1. Optika

Brýle jsou nepochybně klišé, ale jde o plusové body, které můžete získat prakticky zadarmo. Klíčový je výběr. Lennonky jsou pasé, měňavý filtr s marihuanovým listem je pro paka. Tučná půllitrová skla vás zase katapultují mezi nepoužitelné nerdy. Zkuste RayBanky, případně decentní kostěné obruče.

2. Šaty

Důležitá je stádní osobitost. Vhodné jsou manšestráky a košile v tlumených barvách. Holky se nasoukají do béžových legín. Zapomeňte konzum z Háemka, inteligence nosí American Apparel nebo vydřený second hand.

3. Foťák

Pořiďte si starý fotoaparát. Lomo je pro pozéry, digitálem fotí stádo. Prošmejděte bazary a pátrejte po kožených pouzdrech a zaprášených objektivech. I když neumíte ani vložit film, budete za znalce vyznávajícího ty pravé analogové hodnoty. Stejně fungují i 8mm kamery, se kterými natáčíte DIY LO-FI umělecký projekt nejlépe o genderovém tématu.

4. Čtivo

Vždy všude a za každých okolností s sebou noste nějaký časopis. Ideálně Respekt. Drsnější povahy zvládnou i A2ku nebo Tvar. Pro skutečné hardcoráře je tu pak Revolver Revue. Nechte časák nonšalantně čouhat z tašky či zadní kapsy kalhot a výsledný efekt nechte pracovat.

5. Ticho

Významně mlčte. Dramaticky tak zmenšíte riziko, že se zesměšníte a zkoumavý pohled do dáli vzbudí dojem dřímajícího génia. A když už promluvíte, nikdo nebude zkoumat, že jde o totální pitomost.

6. pindání

Občas samozřejmě něco říct musíte, jinak se aura rychle vytratí. Nicméně stačí pár glos, vhodných poznámek a síla se vrátí. Nejlepší ale je mít vlastní téma, kterým v případě nutnosti ubijete jakoukoliv začínající konverzaci. Schválně kolik lidí asi tak dokáže mluvit o problematice 

7. Slovník

S běžnou konzumní slovní zásobou pochopitelně nevystačíte. Je potřeba mluvit košatě a tak, aby vám v podstatě nikdo nerozumněl. Pamatujte si, že pár vhodně zvolených termínů můžou i z objednávky piva udělat neobyčejnou promluvu. Akorát bacha na cizí termity

8. Depky

Nechte se sžírat svojí masivní inteligencí a neustále balancujte nad temnou propastí naplněnou vašimi duševními temny. Ukažte ostatním, jak je těžké být geniální, když vás vaše nadání krutě mučí. Řezné rány trpícího intelektuála se budou krásně vyjímat především na zápěstí. Poserové se můžou depresivně říznout aspoň při holení.

9. Filmařina

Máloco je považováno za důkaz nadprůměrné inteligence tolik, jako znalost podivných, tedy správně řečeno „kultovních" snímků světové kinematografie. Utrousíte-li, že cosi je tak expresivní jako řeč obrazů v tom filmu od Godarda nebo nějaký blept o Kim Ki-Dukových imaginačních prostředích, budete za nedostižného intelektuála.

10. Projekt

Měli byste mít projekt. Něco většího, než kam sahá rozhled vašeho okolí a něco, co je z podstaty taková kokotina, že se to nedá vysvětlit v méně než půlhodinovém monologu. Samozřejmě, že tu konkrétní věc ani nemusíte dělat. Bohatě stačí, když o ní budete sáhodlouze pindat..

11. Balte

Cigára škodí zdraví, ale vypadají cool. Nikotin navíc krátkodobě nakopává mozek, takže proces chytračení podpoříte i fyziologicky. Ovšem nezapomínejte, že cigára musíte balit ručně a celou dobu, co to suché svinstvo žmouláte v papírku, musíte mít filtr přemýšlivě zasazený v pootevřeném koutku úst. Kdyby si nějako vaší geniality nevšiml, cígo zapalte. Zasmrdíte celé okolí a budete nepřehlédnutelní.