Vymejšlení
Co by potěšilo vašeho tátu? Když nepočítáme Ferrari nebo striptérku šikovně ukrytou v míse bramborového salátu. Co by udělalo radost mámě? Jak to máte sakra vědět? Takže strávíte hromadu času vymejšlením a pak přijdete do krámu, a zjistíte, že to zrovinka vyprodali.


Všude lidi
Už normálně je lidí zbytečně moc. Ale před Vánocema vylezou do ulic snad úplně všichni. Rvou se do dveří, strkají se u pokladen, a co si budem povídat, po františku dvakrát nevoní.


Diskokoledy
Pokud nemáte sluchátka, nebo si nepropíchnete ušní bubínky, budete ve všech obchodních centrech už od října poslouchat diskodudlajdá, k Betlému, a k pokladně alelůja.


Termoteror
Venku je kosa, vevnitř přetopeno. Takže se buď potíte jako prase, nebo musíte kromě všech těch darů tahat po krámě ještě zimník, svrchník a svetřík. Takže jste ověšený jako stromeček.


Duplicity
Nakonec se tomu nevyhne nikdo. Váš miláček dostane svoji oblíbenou knížku v novém vydání od vás i sourozenců nebo rodičů. Vám se sejde DVD Láska nebeská pod stromkem hned třikrát. Tak šťastný a veselý.


Superdar
Taky se vám občas stane, že koupíte to, co byste nejradši dostali sami? To je pak vnitřní boj, když máte svůj vysněný dar dát někomu blízkému. Najednou zjistíte, že možná není tak blízký, jak jste si mysleli, a že si ho vlastně ani nezaslouží. Takže si ho necháte pro sebe a máte z toho ujímání. Jó, udělat si na Vánoce radost je taky umění.


Souboj štědrosti
Co jestli se na vás kamarád vytasí s nějakým bezva dárkem, a vy pro něj máte jenom papírové přáníčko? A co když naopak přivedete nějakým drahým dárkem někoho blízkého do úzkých? Takové to normální předvánoční psycho řešení. Těm, co to tak nemají, můžeme jenom tiše závidět.


Malá domů
Ten nejlepší, nejúžasnější dárek byste stejně vždycky vybrali sobě. Jako na potvoru padne jako ulitý pro někoho z příbuzenstva. A podruhé ho už nemají. Nebo na něj nemáte vy. Takový smolíček ježíšek pacholíček…


Nouzovky
U vzdálených příbuzných nikdy nevíte, takže je čas sáhnout po takzvaných „nouzových dárcích". Vonné tyčinky, svíčky, poukázku na tři stovky při nákupu nad dva tisíce, hrníčky s nápisama… Nevýhoda je, že nouzovost je na nich vidět jako lejno na svatebních šatech. Taky tak i nadálku smrdí.


Se slevou po funuse
Slevy jsou fajn. Nicméně přijdou až po Vánocích. A pokud na nějakou narazíte před svátky, je to pravděpodobně na věc, kterou jste před čtvrt hodinkou koupili za plnou palbu ve vedlejším obchodě.


Do dna
Na dárcích se šetřit nedá. Když budete mít dvě stovky, utratíte je. Když deset tisíc, tak taky. Prostě vám to nedá. Vždycky pojedete na dřeň, byť si stokrát řeknete, že budete škudlit. Patnáctého prosince se prostě zapíná mentální vysavač peněz.


Pošta
Nakoupit v klidu domova přes internet, to je hit. Škoda, že na stejnou vychytávku přišlo dalších deset milionů lidí, a tak nestíhají výrobci, servery, ale hlavně – pošťáci. Takže si připravte hezkou kartičku s humorem typu, že Ježíšek zaspal.


Schovávaná
Kam schovat náušnice pro ségru, to vyřeší každý mimino. Jenže kam narvete nový obří kufr, co si táta přál na dovolenou? Kam šoupnete speciální běžecké hůlky pro bráchu a kam dědovu golfovou hůl? A kam jste sakra schovali ty náušnice?


Balení
Když už máte dárky jakžtakž pořešené, čeká vás to nejhorší. Balíte jako vzteklí, prsty máte slepené lepicí pastou, izolepu ve vlasech a na mašličce jste si málem hodili mašli. A obdarovaný to pak rozerve během pěti vteřin.


Nevděk vládne světem
Po všem nakupovacím martyriu přichází slavnostní odhalení. “Ale to jsem si snad ani nezasloužil…” jasně, s tímhle přístupem rozhodně ne. Lidi dneska nedokážou mít radost. Nebo ji alespoň neumí náležitě předstírat.