho, že můžu mít veřejný vztah se dvěma nebo více ženami, byl zpočátku dost nadšený. Jenže pak začaly neshody. Když si totiž druhou ženu najdete až později, začnou se hašteřit a nefunguje to. Často do toho zasahují rodiče, kteří chtějí vydělat na vztahu dcery s bělochem. A jde to taky do kopru. Tohle je můj druhý polygamní vztah. Už to takhle ve třech táhneme skoro šest let a v pohodě. Zanedlouho vše zamířilo do zaběhaných kolejí a dnes už na tom nic tak úžasného nevidím. Holky se spolu snáší jako sestry, pořád si něco žvatlají a já jim říkám opičky.

MUDr. Leoš Středa se svými ženami

Jak mezi sebou hovoříte?
Khmérsky nebo vietnamsky. V Kambodži, odkud opičky pocházejí, mají ale dost odlišnou vietnamštinu. Ještě v devadesátých letech existovalo u nás kambodžské velvyslanectví a tamní diplomatka mě za čtyřicet korun na hodinu učila khmérsky. Vždy jsem skončil na šesté lekci, dál se nikdy nedostal. Když jsem tam přijel, tak jsem se to zhruba do půl roku z donucení doučil. Tehdy tam totiž angličtina ještě nebyla tak populární jako dnes. Na univerzitě v kambodžském Phnompenhu jsem pak pochytil tu jejich vietnamštinu a teď mi jde paradoxně nejlíp.

Zdá se mi, že v Evropě žijí lidé v relativním luxusu, ale pořád si na něco stěžují. Kdežto v Asii má většina lidí prd, ale přesto se radují ze života. Co vy na to?
Přesně tak. Můžu mluvit jen o jihovýchodní Asii a na ni to sedí. Následně jsem však zjistil, že Thajsko je dobré z hlediska turistiky, ale blbé na každodenní život. Když je tam člověk několik let, začne trpět syndromem cizince. Neumí místní jazyk, ale je vyděděncem i po kulturní stránce. Na Filipínách, kde teď převážně žiju, je to jiné. Země má svou španělskou minulost jako třeba Kuba, takže se mnohem víc přibližuje Evropě. Vedle asijského štěstí tam mají i všechny výdobytky moderní společnosti.

Na souostroví jste se stal rytířem Řádu Josého Rizala. Co to pro vás znamená?
Rizal je fi lipínský národní hrdina, kterého Španělé neprávem popravili jako revolucionáře. Jde o ocenění, které mi udělalo radost. Vždycky si o mně lidé mysleli, že jsem zlatokop, co všechno dělá jenom pro prachy. Nikdo moc nevěřil, že něco dělám jen z čistého altruismu. Titul sir jsem ale dostal právě za nadační aktivity při léčbě AIDS na Filipínách.

STESK PO SVÍČKOVÉ
Schází vám na Filipínách vůbec něco?

Svíčková. Z Česka si ji sice vozím v prášku, ale není to ono. Kdysi měl v Manile kamarád Fanda Krejčí českou hospodu a vařil nejlepší svíčkovou na světě. Nejspíš neměl moc zákazníků, takže místo toho založil podnik s masnou výrobou.

Je vidět, že i přes nedostatek svíčkové nestrádáte. Není pro diabetologa a odborníka na zdravou výživu plnoštíhlá postava spíš překážkou?
Proč tak eufemisticky? Vím, že jsem tlusťoch a že kovářova kobyla chodí bosa. Ale já byl vždycky takový macek. Mám to v genech a povaze. Maminka byla silnější, sportu neholduju, jsem spíš sedavý typ, svoje výrobky nepoužívám a nejsem svědomitý. Nicméně razím teorii, že na hubnutí nic univerzálního neexistuje. Když má člověk motivaci a chce zhubnout, dokáže to. Ale pak přijde jo-jo efekt, a když se nehlídá, zanedlouho se kila vrátí zpátky. Když je vám něco dáno přírodou, těžko proti tomu bojovat.

Takové myšlenky od autora Univerzity hubnutí?
Víte, každé hubnutí je nepřirozené a tělo se mu brání. V knížce popisuju různé známé diety a jejich pro a proti, což je myslím fér. A samozřejmě jsem do ní kromě ostatních nacpal i tu svou dietu, ale to je myslím taky fér. Něco podobného vydal za socialismu jen Rajko Doleček. Jmenovalo se to Nebezpečný svět kalorií a tehdy bylo všechno úplně jinak.

