Články ze šuplíku

Svět potřebuje vynulovat

Mayové byli depresivní a třináctku považovali za šťastné číslo. Konec světa je ale podle jejich kalendáře spíš něco jako výročí a s lidskými obětmi to měli trochu jako my s popravou českých pánů po Bílé hoře. Iberoamerikanistka Zuzana Marie Kostićová se mayskou kulturou zabývá léta. A když se zeptáte, jestli Mayové běsnili po krvi, odpoví, že my Evropani jim nemáme co vyčítat...  

Mgr. Zuzana Marie Kostićová Ph.D.

iberoamerikanistka

  • narodila se v roce 1980 v Praze
  • vystudovala religionistiku, filosofii a iberoamerikanistiku na FF UK
  • specialistka na mezoamerickou kulturní oblast, zvlášť na kulturu Mayů, jejich náboženství a téma lidské oběti
  • spoluautorka knihy Krvavé rituály Střední a Jižní Ameriky
  • v poslední době ji zajímá new age, jeho průniky se starými náboženstvími Mezoameriky a fenomén očekávání apokalyptických událostí v roce 2012

Byli Mayové opravdu takové krvežíznivé bestie, jak je líčí Mel Gibson v Apocalyptu? 
V Apocalyptu vypadají oběti tak, jak by je prováděl Evropan. My si to představujeme jako boj dobra a zla. Kdo obětuje, musí být zlý. Mayové to brali tak, že bohové nebo vesmír sám vybrali, kdo má být oběť a kdo má obětovat. Šlo o vítězství ve válce. Dobře to pochopíte z Karla Maye. Vzpomínáte si na slavnou scénu z Vinnetoua, kdy jsou Old Shatterhand, Sam Hawkins a padouch Rattler připoutáni k obětním kůlům a má nastat mučení? Old Shatterhandovi se nakonec podaří zachránit sebe a Sama Hawkinse, protože oni jsou v řádu světa ti hodní, zato Rattler to odskákal, poněvadž zastřelil Klekí Petru. On je prostě předurčený zemřít. Apači mu ještě dávají možnost umřít jako chlap. Pomalu ho mučí a on nesmí dát najevo, že ho to bolí. Jenomže Rattler kvílí, protože to je Evropan. Čili Apači se nad ním nakonec smilují a jenom ho zastřelí. Nejde o krvežíznivost, on prostě byl určený pro smrt.  

Vinnetou by nekvílel?
Rozhodně ne. Zůstal by stát a do posledního dechu by proklínal svoje nepřátele nebo by neřekl nic a s kamenným výrazem všechno vydržel. A pak by umřel a kultura, která ho umučila, by léta a léta vyprávěla, co to bylo za úžasného chlapa. 

Nemohli by ho nechat naživu?
Byl nepřítel, takže ne. To je to určení. U Mayů se obětovali lidi, kteří byli zajati v boji. Válka se nevedla tak, aby zabili co nejvíc lidí jako v Evropě. Naopak bylo potřeba zajmout co nejvíc živých, a ty pak zabíjeli na obětním kameni na pyramidě. 

Takhle si Mel Gibson představuje obětní obřad ve filmu Apocalypto. Dlouhé proslovy a pak ostrý střih. Tedy řez.

Zabíjeli i vesničany, ženy a děti?
To je právě Apocalypto. Takhle by to udělal Evropan. Kdyby Evropan potřeboval lidské oběti, najede na vesnici, sebere, koho může, odtáhne je a vykuchá. Staří Mayové ne. Tam je to otázka cti, boje muže proti muži, toho, kdo je vítěz a kdo poražený. U Aztéků, což je vzhledem k lidské oběti kultura s nejhorší pověstí na světě, a celkem oprávněně, se obětovalo strašně moc lidí. Desítky, stovky. Žen se obětovalo celkem osm za celý rok. Děti se obětovaly taky, a těch asi víc. Obětovaly se bohům deště a zřejmě je dávali nebo prodávali jejich rodiče. Ale podle kosterních nálezů soudíme, že se ve velké většině jednalo o postižené. Pro nás je to samozřejmě zrůdné, ale u nich to mělo svoji logiku. Bohové deště byli zároveň patroni různých onemocnění. Třeba kdo umřel na hydrocefalus, odcházel za nimi do ráje. Takže to nejsou orgie krve a smrti pro nic za nic. U většiny obětí platilo: buď my obětujeme je, nebo oni nás.

