Lajkomanie

Posedlost životem a jeho stopami na sociálních sítích. S rozšířením chytrých telefonů se rychle zařadila mezi nejrozšířenější civilizační postižení: Lidé trpící touto úchylkou prakticky nezastihnete bez toho, aniž by posílali status, tweet nebo fotku na instáč. Oblíbenou sexuální praktikou je facebukake.


Lečonejismus

Téma rajčat na talíři dělí společnost na dva světy spolehlivěji než Berlínská zeď. Málokdo ví, že jde o stále rozšířenější poruchu příjmu potravy. Signifikantní pro ni je rozpor mezi „syrová rajčata jím – tepelně upravená nesnesu“ a naopak. Asi jako vegetariáni, co jí ryby. Nebo „věrní“ chlápci v bordelu.


Slinilita

Čokoládová pochoutka skládaná z více vrstev ingrediencí ve vás probudí ztrátu sebekontroly. Heslo této úchylky je „rozděl a lízej“. Více snad dodávat ani nemusíme, nebo? Rozděl – a – slízej. Hezky postupně, jedno po druhém.


Prvence

Ve škole mávali pravačkou, že by Hitler kapituloval, a na oběd kvaltovali sprintem. Dost možná soutěžili už při porodu, kdo ví. Tak jako tak teď neohroženě bojují o pozice v MHD, na úřadech, u pokladen a vůbec. Posedlost čelnými místy se jim často vymstí na silnicích. Anebo u zubaře.


Puntofobie

Pakliže neusnete s knoflíčky pod bradou, máme pro vás smutnou zprávu: Jste knoflíčkofobik. Připravte se na věčné boje s těmi, kdož s vámi sdílí lože. Horší fáze tohoto postižení vám přivodí nepřekonatelný odpor ke spacákům, které mají zip po celé své délce. Držte se! A dobrou…


Duchnudismus

Nudismus zpod části duchny neboli obnažování snožmo ob peřinu. Zpravidla vždy jednou nohu ven. Opakem je takzvaná larvosa.


Hlukémie

Až vás vytroubí řidič za to, že jdete na zelenou, mějte pochopení. Tito lidé potřebují činit povyk. Vyhledávají hlučné nálevny a koncerty, kde lze překřikovat okolí. Jsou-li nuceni pobývat v tichu, telefonují tak, že by se dovolali i bez mobilu. Pakliže nenajdou práci na vedoucí pozici, pořídí si psa.


Kukémie

V dopravním prostředku sedět po směru jízdy, židle u stolů si vybrat tak, aby nekoukali do zdi, a doma většinu času trávit za záclonou či kukátkem. Tito lidé sledují (a mnohdy i dokumentují), na co přijdou. Obzvláště těžké postižení, které člověka upoutá na okolní, a tedy mimo vnitřní svět.


Ser-observace

Fascinace vlastními tělními výměšky, projevující se jejich důkladným pozorováním. Nespláchnete dříve než zhodnotíte kvalitu stolice (nejlépe na toaletním papíře)? Nahlédnete do útrob kapesníku hned poté, co se do něj vysmrkáte? A co obsah kondomu, líbí? Nebojte, nikomu to neřekneme.


Odraztinace

I kdyby mělo jít o odlesk na hladině dozvracené kaluže, nedá jim to pokoje. Kdekoli se odráží jejich podobizna, tam zapózují anebo se alespoň rámcově upraví. Lidé, kteří dali vzniknout fenoménu selfie. Lidé, kteří se rádi zrcadlí. Ať už to znamená cokoli.


Paraplexie

O paraplexii (též deštníkářství), vyznačující se úzkostí z dešťových kapek, nevíme mnoho. Zajímavé by například bylo znát, zda paraplexici mají doma sprchu. Známo nicméně je, že do svého paraplete podvědomě promítají vlastní Já, pročež se s nimi ohání hlava nehlava, rozkrok nerozkrok.


Wordebilita

Touto úchylkou netrpí ani tak její nositel jako okolí. Tato nenechavost vůči právě vyřčenému, s neodbytnými sklony přidávat nebo ubírat písmenka, uplatňovat přesmyčky a dalšími jazykovými postupy tvořit slova jiná či nová nebo měnit znění i vyznění výroků, postihla i autora tohoto článku.


Sichroverse

„Nevíš, jestli jsem vypnula plotnu?“ – „Zamknul jsem ty dveře?“ – „Můžeš mě prosím prozvonit, jestli mám mobil?“ – „Fakt ti neprasknul?“ Neustálí pochybovači a ujišťovači v jednom. Těžko říct, jestli autora tohoto článku nepostihla i tato choroba. Není si jistý…


Louskosita

Chtějí dělat křupi-křup. Jsou mezi námi a způsobují efekt srovnatelný s trháním osmiček Nemohou si pomoci. V nestřežený okamžik vykroutí ruce sepnuté v jedno těleso a husí kůže je na těle. Křup. Křup. Křupi křup.


Filtrauma

Porucha spojená s kouřením cigaret, kterou si postižení jedinci často nesou z dob puberty, kdy se s nikotinem seznámili. Vyznačuje se posedlostí otočit jednu z cigaret balíčku vzhůru a tuto vykouřit jako poslední. V případech, kdy cigaretu dříve vykouří někdo z okolí, hrozí panická úzkost.


HOWGismus

Domluvil jsem, konec. A pokud není konec, nedomluvil jsem. Jedinci, kteří musí mít vždy poslední slovo, se vyznačují notnou dávkou netrpělivosti vždy, kdy mají předat slovo jiným. Začasto vskočí do řeči novým tématem, aby si byli jistí, že to předchozí téma dokončili právě oni.


Oholismus

Vždy hladcí. Existuje teorie, že tuto úchylku do společnosti zasela marketingová tažení holicích přístrojů a že jejím vedlejším efektem jsou sympatie s krajní pravicí. V této souvislosti často zaznívá pojem hipsterství, které údajně vzniklo jako odpověď na oholismus s ambicemi eliminovat ho.