1. V první řadě tady tolik neztloustnete. Na každém metru vás totiž do nosu nepraští omamná vůně kebabu, currywurstu, čerstvých baget a dalších a dalších kebabů.

2. A posnídáte pěkně doma. Na metru se totiž místo obložených housek a koblížků dočkáte maximálně okoralé pizzy a majonézy v bagetě od Krokodýla.

3. Večer budete doma včas. Potřebujete totiž stihnout aspoň to poslední metro. U sousedů jezdí nonstop – to by to pak vypadalo.

4. Nebudete za bordeláře. Berlíňané totiž odkládaj fláši všech materiálů jen tak na ulici. To je prej pro ty, co z toho na ulici přežívaj. Zlatí čeští somráci s originálními historkami.

5. Nebudou vás bolet nohy. Protože toho tady k vidění tolik není, a pokud jo, tak na pár desítkách metrů čtverečních.

6. Nemusíte šlapat. Na bicykl to tu není tak placatý, takže ráno do práce pěkně na lenocha busem nebo tramvají.

7. Nebudete za ochmelky. Viděli jste snad někoho v trafice, že si k novému Blesku kupoval na cestu lahváče? Možná tak v Berlíně.

8. Nic vás cestou do práce nezastaví. Žádná vůně dobrýho kafe z okolních stánků ani boží kapela, která pravděpodobně za rok vyprodá celou Lucernu.

9. Nemusíte se rozhodovat. Tři atraktivní koncerty, večírky nebo výstavy se vám rozhodně nenakupí v jednom dni. V Berlíně to už je skoro pravidlem.

10. Nemusíte čučet do zdi. Tady v ní žádné umění ani krvavou minulost neuvidíte.

11. Nebudete mít komplex malosti. Co je totiž malé, to je hezké. Jako ta naše zemička a ty baráčky. Žádná gigantická muzea, obrovské bulváry, pomníky, chodníky, obytné skleněné kolosy.

12. Neplácnete se přes kapsu. Protože nebudete mít potřebu utrácet za všechno co vám vstoupí do cesty. A že toho bejvá hodně – od hadříků přes klobásky až potoho lahváče z trafiky.

13. Nebudete se stydět. Protože nepůjdete okolo místní české amabasády a nemusíte poznávat, co je brutalismus sedmdesátých let zač.

_berlin

14. Nemusíte závidět. Všechno.

15. Nebudete s brekem jezdit domů. Protože nebudete v Berlíně, takže se vám tam nebude chtít zůstat.