1. Diplom

Chápete ten paradox? Škola vás má proměnit ve vzdělaného a kultivovaného člověka, ale aby to bylo poznat, musíte na to mít velkoformátovou průkazku, která beztak skončí za skříní, odkud ji vytáhnete až při stěhování.

2. Praxe

Kdyby se láska řídila stejnou logikou jako personalisté, nerozhoduje v přírodním výběru mládí, krása nebo vzájemný sympatie, ale počet bývalých partnerů. Při hledání práce si neškrtnete ani natolik, abyste spálili červený diplom.

3. Teorie

Horší je, že na té promiskuitě přeci jen asi něco málo bude. Jestli jste si mysleli, že vás na škole naučí všechno, tak v práci zjistíte, že to, co umíte, nestojí ani za jednu excelovou tabulku.

4. Opravdická práce

A to se pak ve finále řekne tímhle vtipem: Přijde absolvent do první práce a šéf mu povidá, tu máš koště a běž zametat rampu. A mladík se diví, vždyť je vysokoškolák! Šéf chápavě pokývne a říká: Jasně, tak pojď se mnou, já ti to ukážu… Takže asi tak.

5. Profesorské pravdy

Jsou k ničemu. Ono co vám taky o světě venku řeknou lidi, kteří život tráví zavření v badatelnách. Bez urážky. On váš králík taky moc neví, kde se mu v kleci vzala mrkev…

6. Jeden směr

Osnovy jsou vlastně vyjeté koleje. Což znamená, že do cíle dorazí stovky těch, kteří vystupují na stejné zastávce. A titul je jen důkaz, že umí pokorně zapadnout do nemlich stejného vagonu jako ostatní.

7. Originální směr

Nebo vás vlakem k diplomu pojede málo, anžto máte tak unikátní obor, že k němu po hospodách musíte dávat samostatnou vysvětlující přednášku, jenže i v téhle cílové stanici vás bude na tuhle malou zemi nakonec strašně moc.

8. Láska a sex

Co je horší, titul není ukradený jen personalistům. Protějšky na docenturu také většinou neudoláte, i když vám osobně na občance připadá děsně sexy. Většina případných kořistí si nejspíš dokonce bude myslet, že to vaše slavné „doc“ je příloha v mailu…

9. Peníze

Na ty byste asi někoho sbalit mohli, ale nejspíš jich nebudete mít víc než spolužák ze základky, co místo titulu šel dělat pokrývače. Víte, kolik mají pokrývači? Až se vaše platy srovnají – kolik myslíte, že vám bude?

10. Věk

Honbou za titulem jste totiž strávili nejlepší léta po knihovnách a studovnách. Snad jste si to užili, protože ty roky už vám nevrátí ani výzkum nad elixírem věčného mládí.

11. Život

A teď úplně upřímně. Zvládnete si ten život užít při usilovné honbě za titulem? Nemrzí vás nad těmi věčnými skripty trochu, když vás kámoš pokrývač láká na dýzu, neb má po výplatě? Že tam jsou super samičky? Ne?

12. Úcta

Lidi bez titulu jsou jedna věc. Druhá pak jsou ti s titulem. Na schránkách, na mailových schránkách, možná i na jmenovce u spoďárů. Z titulu člověk snadno zblbne a vám se to může stát taky. A úcty se nedočkáte.

13. Úspěch

Bill Gates a Mark Zuckerberg z univerzity utekli. A Steve Jobs nebo třeba Quentin Tarantino ani nedokončili střední. Až půjdete ke zkouškám nebo přijímačkám, můžete se tím uklidňovat. Ale jinak je jasný, že diplom na funkci nemá vliv.

14. Nejistota

Za studií totiž není jisté nic, natožpak titul. Což neznamená, že s tím máte praštit! Vzdělání je super výsada a pracovat na sobě přece jen stojí za to. Právě proto, že to nakonec není o titulu. Děláte to přeci kvůli sobě, ne? Ne?

Student_cilichili_banner