1. Šetřit krokem a chodit jen tam, kam se musí. Zvlášť pokud jde o přednášky.


2. Nafukovat. Z patnácti stran nadělat jedním klikem třicet a z nanicovaté informace vydojit desetiminutovou odpověď u zkoušky.


3. Vařit z vody. Platí to jak pro zkoušky, tak pro jídlo. A věřte, že vyjít s pajdou od úterka do pátku je velký kumšt.


4. Ředit. Musí totiž umět poznat, co po něm někdy někdo bude chtít a co ne. Zvlášť, když právě těch nepodstatných věcí je většina.


5. Definovat kruhem. Kruh je totiž ideální rétorický rámec ke každé zkoušce. Začátek představuje konec, vnitřek je vyplněn elementární vatou. A točit se můžete donekonečna.


6. Urychlovat. Když je to třeba, tak i práci, která původně měla trvat týdny, musí zvládnout za pár hodin. V nejhorším přes noc.


7. Vybírat si a číst jen těch 5 % povinné literatury, která fakt dává smysl. Ten zbytek se dá vždycky vygooglit.


8. Odkládat. Všechno se dá totiž odložit. Neboli, co nemusíš dělat teď, můžeš odložit na příští semestr. Třeba to nakonec nikdo nebude chtít.


9. Poznávat barvy. Ne všechny, bohatě stačí, když si osvojí čtyřbarevnou duhu podtrhanou z centrofixek.


10. Odhlučnit se. Kdo chce vejšku přežít, musí se umět soustředit, i když mu za hlavou spolubydlící tluče lžící do radiátoru.


11. Vypouštět. I těch dva tisíce stránek, co se přes noc pracně nadrtí, je lepší zase zapomenout. Jen by zabíraly místo něčemu jinému.


12. Mít cit pro kopírku. Nikdy není na škodu vědět, kde vám zvládnou vytisknout a svázat cokoliv do hodiny.


13. Hledat motivaci. Jen ti největší šprti se podřídí termínu zkoušky. Ti ostatní si musí umět najít úplně jiný hnací motor.


14. Socializovat se. Protože kdo nemá kamarády, nemá poznámky, neví, co odpadlo, nemá protekci na studijním, a nakonec nemá vůbec nic.


15. Mít odvahu. Ne nadarmo se říká, že zkouška je od slova zkoušet. A kdo nezkouší, ten se musí drtit, což je upřímně ztráta času.


16. Nestydět se. Žádná bitva není předem ztracená. I když do ní jdete nahý. I z ničeho se totiž dá uválet pěkná kulička za sympatický „céčko“.


17. A hlavně, nedělat si iluze, že ho ten titul nějak vytrhne. Očividně ho totiž může mít kdejaký idiot.