1. slibovací

„Jednou. Určitě.“ „Samozřejmě, že nebudu kouřit, až se ožením.“ „Až budu mít děti.“ „Ve vlastním bytě rozhodně ne…“ Jenže ona protahovaná slast je ta nejlepší, takže zejtra je vždycky až zejtra.   

2. hrdinská

Zaklínadlo „skončím, kdykoliv se mi zachce“ jste řekli tolikrát, že už není zbytí. Nesměle oťukáváte ty nejméně bolestné metody a sbíráte zázračné historky o lidech, co si omyli přirození octem, a už nikdy nechtěli ani přičuchnout atp.

3. omezovací

Ono se vám do toho vlastně ani moc nechce, přeci jen to máte rádi. Čiže půjdete postupnou cestou snižování. Jedna denně. Hezky pěkně postupně. Až do první kalby, kdy si vypálíte hubu celou krabkou, ráno rovnou vytáhnete cigáro, abyste se vzpamatovali, a od pondělka holt začnete zase od začátku, protože máte kurnik rozkouřenou krabičku a to je škoda vyhodit…

4. opravdické rozhodnutí

Ten nesmysl s omezováním jste vzdali, takže teď teprve přichází na řadu skutečná odvykačka. „Zejtra“ možná trochu oddalujete, možná taky děláte haura a zmuchláte krabku, výsledek je stejný, myslíte si, že definitivně přestáváte hulit. He he he.

5. ta poslední: první pokus

Už po hodině abstinence máte pocit, že to musí být minimálně tak týden a že byste si čistě teoreticky zasloužili odměnu. A při představě, že vás čeká další hodina, po ní další, pak rovnou 24 a ….ježíši… Ještě, že si můžete na uklidněnou dát kafíčko a …. ne ne ne ne….

6. válka

Pravý boj nicméně teprve začal. Přehřívá se vám hlava, záda máte olepená náplastmi a hubu plnou žvejkaček. Nenávidíte lidi a kouř vám způsobuje drobné halucinace. A především přemýšlíte, proč jste se do tohohle nesmyslu vlastně pouštěli.  

7. konvenční boj

Naživu vás udržují už jen náplasti a jídlo. Nakonec se ale držíte jako velký hrdina. Lidi vás sice nenávidí. Ale je to oboustranné, takže žádná škoda.

8. vedlejší příznaky

S postupujícím časem a prodlužující se odvykačkou vás rozleptává zdrcující realita. I po týdnech máte odporné absťáky, v podstatě nejste schopni chodit mezi lidi a ten nepěknej tik s okem máte taky z toho. Navíc vám vyrašila nějaká hnusná vyrážka a nabrali jste 8 kilo čistýho tuku, takže máte hubu jako sysel.

9. alternativní boj

Celé to slavné odhodlání se zvolna hroutí. Teď si necháte opíchat uši, polykáte bylinky, dokonce i to přirození si oplachujete v octě. Když to nezvládnete sami, budete prostě klidně věřit i úplným debilitám. A budete za to platit. A taky budete čekat, že to půjde samo. A především, bude to úplně, ale úplně k ho*nu.

10. kapitulace

Jak se člověk vyndá, tak se nezná. A i když jste se týdny vyhejbali výčepu jako čert kříži, jednou to přijít muselo. „Pučili“ jste si jedno, pak druhý… No tak bóže, takhle k pivu a vyloženě výjimečně…

11. hulící

Hulíte. Sice jste furt „jakože přestali“, o čemž dokonce přesvědčujete sami sebe, ale normálně hulíte. Potajnu, ale čím dál častěji. A je to boží. Zase se vám vrátily ty famózní motáky z prvního cigára.

12. ta poslední: druhý a další pokus

Takže znovu. Tentokrát už obrněni předchozím peklem víte, do čeho jdete. Vzali jste si dovolenou a odjeli štípat dříví na chalupu. Bez náplastí a nesmyslných pokusů.  

13. smíření

Tak. Trvá to dlouho, v podstatě se zopakují skoro všechny předchozí fáze, ale nakonec jste si přiznali, že to je nafurt. A že se k tomu pěknému koníčku už nevrátíte. Přestali jste o „přestávání“ žvanit a víceméně jste se smířili sami se sebou.

14. postraumatická fáze

Gratulujeme, jste čistí. Právě jste se stali militantním nekuřákem, zahleněným nenávistí či závistí k okolo postávajícím hloučkům típajícím cigarety. Doutnající vajgl a kofein ve vás budou ještě roky vyvolávat lehkou nostalgii… A toho se jen tak nezbavíte.