1. Zámek

S cyklozámky je fakt peklo. Ty obyčejné přecvaknete nůžkama na manikúru, a ty, co něco vydrží, zase váží kila a kila. Navíc imrvére hrozí, že ztratíte klíček. A to je konec.

2. Duše

Spousta lidí tvrdí, že i věci mají duši. U kola o tom ale nikdo nepochybuje. Jenže když taková duše rupne a vy u sebe nemáte náhradní plus vercajk k tomu (což většinou nemáte), můžete svůj bicykl akorát smutně odtlačit.

3. Poruchy

Protože je kolo věc techniky, holt se občas něco pokazí. Přervanej řetěz, zlomená špice, překroucený bowdeny nebo sježděný brzdový špalíčky jsou váš denní chleba.

4. Zadek

Ne ten od kola, ale ten váš z masa a kostí. Ten je na sedle neustále naklepáván líp, než nedělní řízek. Než ho na sezení na kole navyknete, poznáte, že to není prdel. Teda vlastně je.

5.  Vlk

Při delších vyjížďkách vám na hýžďkách začne hlodat vlk. A nejen tam, ale i v přilehlém okolí. Takže anti-vlčí mastičku vždycky s sebou!

6. Déšť

Déšť dovede být osvěžující, ale když vám do obličeje stříkají proudy vody jednak z nebe a jednak od předního kola, není to nic moc. Navíc všechno najednou strašlivě klouže a to nejednoho cyklistu položí.

7. Chodci

Cyklista je něco mezi chodcem a autem. Jenže oba jmenované druhy ho vnímají jako podřadné stvoření. Když se rozhodnete střihnout si kousek po chodníku, protože silnice je rozkopaná, div vás neumlátí vycházkovýma botama a holema. „Chodník je od slova chodit,“ zývá se zlověstně za váma. Sice mají pravdu, ale štvát vás to může přece i tak. Nebo o to víc.

8. Auta

Řidiči mají speciální druh cykloslepoty. Ve chvíli, kdy vás div nevytlačí ze silnice nebo nesramujou na křizovatce, přestože máte přednost, začnou na vás vyčítavě ječet „Krucinál, já jsem vás neviděl“, ignorujíc přitom vaše blikačky i slušivou reflexní vestičku.

9. Zapoceno

Když se cyklista přepravuje z místa A do místa B, obvykle se při tom zahřeje. A to dost. Takže na místo B musíte stejně vždycky dojet dřív, abyste se na záchodě aspoň trochu ošplíchli. Plus s sebou vždycky tahat hadry na převlečení.

10. Plena

Na kole se dá jezdit v jakýchkoliv gatích. I v šatech. I v minisukni. Jenže na delší vyjížďky se kalhoty s všitou plenou fakt vyplatí. Akorát vypadáte jako batole s nabobenýma dupačkama.

11. Helma

Bezpečnost je důležitá a helma už zachránila kokos kdejakého cyklisty. Problém je v tom, že většinou vypadají jako aerodynamická střela. A když už mají jiný, míň úchylný tvar, každý vám tvrdí, že je to přece helma na brusle, skejt anebo snowboard. Ne! Je to helma, abyste si nerozbili hlavu!

12. Světla a věci, co jsou na kole

Jestli chcete, aby vám kolo sloužilo ve dne v noci, musíte ho ověsit světly. Případně přidat tachometr, taštičku s náhradní duší, nýtovačku na řetěz a do města pořídit ještě zvonek. A když kolo někde venku na chvíli parkujete, musíte všechno očesat, nebo to za vás rychle udělá někdo jiný.

13. Ukládání

Kolo chce místo. A chce ho dost. Zabere (a často i zablátí) celou předsíň. Případně musíte namontovat složité konstrukce a držáky na strop. A k tomu mít doma ještě náhradní komponenty, duše, mazání, řetězy. Zkrátka zabere skoro tolik prostoru jako regulérní lidský spolubydlící.

14. Transport

Na kole lze transportovat jednak sebe, ale i nějaké věci. Jenže velmi omezené hmotnosti a rozměrů. Třeba bednu dvaceti chlebíčků sice (velmi komplikovaně) přepravíte, ale vypadají potom tak, že je nikdo moc baštit nechce. (Vyzkoušeno v redakci.)

15. Všichni vás nenávidí

Teda všichni, krom ostatních cyklistů. Ti vás zas milujou. Takže se to vlastně vynuluje a jsme v cajku. Hurá!