Pilot

Všichni milují začátky velkých příběhů. A tenhle zahrnuje Strašidelnýho Muldera, upjatou Scullyovou a středoškoláky, kteří jsou unášeni mimozemšťany z lesa. Čtyřicet minut nervozity, které odstartovaly devět (teď už deset sérií) a noční můry všech devadesátkových dětí.

Pilot

Padá soumrak

Samostatná epizoda, která se stala kultovkou prakticky přes noc. Mulder a Scullyová uvězněni hluboko v prastarém lese s partou dřevařů, které jednoho po druhém loví ohromná hejna hmyzu a balí je do kokonů. Závěrečná scéna, kdy jsou všichni zavřeni v nepojízdném džípu a broučci se valí klimoškou dovnitř vás donutí okousat si nehty až kost.

protectedimage.php

731

Kdekdo ví, že během války Němci experimentovali na lidech. Málokdo, ale ví, že jako měla Třetí říše Mengeleho, měli Japonci jednotku 731. A skoro nikdo kromě Muldera neví, že jednotka 731 operovala i po válce, konkrétně implantovala lidem mimozemskou DNA… a pak se pokusila zaházet důkazy nehašeným vápnem.

731

Domov

Víte, co se říká o farmářích z Alabamy? Že se rodina kříží navzájem a další špinavosti? Tak vemte tohle a znásobte to stokrát, přihoďte mrtvé kojence, zmrzačené stařenky, brutální vraždy a kilometry kukuřičných polí. Depka v ostrém slunci. 

Home

Poldové – X

Však znáte ty pitomý americký reality show, ve kterých je sledovanej zásah nějakých policistů, ne? V poslední době je to jediná obživa Stevena Seagala. Tak si představte, co se stane, když se kamera nějakýho Discovery pověsí za záda našim agentům FBI, když loví vlkodlaka. Trochu komedie, trochu lekačka, hodně zábava. 

X-Cops

Zlá krev

Tentokrát už vyloženě komediální díl, v němž Mulder ještě před úvodní znělkou zatluče dubový kůl do hrudi nevinnému chlapci. Černější komedii byste pohledali a tahle epizoda skvěle ilustruje, jak pátá série žánrově skákala od hitchcocka až po Scary Movie.

Bad Blood

Objížďka

Další “lesní” díl, který vám jako malým harantům nedovolil podívat se pod postel, pokud jste žili jen na dohled nějakým jehličnanům. Prakticky neviditelné potvory běhaj po lese v jižní Floridě, loví lidi a tahají je pod zem. Včetně Scullyový. 

Detour

Led

Aljaška. Odříznutá základna. Mimozemský parazit. Cepíny. Paranoia. Led. Zamíchejte a máte jeden z nejlepších momentů televizní zábavy vůbec. Tahle prochladlá ponorka je skoro tak dobrá jako Carpenterova Věc, ale je tam ještě navíc Scullyová v podprdě, takže…

Ice

Výlet do hor

Některé kytky zkrátka voní omamněji než jiné. A některé byliny (jak určitě víte), mají zvláštní efekt na váš mozek. A pokud jste tenhle díl neviděli, už nemůžeme říct víc, protože vás na výletě do hor čeká překvapení na několikrát.

Field trip

Protažení

Televizní legenda. Herec, který pro tuhle epizodu ztvárnil gumového vraha Toomse už pak nikdy potom nedostal pořádnou roli, protože záběry, jak se protahuje větracími šachtami s odporným sípěním, aby vyrval lidem játra prostě utkvěly. Koncem první série se ještě vrátil, aby ho mohl Mulder dorazit. Protože mu nikdo nebude očumovat Scullyovou ve vaně.

squeez