Udržuj tramvaj plnou

Podle nepsaného zákona naplnění je dáno, že tramvaj, do které nastoupíte, musí být vždy plná. A úměrně vaší frustraci se zvyšuje její naplnění. Pokud by měla být tramvaj dlouhodobě poloprázdná, sníží se počet vozů ze dvou na jeden.

Jedeme jinam, máme zpoždění

Správné číslo, správné zastávka, správný čas a stejně nakonec skončíte v depu na Žižkově. Inu, nemáte si číst. Dávejte pozor a koukejte na cedule, dyť to tam bylo napsaný…

Vedrozima

Ideální teplota tramvajových vozů neexistuje. Buď vedro, nebo zima. Z extrému do extrému, ode zdi ke zdi. Je veřejným tajemstvím, že teplotní režim tramvají je sofistikovanou pomstou vedení dopravních podniků za nalepené žvýkačky na podlaze.

Už jedou, už jedou…

…a nejedou… člověk čeká a čeká, minuty se vlečou, nehty mrazem div neupadnou, najednou v dálce zahlédnete červenobílou soupravu, jak se pomalu blíží, už už nastoupit. Když najednou zmerčíte smrtící nápis „služební jízda“.

Čuchnout a zaříznout

Ještě pořád má otevřeno, to stihneš! Rozespalé kosti se dávají do pohybu, silou vůle sprintují za stále houkající tramvají, jo, jo, on mě určitě vidí v zrcátku, uf fuj… a… ZAVŘENO! Chachá!  To jsou ale humory, že ano. Člověk úplně vidí partů tramvajáků, jak si o pauze na vozovně u vlašáku vyprávějí historky, s kým dneska zase parádně vyjebali…

Hovory H

„Na mně to tu visí, kámo,“ říká ten důležitý hlas. Jeho práce je rozhodně důležitější než ta vaše, možná vůbec ta nejdůležitější. Jen jeho vlastní šéf o tom ještě neví. Alespoň se to ale dozví spolucestující. Míra intenzity hovoru je přímo úměrná frustraci z toho, že ještě pořád nedostal služební oktávku a handsfree. 

Jen si tak trochu sáhnout

Hranice intimity v tramvaji neexistuje. Ani nemusíte být terčem ryzího tuliče, který vyhledává ranní špičku, nicméně vhodnou obětí, které se polovina vagonu přiblíží na vzdálenost olíznutí ušních boltců, můžete být vždycky. 

Jsem matka, kdo je víc!

Kočár je svého druhu sektářský cejch s funkcí buldozeru, před nímž se má automaticky uvolnit místo, ať už ho vidíte nebo nevidíte. Musí se vejít do jakkoliv narvané tramvaje, bez soucitu, vaším úkolem je uhnout z cesty.

Baťůžkář

Batoh je zbraň, kterou jeho majitel nesundá v žádném stupni zaplnění vozu. Rotující kedluben na přeplněné pasažérské zahrádce vám klidně vyrazí zuby, jen když batožina zůstane na svém fleku.

Sedím já i můj čemodan

Podlaha je špinavá a kdo by tašku s nákupem držel v ruce, že ano. Má-li majitel zavazadla dostatek drzosti a je nablízku volná dispozice, usazuje igelitku, kufřík či psíka vedle sebe. Bez ohledu na naplnění tramvaje. A dále hypnotizuje prázdnotu, jakoby ani nebylo narváno. 

Řidič, ten tvrdej chleba má

S tramvají se dá jet, nebo jet jako prase. Držet knipl sice není nejobtížnější věc na světě, ale přestože koleje jsou dané, stejně se na nich dá řádit jako v need for speed. Brzda, plyn, brzda, plyn, divže nevezmete buzarem o sklo. A takový drifting na Krejcárku… jémine. 

Smrad, že by jeden pad

Když děláte tvrdě rukama, neděláte v rukavičkách, ale v tom nejodrbanějším overalu. A díky tomu, že takový fachman se zásadně nepřevléká v místě své práce, má osazenstvo tramvaje ideální možnost poznat veškeré vjemy vycházející z poctivé několikaměsíční práce na vlastní nos. A pokud jede ve voze rovnou celá parta hic, je to facka, že vás skoro vyhodí do kolejí. 

Mládež

Jsou veselí, hraví a životem dosud neodrbaní. Občas jsou zahloubaní do ty-vole-píšem rychlostudia, v kolektivu ale řádí coby stafáž laciného rap videoklipu.  

Reprák

S písničkou ubíhá všechno raz-dva. Pokud nemáte vlastní muziku, nemusíte zoufat, v každé tramvaji se najde někdo, opatřený sluchátky s hudbou tak nahlas, že osazenstvo musí přivírat uši. A všichni, jedeme: hej hou – hej hou.

Kazatel

Nepříliš příčetný pasažér s vizí správného světa. Netouží po diskusi, ale libuje si v monologu. Terčem jeho výlevů je řidič prostředku, politika, televize, mládež nebo cena másla.