Kluci

Jasně, holky to mají náročnější než kluci, ale zatímco holky vlastně dělají jen to, co dělaly už dřív (hadry, šminky), jen intenzivněji, klukovská příprava na maturitní ples obsahuje jeden důležitý iniciační rituál: nákup maturitního obleku. V něm se odtančí ples, poté se v něm absolvuje zkouška dospělosti a pak pracovní pohovory nebo zkoušky na vysoké. Oblek tohle všechno předznamenává. Je stejným symbolem jako kmenová skarifikace, skok na liáně nebo bizoní tanec.

Někdo už má sice za sebou přípravu v podobě nákupu kvádra do tanečních, ale to nepomůže. V patnácti se to ještě odklackuje jako nutná úlitba matčiným sentimentálním nápadům, teď jde ovšem do tuhého. Tenhle oblek nasákne skutečný pot.


Holky

Protože ozdobou maturitního plesu jsou pochopitelně hlavně maturantky, mám tu pro ně pár tipů, jak nezapadnout a zaručeně zabodovat.

Nejdůležitější jsou šaty. Tady se vůbec nežinýrujte a dejte průchod všemu, co ve vás je. Rozhodně to chce pořádnou princeznovskou sukni, tu nejširší a nejlesklejší, kterou budou v půjčovně mít. Když budou mít sukni ze zlatého alobalu, berte! Šlehačka z fialového saténu potažená limetkově zelenou organzou se třpytkami? No jasně! Až si poplujete sálem pro šerpu, všichni budou závidět.

K princeznovské sukni to chce korzet. Udělá pas, prsa, znáte to. Kdyby se vám před zrcadlem zdálo, že třeba nesedí tak úplně, tak to se vám fakt jenom zdá. Nebuďte tak sebekritické, je to jen nervozita. V kulturáku všem vypadnou oči z důlků.

Když vám k šatům nabídnou organzovou šálu, neodmítejte. Rafinovaně zahalená ramena jsou sexy. Na fotkách se šála navíc bude vkusně lesknout.

Kdybyste přece jen nechtěly korzet a nakadeřenou sukni, protože máte radši styl femme fatale, klidně si sežeňte něco splývavého, ale držte se lesklého materiálu. Co mám furt s tím leskem? Napadlo vás někdy, že úsloví „dodat společenské události ten správný lesk“ není tak úplně metaforické? A kdo jiný by měl na plese zářit než dámy? Takže rozhodně satén, a nebojte se ho ani s kilama navíc. To, že zdůrazňuje špeky, se vám zase jenom zdá. Důkazem je množství macatých holek, které chodí bez zbytečných komplexů plesat v saténu. Jestli na nich vidíte něco špatně, potřebujete očaře. Nebo psychiatra.

Zaručeným přitahovákem pozornosti je maso. Na internetu se dá koupit spousta báječných šatů s hlubokými výstřihy, vysokými rozparky nebo krajkovým břichem. Kromě hostů plesu by si jich mohl konečně všimnout i spolužák, kterého už dlouho marně lovíte.

Boty nebudou pod dlouhými šaty vidět, takže s těmi si zbytečně nelamte hlavu. Určitě máte doma něco, co se přibližně podobá společenským lodičkám. Výše podpatků a pohodlnost nejsou důležité, protože za prvé, na maturák se nechodí tancovat, ale šerpovat, korzovat, konverzovat a chlastat, a za druhé, když bude zle, prostě se někde pod stolem zujete a boty tam necháte. Jít naboso je free. Viděla jsem to i na plese v opeře, a tam se zouvaly setsakra jiné celebrity než vy!

Při závěrečném dolaďování zapomeňte na trapné rčení, že v jednoduchosti je krása. Na plese to neplatí, takže se pořádně nazdobte. Výhodou je mít jako základ dostatečně parádní šaty se spoustou kanýrků, flitrů a výšivek, ale v každém případě je ještě doplňte dostatkem bižuterie. Nechte si udělat nehty v barvě šatů, se třpytkami a kytičkami. Nemusí to být ani drahé, určitě máte ve třídě spolužačku, která to umí s gelíkama a vystřihne vám drápy jako ze žurnálu.

Vlasy si buď nechte udělat v salonu, nebo si s nimi aspoň dejte pořádnou práci. Nakulmujte, vyčesejte, doplňte prodlužkem, natřete třpytivým gelem a nezapomeňte na korunku nebo aspoň pár hrstí kytiček.

Na malování si vyhraďte dostatek času před odchodem (dvě tři hoďky by měly stačit) a pohrajte si s tím. Najděte si na youtube nějaký návod na slavnostní make-up, třeba bollywoodské kouřové oči, a užijte si to. Většinou vás budou fotit z dálky, takže líčení by mělo být hodně výrazné, aby vůbec bylo vidět.

Při dodržení uvedených tipů garantuji závist nejméně 9 z 10 spolužaček!