1. Když dostanou klepec

Jen málo věcí je rozesmutní tolik, jako když ty jeho kucí střílí pánubohu do oken a dostávají rychtu od nějakých přespolních balíků. A je putna, jestli je fotbal, hokej nebo šachová simultánka.

2. Když to nestojí za to

To neva, to se přeci stává… Ne nestává, především by nemělo. A když to pak nestojí (za to) nebo (za to) nedostanou pochvalu, bývají často zádumčiví. Velmi zádumčiví.

3. Když mají boleníčko

Při chřipce, tetování, když se klubou osmičky nebo při dobře mířeném kopanci na kulky… Bolest je bolest a chlapy trápí stejně jako ženské. Takže proč by si nemohli jako holky i pláknout?

4. Když umře komp

Reinstalace, formátování, bricknutý harddisk… Modrá obrazovka znamená smrt. Je to sice logické vyústění roků kradení softwaru, filmů a muziky, nicméně to chlapovi nevysvětlíte. Stačí si vzpomenout na hektolitry prolitého spermatu nad exkluzivní sbírkou korejského porna z D:/… a pláč ani nebude zadržovat.

5. Když se dojmou

Překvapivě toho není třeba moc. Stačí kýčovitý biják a hned hrozí slzní výron. I když to nepřiznají, i pánové se totiž umí dojmout u ptákovin. To pak rudnou, nasucho polykají a vyprávějí něco o děsným průvanu. Schválně zkuste scénku s ubahněným koněm z Nekonečnýho příběhu. Ta funguje jako instantní dráždidlo.

6. Když se dojmou sami kvůli sobě

Chlap je egomaniak, co se rád pochválí, pohladí a těší ho mít ze sebe radost. Citová přehrada se pak otvírá, když je sám se sebou obzvláště spokojen. Něco pěkně opravil, zhubnul a tak vůbec. No nejsem já to ale šikovnej? Co říkáš.

7. Když mají konkurenci

Aby byl chlap spokojenej, musí být za hvězdu. Alespoň částečně. Především nemá rád, když se mu někdo příliš tlačí na jeho pískoviště a rozbíjí bábovičky. Ať už jde o nové dynamické kolegy, ex-partnery nebo zručnější kutily. Chlapi prostě žárlí, až to je k breku.

8. Když nemají co do huby

Ženská je zvyklá držet diety, absolvovat klystýry, odpírat si a klidně se živit chocholem sypaným strouhankou. Jak ale nemá co do huby vzít chlap, dostává kalorický hysterák a hrdý pán tvorstva rázem brečí hlady.

9. Když se jim dělají pořádky

Chlap je překvapivě vysoce organizovaný tvor. V chaosu má svůj rytmus a svébytný smysl pro pořádek. Jak mu srovnáte poličky, šuplíčky, vercajk a vůbec uděláte ordnung, je ztracený, že nenajde ani fusekle. A přitom si je tak pěkně položil do pravého kouta obejváku…

10. Když jim někdo laškuje s autem

Vytvářet si k věcem citový vztah je pitomost. Ale když se s tím člověk meje, když to vozí po opravářích, když bobánkovi vyměňuje olej a tak, je rýha v laku mazlíčka vrytá i hluboko, hluboko do srdce majitele.

11. Když jim někdo laškuje s ženskou

Nic není víc k pláči, než když milá pustí nějakého cizího floutka do míst, která byla dosud jeho výhradním hájemstvím. Navíc, je to potupa dvojitá, od ní i od cizího samce. Někdy i trojitá…

12. Když je z nich táta

Ve chvíli, kdy si představí, že všechno, co kdysi prováděli za mlada, zkouší i nějaké nedomrlé ucho na tu jejich holčičku, je jim holt do breku. Po představovačce se pak musí v kuchyni natajno spravit panákem slivovice.

13. Když jim trhají chlupy

Všechny ženský ví, že pro krásu se trpět musí. A pokud jde ten váš s dobou, trhání obočí, chlupů z nosu, uší a zad, odchlupení hrudi, jsou všechno procedury, kterým se nevyhne. Na venek se sice tváří jak mačo, ale ve skutečnosti je ořve, jako by mu byl testosteron cizí. Jedno oko pak nezůstane suchý.

14. Když se ožení

Jakmile chlapovi dojde, že to je už na furt, bulí si potajmu do rukávy jak malej jarda. Nic nebude jako dřív. Teď už ho čeká jen šikana, utrpení a v podstatě všech 13 bodů v pravidelných intervalech.