1. Gramec je krásná věc

Ať už máte byt v retro stylu, ať už je to studentský pokoj, nebo ochromovaný skvost, gramofon v něm bude vypadat skvěle. Jednak si můžete vybrat ze spousty designů. Ale i ten nejobyčejnější kus ozdobí nábytkovou stěnu stejně jako sekretář po babičce.

2. Umí držet hubu

Jedna strana gramofonové desky má něco málo pod dvacet minut. A když dohraje, většina gramofonů se prostě vypne a spí. Takže se vám nestane, že kromě své oblíbené muziky uslyšíte tunu blbostí, co vám usmaží mozek. Posloucháte jen to, co si pustíte!

3. Zvuk

Můžete stokrát tvrdit, že to nepoznáte, že vám to je jedno, že na tom nezáleží. Ale jakmile se ozve ten charakteristický šum a první tóny, je to jasné. Ten měkký zvuk, ty krásné hluboké basy… trochu jako když se vrátíte dom a konečně si obujete pohodlné papuče.

4. Hypnotizuje

No jasně. Stačí chvilku sledovat točící se kotouč, a jste v tranzu, než bys řekl Švec. Zadarmo. Žádná kocovina. Žádný nebezpečí předávkování. A až se to vypne, můžete jít zase lámat skály nebo zpátky k počítači. Jen je to teda trochu návykové.

5. Obaly

Jasně, i CDčko může mít pěkný booklet. Ale taky jste si určitě všimli, že už se s tím většinou firmy ani kapely nijak extra nepářou. To obal vinylové desky je parádní obrázek sám o sobě. Žádné umrněné blechy, pořádná fotka nebo grafika. Z fleku na zeď.

6. Výdrž

Když se o vinyl trochu staráte, vydrží věky. Navíc se dá vyprat a vyčistit a restaurovat. CDčko vám za chvilku začne přeskakovat a po pár letech si ho můžete strčit leda tak pod hrnek s čajem.

7. I ty můžeš bejt DJ

Většinou potřebujete dva gramce, ale scratchovat se dá v pohodě i na jednom. Ze začátku to sice není bůhvíjaká sláva, ale vyblbnete se. V podstatě jde jen o to, kolik toho vypijete a jak moc se stydíte.

8. Šmoulové

Na mejdanech je to nekonečný zdroj legrace. Prostě přepněte desku na vyšší otáčky a i takoví Pink Floyd zní najednou jako parta zrychlených kastrátů na héliu. A teď si představte božskýho Karla, Helenu Vondráčkovou nebo sbor kastrátů na héliu.

9. Můžete balit hipstry

Kluky nebo holky, to je na vás, na co zrovna jste. Pokud vás žádná flanelka, žádná masivní brýlová obroučka, žádný pěstěný plnovous (ať už je kdekoli) nenechá na pokoji, máte v ruce jedinečnou zbraň. Stačí hipstery dostat na doslech a uzobou vám ruce.

10. Žádné zbytečné dárky

Jakmile se to o vás rozkřikne, budou mít kámoši, rodiče a příbuzní jasno. Už nikdy nedostanete žádné pitomé hrníčky nebo smradlavé tyčky na vykuřování skleníků. Jenom krásné vinylové desky. A když se vám sejdou dvě stejné nebo jedna blbá, hurá na burzu.

11. Kapitál

Je to tak. Ve sbírce můžete mít schovaný majlant. V podstatě stačí uhodnout, které garážové party to jednou někam dotáhnou, a koupit zalevno pár vinylů. A po pár letech z vás může bejt boháč.

12. Kvalita

Zatímco na CDčku dneska vyjde každá blbost a internet už snese úplně všechno, vyrobit klasickou desku pořád něco stojí. Takže když už někdo vrazí prachy do lisování vinylu, musí to mít alespoň trochu smysl. Neplatí to stopro. Ale mnohem líp se vybírá.

13. Čas

U rádia nevydržíte nic nedělat. A když si něco pustíte na kompu, za chvilku už zevlujete na Facbooku. Ale taková deska, ta chce svůj čas. Schválně, očistěte povrch drážky antistatickým štětečkem, posaďte se pohodlně do křesla, zavřete oči. A svět vám může být na dvacet minut úplně ukradený.