U tabule stál

Proč se vám dodneška stahujou půlky a vysychá vám v krku, jakmile musíte mluvit před větší skupinou lidí? Stačí si vzpomenout na ten pekelný stres, když se krčíte v lavici a doufáte, že vás ta zrůda za katedrou nevyvolá. A že když vyvolá, nebude si s vámi hrát před celou třídou jako kočka s myší. Ještě se něčemu divíte?

Brrr koprovka

I po letech se vám zvedne kufr, když vás někdo pozve na koprovku. Což je škoda, protože když tuhle prokletou omáčku někdo umí připravit, je to lahoda. Jenže stín fousaté kuchařky vám visí v zádech a sotva se řekne kopr, ovane vás ještě teď puch jejího nemytého pralesa z podpáždí.

Tělák

Když se někdo ptá, proč jsme my Češi takový vařbuřti, stačí si vybavit červené trenýrky a našponované modré kalhotky seřazené v trudné a trudovité frontě na výmyk nebo na startu patnáctistovky. To se pak k pohybu a cvičení těžko hledá pozitivní vztah.

Outsider

Nejen, že s váma nikdo nechtěl sedět v lavici. Ještě jste vždycky zůstali stát jak tydýt, kdykoli se rozdělovala mužstva či ženstva pro kolektivní hry. Dost možná proto pořád bydlíte u maminky a místo randění fňukáte u internetu.

Pachuť chloru

„Hoďte ho do vody" bývá dodnes považováno za účinnou metodu, jak někoho naučit plavat. Vybavujete si, jak jste na hloubce lokali litry chlorované vody, zatímco do vás plavčík šťouchal bidlem a řval: „Hrabej, ty suchozemská kryso, hrabej, nebo chcípneš!"?

Metráček

Děti jsou krvelačné bestie. Jakmile jste měli nějaké to kilíčko navíc, už jste si nesli přezdívky jako „prďas", „smradikoule" nebo „tlustoprd". To jenom kdyby se někdo divil, proč trpí poruchou příjmu potravy a po každém obědě tiše zvracívá na záchodě.

Do ředitelny

Stačí, když vám přijde mail, že se máte stavit u šéfa, a už z vás leje studený pot. I kdybyste nakrásně měli dostat přidáno, cítíte se už dopředu neuvěřitelně provinile a pátráte, co jste mohli provést. Na rozhlas, co vás vyvolává na kobereček k řediteli, se zkrátka nezapomíná.

Love vole

Pomohli jste holce s taškou a už z toho bylo třídní pozdvižení. Když se na tabuli objevilo u vašeho jména jenom srdíčko a VLLSPP, vyšli jste z toho relativně dobře. Odtud pravděpodobně pramení vaše neschopnost oslovit jedince opačného pohlaví. Kvůli tomu asi umřete osamělí, jen se svým zatuchlým a zaprášeným panenstvím.

Přepsanej levák

Že vám nikdy nechtějí v bance na podpis vydat peníze? Že si nechávají příbuzní vaše pohledy luštit, až když se vrátíte z dovolené? Jestli ono to nebude tím, že se z vás tehdy v první třídě pokoušeli udělat praváka. Takže píšete jako prase. Nojo, stane se.

Né, pětku né

Leckdo zatajuje špatné zprávy do dneška. Dost proto, že si vybavuje, jak se s těžkou brašnou schválně loudal domů, aby se na tu pětku v žákajdě přišlo co nejpozději. První pokusy o falzifikaci. První výprasky a zarachy, když se na to přišlo.

Zazpívej, slavíčku

Ano, ve sprše si občas zazpíváte. Nebo v autě, když jste fakt sami. Nebo když jste totálně na plech. Není divu. Pokaždé vás totiž zastaví vzpomínka, jak se přeskakujícím hlasem u piána před celou třídou marně snažíte trefit do melodie nějaké trapné lidovky.

Učení – mučení

Venku je krásně, a vy sedíte a šrotíte. Venku je ošklivo a vy zase sedíte a šrotíte. To se pak nesmíte divit, že z jakékoli domácí práce s lejstry chytáte kopřivku. Ty zabité víkendy už vám nikdo neodpáře. Pocit viny z nesplněných úkolů ovšem zůstává.

Sváča

Když člověk dostal z domova něco, co mu nechutnalo, často si svačinu schoval na později. A nechal ji takzvaně vyhnít. Často doslova. Zvlášť, když ji ve škole ani doma vyhodit nešlo. Vždycky se na to nakonec přišlo. Což je možná důvod, proč tolika chudákům leží černoušci z Afriky v žaludku ještě teď.

Otloukánek

Kdokoli nadřízený nebo silnější vás hravě zažene do kouta. A okamžitě vám naskočí, jak jste ryli hubou v čuracím žlábku, nebo museli přede všema žrát písek. Každý průměrný rváč měl tehdy nad vámi navrch. Některé věci se zkrátka nezmění.