 Při vší úctě k pozdějším obětem evropských kolonizátorů, když křesťané viděli lidské oběti, muselo jim to připadat naprosto odporné. 
No samozřejmě to pro ně bylo dílo ďáblovo a zároveň důkaz, že původní kultury musejí být podrobeny. Přitom Španělé na tom s tím, co prováděli během conquisty, nebyli o moc líp... 
Anebo si stačí říct klasický případ - poprava 27 pánů po Bílé hoře. Mohla by stát jako ukázka středoamerické oběti. Zajatí válečníci, které mučili, vytrhávali jim kde co, pak je zabili, usekli jim hlavu úplně stejně jako ve Střední Americe a ty useknuté hlavy vystavili v koších na Staroměstské mostecké věži, kde je nechali x let, než nakonec na prosby manželek bylo povoleno hlavy sundat a pohřbít. Jediný rozdíl je, že podle našeho vnímání jsou evropské ideály mírumilovné, a jejich nebyly.

Jaké měli Mayové bohy? 
Asi nejvýznamější byl Bůh kukuřice. Neznáme úplně přesně jeho jméno, zřejmě se jmenoval Hun Nal, to v překladu znamená První otec. Vypadá jako krásný mladý kluk s vysoko vyčesanými vlasy, které připomínají kukuřičné vlásky, i hlavu má protáhlou. Měl dva syny, hrdinská dvojčata, první syn bylo božstvo Slunce nebo Venuše a jeho brácha byl bůh nočního Slunce. Mayové věřili, že přes den jde Slunce z východu na západ a v noci se vrací podsvětím ze západu na východ. Symbolem nočního Slunce byl jaguár, protože jeho kůže připomíná oblohu plnou hvězd. Zajímavá jsou božstva podsvětí. Vyobrazují se většinou jako kostry nebo hnijící mrtvoly.

Fuj...
Fuj, ono je to totiž na těch reliéfech vidět. Dost negativní bytosti, které mají jediný zájem, a to je škodit lidem. V podsvětí mají skvadru různých přisluhovačů, pánů nad jednotlivými nemocemi... 

Co nějaká bohyně?
Hlavně bohyně Měsíce. Měla dvě podoby. Mladá krásná ženská, vždycky nahoře bez - Mayky chodily nahoře bez - černé vlasy, krásné účesy. To je bohyně přibývajícího Měsíce. Bohyně ubývajícího Měsíce je babizna. 

To asi nebyla náturou veselá kultura. 
Nebyla. Mayové byli pesimisti, fatalisti a celá hlavně pozdní Střední Amerika zřejmě taky hodně jela na až vojenskou poslušnost, podobně jako staří Římani. Je těžké říct, proč se nějaká kultura chová zrovna tak a ne jinak. Někde se dá ukázat prstem na to, co předcházelo. Proč jsme dneska tak posedlí sexem? Protože ho křesťani dva tisíce let stigmatizovali. Proč dneska tolik konzumujeme? Protože se v Evropě opakovaly hladomory. Jenomže u Středoameričanů nám chybí informace. Proč byli takoví, jací byli? Nevíme. 

Umíte maysky?
Pokoušela jsem se o to a je to strašně těžké. Když mi předložíte text v yucatéčtině, pochopím, kde je sloveso a kde podstatné jméno, se slovníkem ho přeložím, ale že bych mluvila, to ne. 

