1. Příjmení. Jméno a příjmení. Což je obzvlášť pitomý, když jste tajný agent. Všichni jsme si dlouho říkali, že James Bond je jenom krycí jméno, které dostanete společně se statusem 007. Ale pak přišel Daniel Craig a tuhle skvělou historku zničil. Stejně jako všechno ostatní na bondovkách. Ale holkám se líbí, tak to je hlavní.
  2. Nechala jsi mě hnít v tureckým vězení! křičí agent CIA na svoji britskou kolegyni, protože to se ještě ve světě špionáže nestalo, aby se dva agenti navzájem neznali a něco si v minulosti neprovedli. Každý se zná s každým a každý má s každým společnou minulost. Svět tajných agentů je jako malá vesnice. Nebo marketing.
  3. Vypadá to, že do Marrákéše už nedojedeš. Tohle je věta, která zásadně padne ve vlaku do (překvapivě) Marrakéše. Tam se totiž odehrává devadesát procent špiónských hovadin. Pak proběhne rychlá výměna úderů v chodbičce, korunovaná tím, že jeden agent uškrtí druhého na záchodech. To je ten lepší případ. V tom horším případě následuje již zmíněná zběsilá honička po střeše jedoucího vlaku. V tom úplně nejhoším případě skočí agent na helikoptéru, vyhodí ji do vzduchu a pak skočí zpátky na vlak. Což je samozřejmě… Impossible.
  4. Kolik ti za to Rusové zaplatili? je vždycky potřeba se zeptat, když zjistíte, že váš kolega celou dobu tajně pracuje pro Sovětský svaz. Je jedno, co se píše za rok, nepřátelský agent vždycky pracuje pro Sovětský svaz. A teoreticky by bylo mnohem jednodušší zastřelit bývalého kolegu ve chvíli, kdy se ještě domnívá, že mu věříte, ale vy se prostě musíte zeptat. A tak trochu na něj mířit zbraní. Hodně zblízka, aby měl šanci vám ji vyrazit z ruky.
  5. Máte dvacet čtyři hodin, abyste ta ukradená nukléární torpéda našel a zneškodnil, vysvětluje vám váš nadřízený a tím považuje celou věc za vyřízenou. Jde totiž přece jenom o něco, co odstartuje třetí světovou válku a nukleární apokalypsu, není třeba vám poslat na pomoc armádu agentů, analytiků, vojáků a fyziků. Tohle zvládnete sami. Levou zadní. Normální úterý.
  6. Být tebou, nedělal bych to… řekne vždycky dvojitý agent, když namíří pistolí na někoho, kdo míří pistolí na někoho jiného. Teď záleží na tom, na jak moc pitomý film koukáte, protože tadyta věc může pokračovat několik minut. „Celou dobu jsem věděl, že jsi dvojitý agent, proto na tebe míří můj odstřelovač z protější budovy.” „Myslíš ten odstřelovač, kterému KGB uneslo ženu a děti a teď pracuje pro mě?” „Myslíš ty agenty KGB, které jsme zneškodnili cestou z letiště?” Prostě přestaňte, OK? Zastřelte se, ať je klid.
  7. … kufřík s přísně tajnými dokumenty má pouty připevněný k ruce. A je jedno, že je rok 2019 a všechno se posílá internetem. Kufříky a tajný dokumenty musí bejt, jinak by ta špionáž nebyla žádná sranda.
  8. Celá ta operace byla blamáž! Žádná atomová bomba, žádný torpéda! Chtěli jen zjistit, kdo z nás je krysa… zjistíte nakonec, když už je pozdě a krysa to na vás celý ušila, takže MI6 si myslí, že krysa jste vy. A vy pak musíte utéct a bojovat proti vlastním lidem (ale nikdy nikoho nezabít), abyste očistili vlastní jméno.
  9. Vypadá to, že jsem vás podcenil, pane Agente! řekne slavnostně mezinárodní terorista, který doposud projevoval astronomickou inteligenci a předvídal skoro každý váš krok, ale právě v tuto chvíli se rozhodne, že nejlepší způsob, jak vás zabít, je nechat vás viset na laně nad bazénem se žraloky.
  10. Tohle je východní Súdán a tohle je z toho, když jsem vypadl z vrtulníku nad Hong Kongem, ukazuje operativec CIA v intimní chvíli po sexu své ruské kolegyni své jizvy. Ona ho sice přebije řeznou ranou na břiše, kterou utrpěla, když byla zavřená v internačním táboře v jižním Kongu, ale on má skrytý trumf v podobě popáleniny, kterou utržel ve vesmíru, když musel zničit čínský satelit, který hrozil, že zničí Bílý dům. Nějak.
  11. Slyšel jsem, že minulý týden ve Svatém Mořici napadly tři metry sněhu, řekne agent úplně neznáménu člověku v letištním baru. A neznámý člověk má odpovědět „Ano, byl jsem tam o víkendu lyžovat.” Ale místo toho řekne, že tam byl lyžovat minulý víkend, šifra neplatí a teď ho musí agent zatáhnout na záchody a tam ho utopit v umyvadýlku.