Na to pouštění draků jsme se podívali trochu zblízka. Objevili jsme tolik úskalí, že podle Darwinovy teorie přirozeného výběru neměla tahle primitivní kratochvíle vůbec přežít do dnešních časů počítačů a elektroniky. Tak třeba…

Kde ho vzít

Odedávna existují dva nesmiřitelné tábory. Jedni hlásají vyrobit a druzí koupit. Dopředu teda víte, že budete čelit šikaně zastánců opačného přístupu. A to ještě žádného draka nemáte.

Vyrobit

Ne, není to jednoduchá legrácka na hodinku se špejlí a kanagonem. Rozhodnete-li se dračisko skutečně stvořit vlastníma rukama, bude vás to stát spoustu času, peněz, nervů a nejspíš i řezných a tržných ran. Nehledě na to, že je to záhul na vaši trpělivost, protože draka musíte v jednom kuse nechat schnout, napínat, vyvažovat…

Koupit

Komerční cesta vám sice zajistí draka hned jako na stříbrném podnosu, ale co si budem povídat, není to prostě ono.

Kam s ním

Draka navíc nemůžete pouštět jen tak ledaskde. Musíte se s ním tahat na nějakou otevřenou pláž, louku nebo pole, kde je ale samozřejmě narváno ostatníma drakomilcema, a ať honíte ty správné větry, jak chcete, dračisku se nahoru nikdy nechce. V lepším případě se rozplácne o zem, a vy jste dalšího trápení ušetřeni.

Pot a slzy

A protože s drakem běháte jak trubky, aby se vůbec vznesl, jste za chvíli celí uřícení, zpocení a smradlaví, že se vás začnou všichni nenápadně stranit.

Dráty

Když už tu potvoru dostanete nahoru, v podstatě jen celou dobu trnete, že vám vletí do větví nebo drátů. A taky, že jo.

Vítr

Protože je podzim, je celé pouštění draků obvykle provázelo mlhou, mžením, blátem a zápachem tlejícího listí. Navíc vždycky fouká buď málo, že se váš drak motá jak přiopilá slečinka, nebo zas tahá jak nadržený psisko na vodíku.

Bolest

Protože strávíte celý den s hlavou zvrácenou, jak na draka koukáte do oblak, následující ráno se vám krční svaly postarají o soukromý očistec.

Tak kde je v tom ta idylka, co?