LEOŠ STŘEDA
Narozen...
 5. července 1963 v Praze
Vystudoval... 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, poté i žurnalistiku
Po pádu socialismu... se stal prvním podnikajícím lékařem a vedl Institut lékařské regenerace a kosmetiky. Vytvořil síť poboček téměř po celém světě
Vyvíjel... léčebné i kosmetické přístroje, dietní preparáty a kosmetické přípravky
V roce 2000... podnikání i komerční medicínu opustil, nicméně již předtím rozprodal své firmy
Žije... střídavě na Filipínách a v Kambodži, má tři děti a každé s jinou partnerkou


Jaká je ta vaše dieta?
Jde o omezení sacharidů. Když dáte tělu méně sacharidů, tedy cukrů, než je aktuální denní potřeba (zhruba 120 gramů), je nuceno si sacharidy vyrábět z tuků. Přeměna tuků na sacharidy je ohromně ztrátová. Člověk jí hodně potravin s minimem sacharidů, nestrádá hladem a přitom rychleji odbourává tuky. Je to postavené také dost na bílkovinách, ale nejde o proteinovou dietu. Nicméně každá redukční dieta je nezdravá.

A co radikální řešení, jako je podvázání žaludku?
To bylo a bude vždy řešení jen pro monstrózní obezitu, kde nic jiného nepomáhá. Nicméně v dnešní komerční medicíně se z toho stává běžná záležitost, což není dobře. To samé liposukce. Chirurgickým zákrokem vám z těla odstraní maximálně půl litru tuku, tedy jedno, nanejvýš dvě kila. A pak chodíte měsíc v bandážích a máte opruzeniny. Totální nesmysl. Když chce člověk zhubnout, měl by se umět sám omezit a nepoužívat tyhle berličky.

HUBNĚTE VE SPANÍ
Pomůže sport?

I to je do jisté míry omyl. Pohybu při hubnutí se přikládá obrovský význam. Pravda, pohyb význam má pro zpevnění postavy, cirkulaci krve, fyzičku a tak dále. Při hubnutí na něm ale až tak moc nezáleží. Rozdíl mezi gymnastikou a spánkem při spalování kalorií je dvojnásobný. Hodina cvičení a dvě hodinky spánku tedy zajistí stejnou hodnotu výdaje. Když chrápu, tak navíc nejím. Z toho plynou i teorie, že kdyby do sebe člověk v rámci třítýdenního umělého spánku dostával infuzí jen základní živiny bez nadbytečných kalorií, půjde o nejlepší dietu.

Když už nevyděláváte prachy, jak trávíte čas?
Učím na Karlově univerzitě v Praze a donedávna jsem přednášel i na univerzitě v kambodžském Phnompenhu. Vedle toho dělám své bývalé firmě lékařského konzultanta, píšu knihy a věnuju se výzkumu. Právě v Clarku na Filipínách jsem si otevřel laboratoř na vývoj speciálních potravinových doplňků. Vyrábíme je z mořských řas a mají téměř nulovou kalorickou hodnotu. Ideální pro diabetiky i na hubnutí. Jde o takové jídelní placebo.

Nemají vaše opičky v Česku problém s rasismem?
Pozor! Opička je pro mě milostným oslovením, a ne nějakou diskriminací, což by tady bez vysvětlení nemuselo moc lidí chápat. Jinak my Češi jsme opravdu trochu zlý národ. Když tady Asiat promluví česky, všichni ho hned mají za vietnamského trhovce. Znám univerzitního profesora z Kambodži, jenž tady vystudoval pedagogiku. V autobuse nebo tramvaji kvůli tomu nemluvil česky a přitom hovořil plynně. Třeba na Slovensku je takového podprahového rasismu vůči Asiatům mnohem méně.

86

A naopak. Vonnegut psal v Grotesce o roztržitých Euroameričanech, kteří se pořád škrábali. Problém tkvěl v tom, že Asiaté došli ve své zálibě ve zmenšování tak daleko, že se zmenšili sami a cizopasili na tělech bílých obrů. Nečeká nás to?
Už se to děje, i když ne tak poeticky, jak to psal Vonnegut. Přitom nejde jen o Asiaty, ale i o muslimy. Na druhou stranu muslimové jsou přitom skoro stejně agresivní jako křesťané v minulosti. Možná přijde nadvláda muže z východu, ale kdo dnes ví, co vůbec bude.

Podobné články: Blog

30.7.2017

27 skoro paranormálních jevů, na které můžete narazit v metru

Když teda máte velký štěstí nebo velkou smůlu.

Jakub König | 18.11.2012

Citáty na houby

Taky jste si všimli, že když někdo nemá lautr co říct, vytáhne citát? Celé rodiny komunikují výhradně pomocí prefabrikovaných chytrostí vytažených z časáku. A úplně jim to stačí. Vybrali jsme pro vás ta nejprázdnější instantní moudra, co jsme na netu našli. Máte další? Sem s nima!

Lucie Palkosková | 28.4.2015

17 důvodů, proč by holky měly milovat metaláky

Metaláci jsou podivná sorta trochu děsivých dlouhovlasatců, ale pořídit si jednoho z nich domů není až tak špatný nápad. Čtěte proč.
Google+
index.php