1. Simulovat

Až příště zavoláte do práce, že vám je mdlo, asi z jídla, vzpomeňte si, komu za to vděčíte. Škole. Rtuťovému teploměru, co se dá naklepat. A svým rodičům, kteří vám to žrali.

2. Chytat lelky

Kdo neumí piškvorky, nikdy nebyl ve škole. A jestli byl, zrovna chyběl. Zabíjet nudu online hrami, Facebookem nebo pornem mu teď jde o dost hůř. Přitom taková krása, zabíjet nudu i s lelky.

3. Plácat se v tom

Je jedno, která bila, když jste chytali lelky. Stačí to dělat jako před tabulí: intelektuálně se zachmuřit, z paty briskně vysoukat vycpávkové fráze a vycházkově přejít oslím můstkem k jinému tématu. Všechny uhrane váš rozhled a komplexní myšlení.

4. Nechat plácat

Ten zas žvaní, žejo? Přesně jako paňčelka před lety. Naštěstí už víme, co je třeba: Zlehka nadzvednout obočí a koutky úst, pravidelně přikyvovat a sem tam si něco načmárat. Kde by byla vaše kariéra, nebýt nudných předmětů?

5. Sklonit hřbet

Co na tom, že je svoboda slova. Proč se zbytečně šprajcovat, že po vás chtějí nesmysly, na škole z toho bývala nejmíň poznámka v žákajdě, takže si to odkroutíme a je klid. A o klid jde především. V práci, doma, všude.

6. Posmívat se

Že jen tupě předstíráme loajalitu jako ovce, nám nezabrání v posměšcích a chytrolínství ve smyslu „to zas byly kecy“ nebo „bejt to na mně, to by bylo“. A skvěle to zastíráme. Jak by ne, zlepšujeme se v tom už od puberty.

7. Zadržet moč

Jestli jsme něco na škole vytrénovali, jsou to svěrače. Vezměte si, že by vám v dětství umožnili močit hned, jak si vzpomeneme. Nebo kadit. Kde bychom dnes byli?

8. Sežrat hnus

Sedět u toho, dokud to nesníme, to nás tedy naučili bravurně. Vlastně nám to pomáhá přežít. Jen se podívejte do talířů kol sebe: Nebýt téhle dovednosti, kolik by dnes fungovalo takzvaných restaurací? Nebo manželství?

9. Vypít hnus

Neboli chlastat. Nebýt náleven, kde vám podali alkohol bez občanky v době, kdy to ještě byla frajeřina, čert ví, kde byste dnes hledali útěchu, jaká to je v životě nuda a jak vám nikdo nerozumí.

10. Modlit se

Ať mě neopustí. Ať to stihnu na záchod. Ať mě v práci nevyhodí. Ať se z toho nepobleju. Modlili jsme se už v lavicích při zkoušení a vyplácelo se to, a tak se modlíme dodnes. Co by nám taky jinak zbývalo.