1. Schovat se pod peřinu

Nejjednodušší technika. Vědci se přou, jestli je to pozůstatek reflexivní tendence hledat úkryt v děloze, nebo touhy stát se neviditelným. Jisté je, že z vás nakonec peřinu servou, nicméně každá sekunda dobrá.

2. Sejmout budík nebo budiče

Tohle řešení s sebou přináší riziko pozdější soudní dohry. Ale je to jistota.

3. Onemocnět

Váš organismus musí prokázat zvláštní druh pohotovosti a vyvinout takový druh choroby, kterou rozezná i zdravotnicky neškolená osoba (manželka, matka). Musí být znepokojivá natolik, abyste se mohli otočit na druhý bok a spát dál, a zároveň nesmí být nepohodlná.

4. Simulovat nemoc

Můžete samozřejmě všechno zahrát. Pokud nemáte skrupule a svědomí, je to nejjednodušší varianta.

5. Umřít

Morbidní? No možná, ale proč pak všichni s takovou závistí říkají: „Ten se má, umřel jednoho dne v posteli.“

6. Pracovat v noci

Jistě, chvíli to může působit jako útěcha – vídat na cestě do postele otrávené obličeje, mířící do práce, které už za sebou mají ranní vstávání. Ale za pár měsíců se karta obrátí – ono to noční spaní totiž není k zahození. Nedoporučujeme.

7. Nepracovat

Mít ve slamníku, na kterém spíte, hromadu peněz, ještě větší balík v bance nebo na burze – to je řešení pro více životních problémů, nejen pro ranní hodinku navíc.

8. Práce on-line

Máme na výběr z několika druhů: „Dobrý den, rádi bychom Vám nabídli produkty…“, „Dobrý den, čím vám mohu pomoci…“, „Dobrý den, pořizujeme průzkum, jste ve věkovém rozmezí…“. Každopádně jde o takový opruz, že to ani volné vstávání nepřebije. K ničemu.

9. Změna času

Tohle krátkozraké řešení – přidat nebo ubrat hodinu – se tvůrcům vymklo z ruky, takže musejí svůj neúspěch v oblasti emancipace ranního spánku demagogicky zakrývat ekonomickými důvody. Krátkodobé řešení.

10. Meditace

Někteří šťastnější jedinci zabývající se východní filozofií se můžou pochlubit i tím, že nemají kruhy pod očima. Bohužel to znamená celý život trénovat a na to nemáte kdy.

11. Stroj času

Můžete se pokusit také sestrojit mašinku, která vás hodí vždycky dvě tři hodinky zpátky. Sice tím nejspíš dřív nebo později rozložíte podstatu vesmíru, ale člověk musí taky někdy myslet na sebe.

12. Nespat

Jasně, člověk nemusí vstávat. To bude ono. Nebo ne?