1. ŠŠŠUSTIČI

Kdykoli se vypravíte do kina, uhrovitý týpek u kasy vám k lupenu nevědomky přidělí dva až tři lidi, kteří si sednou poblíž a celou dobu šustí popkornem, kapesníky, srkají, nebo si polohlasem šuškají totální zhovadilosti.

2. POŽÍRAČI NACHOS

Horší exemplář šustiče. U nějakého uřvaného mexického bijáku to možná nevadí, ale když za vámi někdo ve chvílích filmového napětí drtí zubama kukuřičné trojhrany, vraždili byste stejně vášnivě, jako ten maniak s mačetou na plátně. Nehledě na to, že si tihle dobráci otírají prsty od omáčky do čalounění a vy si to při nejbližší příležitosti otřete do kalhot.

3. KOPÁČI

Jakmile se uvelebíte, nasáčkuje se za vás někdo, kdo nevěděl, kdy přestat růst, takže svoje kostnatá kolena zarazí do čalounění před sebou. A vy to pak máte i s masáží ledvin. 

4. OPOZDILCI

První záběr filmu otevírá celý příběh, uvede vás do děje a naladí vás na flow kinematografického zážitku. Teda pokud před vás v tu chvíli nevlezou čtyři zmatení opozdilci, radí se, kam si kecnout, načež vás začnou přelejzat. A vám se naskytne hodně detailní close up na jejich pozadí. 

5. PŘEKÁŽEČI

Je úplně jedno, jaké místo k sezení si vyberete. Před vás se totiž vždy usadí nějaká žirafa nebo člověk s hlavou jak pytel od banánů. Ať uhýbáte, kam chcete, vždycky se do třiceti vteřin nasunou zase před vás. A to vám pak ani „sss, máš tlustý sklo" nepomůže.

6. OCICMÁVAČI

Když už nakonec najdete škvírečku a jakž takž vidíte na plátno, přímo vedle vás si muchlající se páreček rozbije šmajchlkabinet. Takže se na film nemůžete zaboha soustředit, protože vámi divoce cloumá čirá závist.

7. POLULANI

Ať už si zajdete před bijákem na toaletu jednou nebo třikrát, stejně to na vás přijde. A na ostatní taky. Asi z nervozity, aby to na vás nepřišlo. Zatímco vy statečně držíte svěrače, v těch klíčových chvílích vám do zorného pole naleze někdo, kdo se s plným močákem žene nejkratší cestou na malou.

8. HIHŇÁLCI

Vždycky při srdceryvné scéně, kdy se umírá nebo jsou dramaticky obnažovány hloubky lidské duše a vy už pěkně natahujete, někdo v sále se začne chichotat, a atmoška je v háji. Tak vám pěkně děkujem!

9. spojleři

Opravdu na facku jsou ti, kteří se na film vypraví podruhé nebo ještě lépe, četli knižní předlohu, a prozradí vám velké finále ještě ve frontě na lístky nebo během upoutávek. Pokud máte štěstí, omezí se jen na polohlasné komentáře typu: „Teď se to stane… počkej… už to bude. Koukej, koukej, vidíš to… To bylo dobrý, co?! Dyť jsem to řikal!" 

10. ODCHÁZEČI

Ono se sluší vydržet sedět až do konce závěrečných titulků, zvlášť, když je člověk trochu inťouš. Sami tvůrci pro trpělivé diváky občas přichystají na závěr nějaký bonbonek. Jenže ještě než dozní poslední výbuch, už přes vás lezou lidi, a hromadně prchají ze sálu jako při biologickém útoku.