Pokud vám některá z těchto větiček ujede, garantujeme, že budete litovat, že jste si neukousli jazyk nebo že netrpíte děsivou vadou řeči. Čeká vás peklo na zemi, protože vězte, že pomstychtivost některých kantorů nezná mezí. Ne nadarmo se přece říká, že pedagog není povolání, ale diagnóza. My to máme z první ruky, bodejť, dyť jsme študovaní.

1. A bude to v testu?

Pedagog dobře ví, že tato otázka znamená jen a pouze: „Proboha, to je kravina, a to si jako musím taky pamatovat?“ Takže si pište, protože si pište, že bude. A nejen v testu, ale pravděpodobně na toto téma ještě dostanete speciální úkol. Abyste si látku pořádně zažili, víte co…

2. Minule jsem tu nebyl. Probírali jsme něco důležitého?

Cha! Školácká chyba. Právě jste si pod sebou podřízli větev. A to dvojnásobně. Nejen, že jste se přiznali k tomu, že jste flákači a zatahujete hodiny, ale taky že jste si učivo ještě nedoplnili. Takže hádejte, koho dneska vytasí?

3. Dostal jste můj mail?

Pokud je vašemu kantorovi méně než 40 let, velmi pravděpodobně váš mail už dávno četl. Ale protože po něm něco chcete (známku, zápočet, radu, konzultaci, posunout termín, …), rozhodl se to okázale ignorovat. A nějakým otravováním svoji šanci na to, že vám v poště přistane (kladná) odpověď, moc nezlepšujete.

4. A k čemu mi to jako (v životě) bude?

Tak v první řadě k tomu, že vás na tomhle vydusím při zkoušce tak, že budete potit moč a plakat krev. Vážně jste se na tohle chtěli zeptat?

5. Psal jsem to celou noc.

Zatímco vy jen tak tak mžouráte a vaše tělo ždímá z krve poslední zbytky Red Bullu, kofeinu, případně dalších drog na učení, váš profesor slyší jen „Celou noc? Jednu noc? Jenom jednu?!“

6. Jakej sylabus?

Sylabus je svátost nejvyšší. Vyučující tady obsáhne celý rok vědomostí, které vám chce předat, hezky systematicky, přehledně, s osnovou, anotací, seznamem požadavků. Takže za neznalost tohoto svatého písma, a co hůř za nevědomí o jeho existenci, by se mělo vyhazovat z fakulty. Z okna fakulty, chceme říct.

7. Můžu odejít dřív?

Copak vy nevíte, že každý správný pedagog si tu největší perličku schovává až na konec hodiny? A o tu byste se chtěli dobrovolně připravit? Ani náhodou. Sedět jako přikovaný budete!

8. Potřeboval bych o týden prodloužit termín odevzdání. Je to možné?

To vám spíš na prodloužení zabere jedna ze zázračných pilulek, co vám na ně chodí reklama e-mailem. S termínama se přece zásadně nešibuje.

9. Tenhle předmět jsou prý kredity zadarmo.

Jestli toto zaslechne váš přednášející, dá vám to sežrat takovým způsobem, že možná bude lepší nechat si změnit jméno a přihlásit se na zcela jiný studijní obor.

10. Jestli mi to nedáte, vylejou mě ze školy.

Zkoušíte učitele trochu vydírat? Fajn, pár se jich sice může smilovat, ale drtivá většina si vás vychutná, vyšťaví a nakonec stejně vyleje.


Bonus: Nejhorší věc, co ale můžete svému pedagogovi říct, je špatný titul. Na základce to zmáknete s „učitelem“, gympl dáte s „profesorem“, ale kdo se má v těch všech „magistrech“, „doktorech“, „docentech“, „kandidátech věd“ a „opravdových profesorech“ vlastně vyznat. Občas to zachrání „kolega“, ale říkejte děkanovi kolego, že jo…