Hříčky

„- Zdravim!“ „- Nemocnym by to nešlo?“ Ha ha ha. Vám se totiž nemůže říct nic, na všechno máte fórek. Který málokdo pochopí. Takže vlastně mluvíte z cesty. Magoři, prostě, no.

Slovíčkaření

Na slova máte hlavu, tudíž i paměť. A vytočí vás, když ji někdo nemá. Že říká, že jste řekli, co jste neřekli. Nebo že třeba poplete hlášku z Cimrmana. To pak zlomíte tužku vejpůl.

Pití

S alkoholem v ruce jde psaní tak nějak víc od ruky, na což jste si přišli už dávno. A tak lejete. Denně. Třeba slivovici. Ta totiž píše.

Zdraví

Pořád byste seděli nad klávesnicí. Monitor vám vypaluje oči, v zápěstí si razíte karpální tunel a hlavně trpíte na bol hrbu. Čili, jak vás jistě už vzhledem k těm vašim hříčkám napadlo, máte „hrbol“.

Zaneprázdněnost

Jste jako z toho vtipu o dvou policajtech, z nichž jeden umí psát a druhý číst. Píšete a píšete, píšete tak, že nemáte kdy číst, co napsali ostatní. Kolikrát ani to, co jste napsali vy.

Důslednost

Když už si to po sobě přečtete, přepisujete. A přepisujete. A přepisujete. Protože ani na posté to není to ono. Protože máte stavovskou čest.

Kritičnost

A když už si náhodou přečtete i něco z cizího pera, nedokážete se soustředit. Tohle má být dialog? Stanovil si ten blbec vůbec premisu? A píše se „protežovat“! A „respektive“! Laskavě!

Čest

Psaní je váš život, takže si hlídáte všechno, co s tím jenom trochu souvisí. Co by o vás řekli lidi, žejo, takže statusy dáváte napotřetí a jméno dítěti vyberete už při styku. To se nesmí podcenit.

Službičky

„Ty píšeš tak hezky, nepodíváš se mi na motivační dopis?“ Všichni vědí, že si se slovy tykáte, takže chodí loudit, abyste je seznámili. A vy se necháte. A pak to musíte přepsat. Všechno. Natřikrát.

Poznámkování

Na mobil, účtenku, na dlaň… na podtácek, co najdete v bundě. Všude si znamenáte. O všem, co vás napadne, neb to se bude jednou hodit. Jenže jak se to náhodou hodí, nedokážete to v tom všem najít.

Ambice

Každá třetí poznámka je námět na román nebo scénář. Který vám přinese slávu a uznání. Určitě. Koho jiného písmo by přece lid měl vzývat než toho, jehož životem psaní jest.

Nezájem

Stejně vám ten román nikdo nevydá. Vždyť ani vlastní máma si nedala tu péči, aby si tu vaši SMS přečetla pozorně. A ocenila ten fór mezi řádky. Vlastní máma!

Pisálci

Je to ještě horší. Službičky po vás chtějí jen z lenosti. Protože umějí s Wordem, a kdo umí s Wordem, ten umí psát. A tak to, bohužel, taky dělá. A pak dělá chytráka, bohužel na vás.

Komunikace

Holku sbalíte na básničku, jenže tím to končí. Jakmile přijde na hádku, omlouváte se SMSkou. Než volat na úřad, radši pošlete e-mail. Vaše komfortní zóna je vytyčená počtem znaků. Jenže oni pak volají nazpět. Nebo se chtějí sejít!

Past

A protože píšete furt, nestihli jste se naučit nic jiného, a tak to máte nafurt. Nadosmrti. Mimochodem, už víte, co na náhrobek? To se nesmí podcenit! Čili alou pot cenit a vymyslet. Ha ha ha.