Kevin Spacey je Keyser Söze / Obvyklí podezřelí

Nejstylovější kriminálka devadesátých let a zvrat, který tradičně obsazuje první příčky různých tematických žebříčků. Celý film hltáme příběh mrzáka Verbala o tajemném zločinci, jehož existencí se jiní zločinci straší. Jen abychom nakonec zjistili, že tím pověstným démonem je sám Verbal, který samozřejmě vůbec není mrzák.

Bruce Willis je celou dobu duch / Šestý smysl

Tenhle určitě znáte. Asi nejprovařenější filmový zvrat všech dob. Ještě z časů, kdy mnozí věřili, že z M. Night Shyamalana bude nový Spielberg. To se nakonec nestalo, kultovní duchařina s chytlavou pointou nám ale jako vzpomínka na tuhle neproměněnou šanci zůstala.

Hrdina je jen loutkou v rukou křivého policajta / Memento

První celovečerák Christophera Nolana, díky Batmanům asi nejznámějšího režiséra své generace, a rovnou trefa do černého! Pozpátku vyprávěný příběh je dost zmatený, aby vám zamotal hlavu, ale přitom přehledný, abyste ho usledovali a neztratili se v něm. Nolan se předvedl jako mistr v konstruování svých filmů a podle některých už se nepřekonal.

Mysl Normana Batese „ovládá“ jeho mrtvá matka / Psycho

Další nejvyšší jakost. Podvratný snímek Alfreda Hitchcocka si hraje s divákem jako kočka s myší. Neustále mu krade pevnou půdu zpod nohou a nedovoluje zůstat ani na chvíli v klidu. Jak mizí jedna postava za druhou a mění se cíle naší pozornosti, je takřka nemožné odhadnout, kam se bude děj ubírat. Dodnes vynikající podívaná s úžasným zvratem na konci.

Edward Norton a Brad Pitt jsou jedna osoba / Klub rváčů

Tohle jste rozhodně nečekali, pokud jste tedy nečetli stejně proslavenou knižní předlohu. I když při zpětném zhlédnutí k pověstnému zvratu vede hned několik vodítek, něco tak přitaženého za vlasy byste jen těžko uhádli. Zakřiknutý nekňuba a arogantní charismatický floutek na konci splynou v jedno za doprovodu napalmového ohňostroje.

Harry je naživu a k tomu pěknej hajzlík / Třetí muž

Třetí muž je možná starý přes půl století, ale pořád je tak nehorázně cool, že byste na něj mohli nacházet odkazy ve výkladovém slovníku u hesla „styl“. Dávný přítel přijíždí do poválečné Vídně na kamarádův pohřeb, aby zjistil, že Harry nejenže svou smrt fingoval, navíc je to podvodník a zloděj přiživující se na chaosu pobořeného města. Film noir plný světel, stínů, chytlavé hudby a nesmrtelných scén rozhodně není mrtvou klasikou.

Záchrana je celou dobu na cestě / Mlha

Napínavý horor Franka Darabonta, režiséra Zelené míle a Vykoupení z věznice Shawshank, operuje s invazí hmyzích mimozemšťanů. A jak to tak v adaptacích Stephena Kinga bývá, příběh nekončí zrovna šťastně. Jen pár vteřin poté, co otec poslední vyšetřené kulky použije na svoje děti, aby je ušetřil bolestivé smrti, přijíždí armáda a hmyz poráží. Nemrazí vás z toho v zádech?

Ve skutečnosti se hrdina nachází na Zemi daleké budoucnosti / Planeta opic

I tenhle zvrat vstoupil do dějin popkultury. Planeta opic nás celou dobu nechá věřit, že jsme se pouze dostali na nějaké podivné místo ve vesmíru, až těsně před koncem se hrdina dozvídá, že je celou dobu doma. A radost mu to věru nepřinese.

Ta mrtvola je vrah! / Saw

Série Saw se během let vymkla z rukou a její přeplácanost a překombinovanost tak trochu ubila vynikající pověst jedničky, která ale dodnes překvapivě funguje a její konec má dodnes potenciál příjemně šokovat. Sice není tak úplně jasné, proč měl Jigsaw potřebu se celou dobu válet na zemi, jeho odchod je ale jistě stylový.

Darth Vader je Lukeův otec / Impérium vrací úder

Jedna jediná věta málem rozbořila osmdesátkové kinosály. George Lucas se nám rozhodl pořádně zavařit mozek odhalením, že arcipadouch Darth Vader je ve skutečnosti Lukeův otec. Sice pak nedává smysl, pro se tatík pokoušel synka v minulém dílu zabít, nekažme si ale radost z jednoho z největších filmových zvratů.

Vše je součást vrahova plánu – včetně vlastního dopadení a smrti / Sedm

Kevin Spacey není jen Keyser Söze, navíc je i vrah z kultovní kriminálky Davida Finchera. Omotal si zde kolem prstu Brada Pitta, aby jeho ďábelský plán o sedmi popravách za sedm smrtelných hříchů dovedl k dokonalosti. Jeho důkladnost potvrzuje i fakt, že se nebojí potrestat sám sebe.

Všechno je to jenom jako / Hra

Michael Douglas celou dobu uniká šílenému spiknutí a všichni mu říkají, že je to jenom jako. A víte co? Ono to opravdu je jenom jako. Jenže po tom všem vás to nakonec stejně zaskočí.

Přátelé hrdiny jsou jen vidiny / Čistá duše

Jde o příběh podle skutečné události, takže pointa asi není přímo šokující. Přesto je film stavěný tak, aby diváka neznalého historie překvapil odhalením, že hrdina není jen geniální matematik, ale tak trochu i blázen. A protože životopisy matematiků nejsou zrovna všeobecně známé, jistě to na nejednoho z nás zafungovalo.

Syn Elizabeth Taylorové a Richarda Burtona neexistuje / Kdo se bojí Virginie Woolfové?

Taylorová a Burton byli něco jako Brad Pitt a Angelina Jolie své doby. Jen se často rozcházeli a zase dávali dohromady. Takže filmy s nimi byly rozhodně sledované. Když se tedy božská sexbomba nechala „zošklivět“ a její muž si nechal narůst pupek, aby spolu odehráli strhující drama o stárnoucím manželském páru, který ztratil v životě veškerou naději, tak si radši vymyslel vlastního syna, rozhodně to diváky překvapilo.

Ten slepý samuraj není slepý! / Samuraj

Celou dobu sledujeme mistra šermu, jak všem dává na frak, a říkáme si, jak jen to ten slepej chlápek dělá. Co myslíte? On prostě fixluje! Teda jak se to vezme, protože on opravdu měl celou dobu zavřené oči. Protože prostě chtěl. Holt Japonci.