1. Volnonohařů je hodně

Jako psů. Skoro by se jim mělo říkat volnoohaři. Takže konkurence velká a musíte být fakt fakt dobří, aby si vás všimli. A fakt fakt fakt dobří, aby vám nějak slušně zaplatili. Vlastně vůbec zaplatili.

 1. Shánění zakázek

Když děláte na sebe, čas od času se stane, že lidem spíš vnucujete svoji práci, než byste skutečně pracovali.

 1. Klient

Výhoda těch, co vám zadají zakázku, je, že mají prachy. Jejich nevýhoda je, že vám je nakonec nechtějí dát.

 1. Faktury

Takových zbytečně potištěných papírů! Navíc je v jednom kuse zapomínáte posílat. A když už je pošlete, tak je nearchivujete. A když už je archivujete, tak vám je zapomenou proplatit.

 1. 60denní splatnost faktur

Musíme k tomu snad psát něco víc?

 1. Daně

Daně jsou v podstatě, jako kdybyste celý rok nemenstruovali a pak si to všechno vybrali najednou na konci března.

 1. Prokrastinace

Sám jste vlastním pánem. A může se stát, že místo toho, abyste na konci dne měli hotovou grafiku, článek nebo analýzu, máte kuchyň jako z časáku o bydlení, sedmkrát vyměněnou profilovku na Facebooku nebo mozoly od extenzivní masturbace.

 1. Víkendový šichty

Tak nějak se u vás předpokládá, že když už jste rouhačsky odmítli pohodlí zaměstnance, budete makat (hlavně) přes víkend. Hlava nehlava. Neděle neneděle. Nenene!

 1. Vlastní deadline

Neskutečně lákavá, ale nedosažitelná a nikdy nedosažená věc. Přesně jako nejkrásnější holka nebo kluk ze třídy, co jste se je snažili sbalit na gymplu a oni se vám vždycky vysmáli do očí.

 1. Jejich deadline

Věc, se kterou se nesmí hýbat. Obvykle je stanovena na pondělní ráno, v lepším případě dopoledne. Ale berte to pozitivně, aspoň můžete po zbytek pondělka vyspávat po víkendové non-stop šichtě. Teda když vám přestanou fachat energiťáky.

 1. Furt jste doma

Což je na palici. Občas ani nevylezete z pyžama. Pak si přestanete čistit zuby. A pak vám dojde kafe a vy musíte po čtyřech dnech ven. A strašně se leknete, když na vás někdo na ulici náhodou promluví.

 1. Když nejste doma, je to drahý

Jasně, vysedávání po kavárnách s počítačem je skvělá věc. Vypadáte cool, cítíte se free a všichni, co se tam staví pro espreso do kelímku po cestě do fachy, zelenají závistí, jako váš čerstvý rukolový salát s kozím sýrem, co uždibujete. Leč na konci směny vám i ta nejusměvavější servírka přinese účet.

 1. Všichni vám závidí, že nemusíte ráno vstávat

Což nemusíte. Ale když nevstanete, nic neuděláte. Takže stejně musíte. Ale nikdo vás nepolituje.

 1. Nemáte kolegy ani šéfa

Což vlastně znamená, že si nemáte na koho stěžovat a že nemůžete nic na nikoho házet. Za všechno si můžete zkrátka sami. A stěžovat si sám na sebe není věru velká zábava.

 1. Není co ukrást

Tu a tam si z kuchyňky odnést domů mlíko, ze záchodu pár roliček toaleťáku nebo sadu propisek patří k takovým nevyřčeným zaměstnaneckým benefitům. Zatímco vy jste doma a víte přesně, kolik kousků toaleťáku máte na den.

 1. Firemní večírky

Co si budem povídat, dělat večírek sám se sebou rozhodně není taková švanda, jako bombit havanu, kterou platí šéf, a potom přefiknout sekretářku za automatem na colu. Na druhou stranu zase nikoho na takovém večírku nezbouchnete, a váš plat freelancera vám ještě pár let, než se usadíte a pořídíte rodinku, vystačí.