1. King

Maturita je dávačka. Uděláte to levou zadní. Takže to budete mít zadarmiko bez šprtání. S kámošema spolumaturantama se v tomhle rozpoložení, že to bude brnkačka, dost podporujete.


2. Prokrastinační king

Aspoň mrknout byste se na to nakonec mohli. Jen tak pro formu. Osvěžit si to, připomenout. Jenže se vám furt tak nějak nechce a tak radši paříte gamesy na compu nebo kalíte.


3. Hledání

Po týdnu učebnicově dokonalé prokrastinace a výčitek svědomí z toho, že byste se na to teda fakt měli mrknout se na to najednou fakt mrknout chcete. Zuřivě začnete dávat do kupy sešity, poznámky a zápisky z let minulých. Pak se poprvé podíváte na seznam maturitních otázek. A pak…


4. Panika: první fáze

…vám dojde, že je toho strašně moc. A že to nikdy nemůžete dát. Brečíte a hystericky se pokusíte od největších šprtek sehnat vypracované otázky, na kterých makaj už od konce září.


5. příprava

Nakonec se vám povede splašit většinu otázek. Vytisknete si je, úhledně roztřídíte podle předmětů a jdete na to. Jenže ať čtete, co čtete, zjišťujete, že vám v hlavě nezůstává vůbec nic. Ať už se učíte sami, s kámošema, nebo vás zkouší máma.


6. Zvýrazňovačka

Je jasné, že je třeba informace protřídit a zapamatovat si jen to nejdůležitější. Berete na pomoc zvýrazňovače. Jenže po první kompletně křiklavě podtrhané stránce vám dojde, že se to fakt musíte naučit všechno.


7. Panika: druhá fáze

A to nikdy nedáte. Do toho si občas přečtete na Facebooku, kolik toho už umí šprti. Do toho brečíte, máte výčitky svědomí, zase brečíte a strachy přestanete jíst. Nebo naopak intenzivně žerete, podle nátury.


8. Katastrofické scénáře

Nad otevřeným učením přemýšlíte, jak si způsobit nějaký úraz, ideálně zlomeninu, který vás nezabije, ale upoutá vás na lůžko, že nebudete muset k maturitě teď, ale až v září a budete mít na učení víc času.


9. Svatá trojka

Přebuzený mozek se do toho zakousne a ani nevíte jak, umíte první tři otázky z každého předmětu. Dáváte je popředu i pozadu, včetně letopočtů. Tak to snad přece půjde.


10. Panika: třetí fáze

Další vlna hysterie přichází, když zjistíte, že jste většinu času, co jste měli na učení strávili sháněním materiálů, zvýrazňováním, zevlením a šrotováním prvních tří otázek.


11. Zbytek

V těch několika málo dnech, co vám zůstaly, si přečtete všechny zbývající maturitní otázky. To bude muset stačit!


12. Panika: čtvrtá fáze

Dojte vám, že není reálná šance, že byste odpověděli na jedinou otázku u maturity. Vylejou vás, budete to dělat v září a pravděpodovně to neuděláte nikdy nidky v životě. Mezi záchvaty paniky znovu začnete přemýšlet o tom, jak si přivodit zlomeninu.


13. Smíření

Protože se už nedá nic dělat, smíříte se s tím, že z vás bude navždycky debil bez titulu.


14. Maturita

Je to tady, den D. Jste vycukaní a podělaní až za ušima a víte, že umíte fakt kulový.


15. King: druhá fáze

Tak to máte! A jste zase král. Začnete se naparovat řečma “to dá každej” a máte štígro, že se ožerete rychleji, než vám někdo dá přes držku.