1. Poznej nepřítele

Revizor nastupuje většinou zezadu. I když je místo, nesedá si. Nemá zavazadla, noviny ani jiné čtení. Může ho charakterizovat ledvinka a modráky. Zásadně se s nikým nebaví, nehraje si s mobilem a neštípe lístek. Kdo ho pozná, má napůl vyhráno.

TIP: Hlídejte i zastávky. Aby znemožnil případnou včasnou ústupovou reakci, nastupuje revizor s oblibou na poslední chvíli – jakmile ho ale jednou máte ve voku, neschová se před vámi ani na refýži. Check-it out!

2. Prevence půl úspěchu

Minimalizujte rizika. Vyhněte se poloprázdným vagónům a autobusům. Ošemetné jsou i dlouhé zastávky. A především si nesedejte. Žádná válka se nevyhrála sezením na zadku – blbě se zdrhá, máte horší přehled o terénu, a když už vás vyhmátnou, jste hned v defenzívě.

TIP: Najděte si únikovou cestu. Odevšad se dá zdrhnout. Když vím, že vystupuju na Karláku, musím vědět, kudy se dá pláchnout, kde jsou vchody, jaké jsou možnosti.

3. Běž Forreste, běž!

Klasická a nejúčinnější metoda. Rozhodující je moment překvapení, start. Držte si volný prostor a rychle na nohy. Pokud občas trénujete, není to na škodu. Za ten slastný pocit, když zavaříte dva až tři revizory, to stojí.

TIP: Duel. Výtečná taktika na souboj dvojic, vhodný především do metra. Roztáhněte s černým kolegou bitevní pole na maximální šířku a krátce po sobě odstartujte. Revizoři spontánně reagují na prchající kořist. A honit dva zajíce je vždycky těžší než jednoho.

4. Mrtvý brouk

Nevidím, neslyším. Prostě stůjte, skelný pohled před sebe, ani známka interakce. Jakoby nebyl. Ať si cloumá, křičí nebo vyhrožuje měšťákem, držte se mastné tyče a čekejte. Je to souboj nervů, který vyhrává jen ten nejodolnější.

5. Sprosťák

Zažeňte je. Řvěte, obviňujte, zavalte je těmi nejvybranějšími sprosťárnami. Chce to sebevědomí, ale když budete působit dostatečně zle a vztekle, nechají vás být. Revizoři jsou v podstatě nejistí a mají nízké sebevědomí. Pokud narazí na silnou osobnost, prchají. Pravda, není to úplně nejkultivovanější metoda, ale tahle válka se holt nevede v rukavičkách.

6. Beránek ve vlčím kabátě

Nejlepší obrana je pochopitelně útok. Obujte si prestiže, kolem pupku ledvinku a hlavně modrou bundu. Jakmile uvidíte revizory úřadovat, významně kývněte. Za přátelské mávnutí na “kolegy” jsou body navíc.

7. Dopravní harašment

„Co na mě šaháš ty prasáku?“ „Lidi viděli jste to?“ No jen se nestyďte, jakmile na vás vytáhne odznak, vypalte to na něj. Lidi jsou dneska na harašment citliví. Pokud se na místě nepropadne do kolejiště, jistě vystoupí hned na příští zastávce.

TIP: Není podstatné, jestli jste samčího nebo samičího pohlaví. Co má na vás co sahat nebo něco vytahovat?

8. Návrat idiota

Herecky náročné, nicméně s trochou cviku před zrcadlem nikoliv nemožné. Předkloňte se, povolte obličejové svaly, uvolněte stabilitu, případně svěrače a na veškeré otázky reagujte mantrou „muheeheee“. Slina v koutku vítána.  

TIP: Pokud je pod vaší úroveň, dělat ze sebe na veřejnosti vola, použijte sofistikovanější variantu „Cizinec“ – jakmile revizor požádá o „tikit“, vrťte hlavou, sveřepě „aj dont andrstendujte“, zkrátka dělejte ze sebe zahraničního vola.

9. Bílá hůl

Jelikož je hlavní zbraní revizorů oční kontakt, s bílou slepeckou holí jim v podstatě zmizíte z radarů. Na 90 % vás nechají projít. Pokud chcete, klidně jim můžete jednu střihnout.

10. Telefonista

Rozhodně nezabere vždy. Ale když vypadáte dostatečně odhodlaně a vykřikujete do sluchátka „Miláčku, neskákej, já ti to vysvětlím", významně zvyšujete pravděpodobnost, že v klidu projdete.

BONUS: Spiderman

Prokázat platnou jízdenkou se musí cestující stojící či sedící. Pokud si před revizorem vyšplháte na madlo, teoreticky byste měli být krytí. Jde o to, jak dlouho vydržíte viset.