1. Centrum tourist only

Zatímco v Praze se „civilisti“ mísí na Staromáku, Václaváku i Karlově mostě celkem přirozeně s turisty, Berlíňan do centra ani nepáchne. Maximálně přestoupí na jinou linku metra kdesi hluboko pod Alexem, ale tím návštěva centra hasne.

2. Kalení venku

Zatímco na Petříně nebo na Střeláku si nesmíte legálně ani otevřít pivko, v Berlíně se kalí na každém rohu. V hospodě byste nechali úspory, ale ve večerce pořídíte piváka za euro a nějaký drobný. A kalíte. Na ulici, v parku, v metru, v tramvaji. Prostě kde se dá. A dá se všude.

3. Späti

Spätis, tedy večerky, jsou chloubou Berlína. A právem. Ne že by ty naše nebyly fajn, ale v Berlíně je jich tisíckrát víc. A hlavně sortiment pivka, který často zabírá přes dvě stěny obchodu, je prostě nepřekonatelný.

4. Cykloměsto

Kola jsou v Berlíně všude. A nejen kola, ale i cyklostezky. Takové ty, co dávají smysl. Ne ty, kde vám vyhradí půl metru silnice bok po boku svištících aut a co půl kiláku nasází cedule CYKLISTO, SESEDNI Z KOLA.

5. Döner

K snídani, obědu, večeři, případně jako noční sváča cestou z baru. Na to všechno je döner kebab nepřekonatelný. Smažák v bulce mu sice šlape na paty, ale co si budem povídat, maso je maso.

6. Vegani

V Berlíně se holt dbá, aby si všichni přišli na své. Vedle masa je hnedle i varianta z tofu. Veganský döner se jmenuje vöner, kdybyste ho hledali. Takže zatímco v Praze se vegani venku moc nenadlábnou, v Berlíně se jim daří jako kombuchové houbě v čerstvém čaji.

7. Piercingy, tetování a vůbec móda

Pokud máte kroužek v obočí, v Praze se sem tam nevyhnete civění babiček v tramvaji. V Kreuzbergu je každá druhá babka propíchanější a tetovanější než vy. Navíc, když budete po Berlíně běhat v pyžamu, zapadnete líp, než kdybyste se producírovali v saku.

6. Club Maté

Jasná věc, tenhle drink tu máme taky (zlatej import), ale Berlín je snad jediné místo na světě, kde se Clubíček kalí víc než voda. A než pivko.

8. Wi-Fi

Zatímco v Praze se na wi-finu připojíte pomalu i na hajzlíkách na hlaváku, v Berlíně aby internet v kavárně pohledal. A vůbec, když se budete ptát po wi-fi, neuspějete. Jestli si chcete zasurfovat, kouzlené slovíčko v němčině je W-Lan.

9. Demošky

Berlíňané demonstrují jako vzteklí. A pořád. Jen málokde najdete takovou koncentraci links, alternativ und radikal lidí. Možná i proto, že po každé demošce bývá nějaká povedená afterparty.

10. Blešáky

Jasnačka, máme Kolbenku a čas od času Tylák nebo Náplavku. Ale Berlín má Mauerpark, Boxi, Maybachufer, 17. Juni a hromadu dalších. A jak známo, mají tu vše. Od odpadků k pokladům. Navíc platí obecná zásada, že 90 % vybavení vašeho bytu by mělo pocházet právě z blešáků, jinak jste za kapitalistu.

11. Umělec kam se podíváš

V Praze má každý nějaký marketingový vedlejšák, v Berlíně zas všichni dělají do umění. Odsud hlásí nejvyšší koncentraci minimal techno DJů, pouličních umělců, grafiků, performerů zabývajících se genderovou problematikou.

12. Pařby

Berlínské kluby otevírají v jedenáct a na párty se sluší dorazit nejdřív okolo půlnoci. To vám dá čas rozkalit se doma za levno. Takže žádný sraz v osm v hospodě, naposílat tam pivka a posledním metrem domů jako v Praze.

13. Zálohy

Zálohovaná flaška není přežitek. Zatímco v Praze se to moc nevyplatí, v Berlíně jsou zálohy docela slušné a nejen u skleněných lahví, ale i u PETek. Takže stačí obrazit kluby, vysbírat, co nechali lidi venku, a máte vyděláno.