Nejdřív se pusťte do vývaru. Oloupejte kořenovou zeleninu a spolu s celým pórkem a kousky hovězího masa vložte do hrnce se studenou vodou. Přidejte nové koření, bobkové listy a přiveďte polévku pozvolna k varu. Pamatujte, že by se vývar neměl úplně vařit, zhruba 3 hodiny jej táhněte, aby lehce probublával. Na hladině se vám ze začátku vytvoří pěna – tu s děravou naběračkou sbírejte.


Jakmile je vývar hotový, sceďte ho po naběračkách přes husté síto do jiného hrnce. Podle gusta můžete třeba nakrájet na kostičky vyvařenou mrkev a hovězí a vrátit do hrnce s polévkou. Ostatní zeleninu vyhoďte. 


Základ máte připravený, teď už z něj jen udělat ogórkowou. Oloupejte brambory a nakrájejte je na kostičky a vařte je ve vývaru zhruba 20 minut. Na pánvi orestujte kostičky uzeného boku a klobásu (pustí více šťávy) a přidejte je do hrnce. Nastrouhejte si vedle kvašáky, a jakmile jsou brambory v polévce dostatečně měkké, přidejte okurky do polévky a dalších 20 minut vařte. Na závěr dochuťte solí, pepřem a na drobno nasekaným koprem. Předtím než se do polévky pustíte, vmíchejte do své porce lžíci zakysanky.

Požitkář Grzegorz Kucharski

Místní styl života a samozřejmě dobré pivo, které si den co den nadšeně vychutnává, byly důvody, proč se mladý Polák už před čtyřmi roky usadil na pražském Žižkově. Živí ho cestování (nejen po českých pivnicích) a psaní o životě. Ve svém volném čase objevuje místní kulturu a vaří pro své kamarády jídla, která mu připomínají polský domov.

 

Tip:

Pokud chcete polévku kyselejší, nastrouhané kvašáky nejprve orestujte na másle a pak teprve vmíchejte do polévky. Pustí šťávu a zvýrazní tak chuť.