Písek

Zlato každého dítěte. Daly se s ním dělat psí kusy, dnes v něm vidíme jen kočičince. Kdysi nám z něj chutnalo, dneska bychom do něj nestrčili ani hrabičky. A z uší si ho jen tak nevyšťouráte.

Louže

Jakmile zapršelo, už jsme natahovali holinky – ten pocit, že můžeme přejít velkou louži suchou nohou, je totiž k nezaplacení. Bejt v louži jako dospělák zas taková slast není.

Vodní radovánky

Kdysi nás s řevem tahali z vody jak ryby ze sádek. Pod vodou bylo jak doma, a kdo neskočil stříkavějšího placáka, byl béčko. Dneska si jakože jó zaplavete, ale běda, jestli si namočíte hlavu.

Tělocvik

Vybika byl nejlepší sport a kotrmelce zábava, aspoň na prvním stupni. S přibývajícím věkem, kily a krabkama stařen jsme tělák zatahovali. Dnes se osypem jen při vyslovení slova „medicimbal” nebo „osmistovka”.

Kolotoče

Labutě nebo řetízkáč, hlavně, že se to točilo. Dneska se modlíme, ať ta sranda skončí dřív, než začne. Mít napěchovanej zadek v dětské sedačce pět metrů nad zemí je spíš k pláči než k pojuchání.

Cirkus

Ráj dětské fantazie pod jednou střechou uprostřed sídláku. Zapomněli jsme ale na smrad, studené sezení, sennou rýmu a chudáčky zvířátka, která trpí pro zábavu malých smradů.

Labutě

Mrchy agresivní, nenažrané… člověk si chce smočit nožku v řece a už se na něj podnikaj nálety. Jakmile natahujou kejháky, jde spíš o kejhák nám. Před lety jsme si je s taťkama vykrmovali a ony teď takhle na nás.

Hra na babu

„Háhá, máš bábu!” To je taková švanda, honit se okolo stromu a dělat, že je to ta nejlepčejší hra na světě. ANI ZA MÁK! Nikdy neskončí, nikdo nikdy nevyhraje a buřtíci odcházej s mindrákem a doživotní babou.

Jerry od Toma

Kdysi byl vychytralej Jerry naším favoritem a Tom jen otravným kocourem. Z původně zlé číči se v očích dospěláků stala oběť šikany nenažraného prašivého hlodavce. 

Jára Čamrda z 1.A 

Na první lásky se nazapomíná, byl to ten nejlepší kluk přece. Jenže nám pak kradl pogy, ve vyšším ročníku nás vyměnil za spolužačku a dnes má místo vlasů jen oplzlé kecy. Takové Járy nikdo nemá rád.

Kuchyňské práce

Kde jsou ty časy, kdy jsme se mámě motali pod zástěrou a byli nadšení z loupání dvou pidi brambor. Dne se nabídnem, ale jen aby se neřeklo, protože upřímně, není větší vopruz než škrábat dvě kila brambor. 

Brzké vstávání o víkendu 

Neexistovalo, abychom vstali pozdějc než v sedm, navíc to šlo docela samo. Teď by nás v neděli z postele nevytáhla ani Rychlá rota, natož Honza Rosák.

Šlágry Dády Patrasové

Že prej nikdy? Přiznejte se, kdo ve školce netrsal na „Šmudlo, ty trdlo…” nebo „Ví se o slepici, že má pod čepicí..”, klíďo zapírejte, ale Dáda frčela a my frčeli na ní jak Márdy na Drogovým večírku…

Fixky

Kdysi bychom pro fixku obětovali i dvacet ořezanejch pastelek. Dnes to je inkoustové zlo, přestane fixkovat v půli vybarvování, navíc se nedá vygumovat a blbě se smejvá ze zdí. 

Smyky na kole

Celé to naše dětské šlapání bylo jen o konečné fázi celého procesu – rozšlapat, najet do nánosu prachu a prudce zabrzdit. Čím hlubší a delší rejha zůstala, tím větší potěšení z toho bylo. Dnes se akorát trumfujem, jak daleko při smyku přelítnem přes řidítka.

Broučci

Na loukách jsme chytali kobylky a snažili se je krotit, kochali jsme se beruškama a stavěli mravenečkům bunkry. Teď likvidujem jakýkoli náznak hmyzí existence v okruhu půl kilometru.