Mayské pyramidy byly také schránky na faraony?
Pohřební schránka tam obvykle je, ale spíš maličká. A bez pokladů jako v Egyptě. Navíc zlata si moc nevážili. Mnohem cennější pro ně byly zelené drahokamy - jadeit. Pyramidy určitě souvisejí s kultem hor, vlastně to jsou takové astronomicky orientované umělé hory. Jsou vysoké, taková pyramida Danta v zaniklém městě El Mirador v Guatemale měla 72 metrů a byla nejvyšší stavbou Střední Ameriky! Rituály se možná odehrávaly i nahoře, ale obětovalo se spíš na nižších plošinách, aby bylo líp vidět. 

Zbylo něco z Mayů dnešním Mexičanům?
Kromě konce světa 2012? Mexičani jsou velcí vlastenci, v tom pozitivním smyslu, velice hrdí, ale jejich vlastenectví je do velké míry postavené na Aztécích. Hlavní město vyrostlo na troskách Tenochtitlanu, na mexické vlajce je aztécký orel s hadem. Mayské území leží jižněji, má jiné přírodní podmínky, lidi jsou jiní a je znát, že jsou maličko stranou. Jinde v Mexiku je daleko víc míšenců, na Yucatánu jsou buď běloši, nebo indiáni. Yucatán se taky několikrát pokusil odtrhnout, a jednu mayskou rebelii skoro nezvládla ani mexická armáda. To byl poslední pokus Mayů svrhnout mexickou nadvládu. Zatím poslední. 

Proč se tolik lidí bojí mayského konce světa? Proč nás zajímá, co si myslela kultura 2500 let zpátky? 
Zjednodušeně řečeno máme pocit, že jsme se odcizili normálnímu světu, normálnímu tempu, normálním vztahům, ale i normálnímu prostředí. Nejlepší metafora je Matrix. Většina z nás sedí celý den zavřená v kukaních, připoutaná k počítačům, jsme napojení na stroje hadičkami a necháváme si vysosat energii. Přitom příjemce toho prospěchu není vidět. Žádný král nebo bůh. Máme šéfa, ale ten podléhá dalšímu šéfovi. New age je i sociální kritika, která vede až do utopických myšlenek, jak to udělat, aby společnost byla spravedlivá. To se taky má stát v roce 2012. Lidi totiž moc touží, aby se něco změnilo.
Kdo chce, může se na to dívat svrchu, co to je za fantasmagorie, jenomže tahle touha vychází z reálného pocitu současného člověka, že je něco špatně. 

A takhle zase vypadá konec světa podle Rolanda Emmericha ve filmu 2012. I na tomhle filmu je něco dost špatně.

Co se má na tom konci světa vlastně stát?
Jak to mám vědět? Nejsem prorok, nemám křišťálovou kouli. Zabývám se starými Mayi a můžu vám říct, co si o tom mysleli staří Mayové. Podle všeho s nějakým koncem světa v roce 2012 vůbec nepočítali. Protože mayský kalendářní „dlouhý počet" nemá z podstaty žádný přirozený konec. Náš letopočet ho taky nemá. My nemůžeme říct, že náš letopočet končí v roce 999, protože pak následuje rok 1000. Můžeme pokračovat donekonečna a v mayském kalendáři je to úplně to samé. 

Tak jak na to přišli? Dopsala jim propiska?
To je ten kreslený vtip. Starý Maya tesá kalendář a říká kamarádovi, hele, mně došlo místo, co mám dělat? Nic, nech to být, za dva tisíce let z toho někdo bude mít děsnou srandu. Co se stane toho 21. anebo podle druhé varianty 23. 12. je, že nastane výročí stvoření světa.

