1. Původ jména

Jméno Jidáš Iškariotský je pravděpodobně určení toho, odkud apoštol pocházel. Jehuda Iš Kariot je totiž v hebrejštině Muž z Kariot. To byla pravděpodobně jeho rodná ves.

2. Ekonom

V Bibli se dočtete, že Ježíš ho přijal mezi svoje učedníky hlavně proto, že smýšlel v číslech. Byl to prý takový „ekonom skupiny“. Na konci si to nespočítal úplně dobře, ehm.

3. Zrada

Jidáš očividně věděl, že zblbnout lidi nějakým učením o Bohu nestačí, a vyčítal Ježíšovi, že do svého plánu stát se králem nezahrnul politicko-vojenské osvobození země. Byl to prostě praktik.

4. Existence

Podle některých Jidáš vůbec neexistoval a do celého příběhu byl připsán jen z dramaturgických důvodů. Super výmluva, proč ho neznat u maturity, ne?

5. Ucho

Jidášovo ucho je k jídlu! A nejedná se o žádnou nekrofilní zábavičku, je to jedlá houba, co roste hlavně na bezu.

6. Pečivo

Jidáše můžete i upéct! Opět se nejedná o morbidní kratochvíli, je to druh pečiva, co se tradičně peče na Zelený čtvrtek o Velikonocích.

7. Judas Priest

Když už neznáte Bibli, měli byste znát historii rocku. Kapela Judas Priest má v názvu Jidáše a vzniklo to z písničky Ballad of Frankie Lee and Judas Priest od Boba Dylana.

8. Strom

Jidáš se kvůli výčitkám svědomí po Ježíšově zradě oběsil na stromě. Dneska můžete potkat stromy, co se jmenují zmarlika Jidášova – údajně je to ten samý druh, na kterém se před tisíci lety neposedný apoštol houpal.

9. Lady Gaga

Dokonce i superpopulární Lady Gaga zná Jidáše! Ve své písni Judas v textu zpívá o tom, že ji muž toho jména zradil dokonce několikrát! Hajzl.

10. Muzikál

Známý filmový muzikál Jesus Christ Superstar z roku 1973 byl specifický tím, že Jidáše, jako jediného apoštola, hrál černoch. Jmenoval se Carl Anderson a za svoji roli získal Zlatý Glóbus. U nás Jidáše dlouhá léta hrál zpěvák Dan Bárta.