Takže večírek!
Mno, Mayové tyhle věci neměli rádi. S koncem různých kalendářních cyklů počítali, že může dojít ke katastrofě. Každých 52 let předpokládali, že nevyjde Slunce a nastane konec světa. A čím delší cyklus končil, tím větší průšvih se čekal. My žijeme ve 13. baktunu, to je nejdelší jednotka mayského kalendáře, v roce 12-něco-něco-něco-něco. A 21. prosince 2012 to „přecvakne" a bude den 13.0.0.0.0. Mayové věřili, že svět byl stvořen ve chvíli, kdy byl stvořen čas. Taky mají jedno slovo pro čas i pro Slunce. A stvoření světa předcházela doba, které já ráda říkám temné bezčasí. Svět existoval, ale neexistoval čas ani světlo. Temné bezčasí se odehrává uprostřed 13. baktunu. A bohové, aby odlišili tohle temné bezčasí od nového času, který přišel se Sluncem, se rozhodli tenhle baktun vynulovat. A to se možná zase stane nám. 

To nevypadá dobře, ještě s tou třináctkou... 
Pozor, třináctka je pro Maye šťastné číslo, je to číslo nebe. Nešťastná je devítka. Nad námi je podle Mayů třináct nebí a pod námi devět podsvětí. My nevíme, co Mayové čekali, že se stane. Můžeme to odhadovat podle jediného dokumentu, který mluví o roce 2012 a kde se píše, že sestoupí nebo bude vyneseno jakési božstvo, které se jmenuje Bolon Yokte' K'uh. Bohužel je to zrovna božstvo, které úzce souvisí s různými katastrofami. Na druhou stranu se nezdá, že by souviselo s koncem světa. Na to už se vyskytlo mockrát na různých reliéfech. 

Jak vypadá, jako příšera? 
Ne ne, je to pomalovaný válečník. Mayové měli většinu bohů antropomorfních, i když někteří měli zvířecí alter ega. To božstvo nebylo pozitivní, to ale neznamená, že ho zavrhovali. Naopak bylo třeba velice pečlivě ho uctívat, aby bylo spokojené a nemělo si na co stěžovat. Člověk není v mayském vesmíru nikdy bezmocná oběť, to by jejich kultura nesnesla. Vždycky existuje série rituálů, které můžou odvrátit katastrofu, a když je budeme zachovávat, tak se nestane nic. To je jeden z důvodů lidské oběti.

Abychom to na konec uzemnili... Myslíte, že se v prosinci 2012 lidi sejdou na Václaváku?
Jsou údajně místa, kam se můžete schovat a nic se vám nestane, třeba v Peru u starého indiánského města Cuzca. Tam bude plno. Našlapáno bude taky ve starých mayských městech. Co se stane na Václaváku, nevím.  

Podobné články: Blog

Jakub König | 26.9.2013

17 rad, jak mučit svoje sourozence

Jasně, že byste sourozencům nezkřivili ani vlas. Jednak by vás mohli zahlídnout rodiče. A jednak je zkřivenej vlas pro tu bestii, co vám zničila život, málo. Samozřejmě všechno v rukavičkách, jen taková malá pomstička za všechna příkoří. Pokud nejste jedináček, je tohle článek pro vás. Platí za mlada i za stara.

Jakub König | 25.11.2013

12 důvodů, proč je lepší chodit do práce než do školy

Jako malí jsem vždycky nesnášeli dospělý, co se rozplývali, jak to máme jako děti ve škole bezva. Tehdy jsme si umínili, že si zapamatujeme všechna ta leta brutálního teroru. A až budeme sami dospělí, podáme o něm svědectví. Proč je práce lepší než škola? Čtěte!

Zdeněk Drga | 08.4.2014

16 psích přísloví

Psi jsou jako lidi, dokonce i ty pořekadla mají podobný. Že nevěříte? Tak schválně mrkejte, na kolik pro ně platí v podstatě nemlich to samý, jako pro nás. Abyste nakonec samým překvapením nezačali štěkat.
Google+
index.php