1. Dopisy

SMSky i maily dneska posílá každej jouda. Když ale chcete někoho fakt potěšit, koupíte si trendy dopisní sadu, smolíte psaníčko a přitom přemýšlíte, kdy jste naposled psali rukou něco víc než nákupní seznam.

2. Doma vařená jídla

Vzít si u číňanů něco do krabičky nebo si nechat přivézt pizzošku už dneska není in. To, co se počítá, jsou hodiny strávené u plotny, žádný instantní náhražky, a čím víc kváskovýho chleba, tím víc adidas.

3. Trhy

Pamatujete, jak brzy ráno babička šupajdívala na trh pro čerstvou zeleninu a ovoce, které tehdy ale nebylo, takže jenom pro tu zeleninu? Tak přesně takhle vy vstáváte o sobotách a nedělích, aby vám na farmářských trzích ostatní nevybrali ten nejlepší tuřín, špek a vajíčka. A kvásek.

4. Hry

Dlouhé večery nad Člověčem nezlobsem vystřídaly stejně dlouhé (ale o něco akčnější) večery s Carcassonne a Osadníkama z Katanu. Kdo si hraje, ten prostě nezlobí.

5. DIY – pletení, šití, ruční práce

Dřív bylo takové to domácí kutěníčko z nouze ctnost, anžto se nikde nedalo nic sehnat. Dneska je zase výroba nebo aspoň dekorace čehokoliv do domácnosti už jen ta ctnost. Základní materiály: tavná pistole, staré rámy na obrazy, dřevo s odrbanou vizáží a jakékoliv vintage látky, co vyhrabete na půdě nebo v popelnici.

6. Rozhlasový hry

Rozhlas po drátě, smrákající se nebe a dramatické rozhlasové hry v režii Karla Weinlicha, to patří k základním vzpomínkám na prázdniny u babičky a dědy. Pokud je vám kolem třiceti. Teď si můžete dokonce vybrat z nepřeberné nabídky audioknih. Podle chuti. A dišputátu. Ať už je to cokoli.

7. Turistika

Dřív se prostě chodilo. Na nic jinýho nebyly prachy. No a dneska se chodí zase. Akorát k tomu vyfasujete dvě hůlky a řiká se tomu nordic walking. Anebo GPSku a běháte po lesích a lovíte kešky. Anebo prostě zase jenom chodíte. Turistika je in.

8. Pěstování, zahradničení, kompostování, urban gardening

S barákem tak nějak automaticky jde zahrada. A ty babičky mívají. Ve městě na to ale není plac, tak se na balkóny paneláků instalujou kompostéry i se žížalama, když se vám nechce šlupky od banánů házet do směsnýho. A k tomu na parapetu potřebujete mít bazalku, koriandr a chili papričky v květináčcích. A když máte velkej parapet, pěstujete tam tuřín. Protože tuřín je in.

9. Děcka

Udělat si děcko, to je teď in. Jak jsou všichni napraní hormonama, je zabřeznout čím dál těžší. Takže je to challenge. Snažilky by mohly vyprávět (ale nikdo to nechce poslouchat, tak na to mají specializovaný fóra). A když už mimíska mají, můžou ho kojit, protože je to zdravý, krmit cizrnou, protože je to hnusný, a nechat kadit do bambusových plen, protože bambus je bambus. A žerou ho pandy. A ty musely kvůli plenám vašeho dítěte zemřít, tak ať to aspoň k něčemu je.

10. Grilovačky

Dřívávějc se dělal oheň. A na něm se pekly buřty. A bylo to senzační. Dneska máme navíc ještě gril, deset tisíc druhů různých klobásek, masíček, omáček, salsiček. Jen to pivo a limonády zůstávají stejné.

11. Cyklistika

Na auta nebylo, a kam nestačily nohy, jelo se na rozhrkané velamosce. Dneska na auta je, ale není na benzín. Navíc všichni žijí v hrůze ze skleníkových plynů, takže vytáhli ty velamosky a favority po prarodičích a drandí zase.

12. Tančírny

Ano, už se netančí na Moravanku. Teď frčí electroswing. Co na tom, že to je stupidní. Dneska se, stejně jako tehdá, tančí všude.

13. Biografy

Malá krásná kina s ošoupanými sedačkami, do kterých se o sobotách a nedělích vypravily slušně nastrojené rodinky … se zase vrací. Teď jsou to klubová kina, kde si můžete vzít pivko do sálu a mrknout na nějaký biják, co ho pamatuje ještě vaše babička.

14. Kníry

Ještě včera jste se pochechtávali fotce svého dědy s navoskovaným mrožem … a dneska už voskujete sami. Móda holt diktuje nekompromisně, kudy chodí. A když jste buchta, tak máme hipsterskej knír aspoň na plátěný tašce. Anebo vytetovanej na ukazováčku jako ironickou kérku.

15. Zavařování

Za mala vás to otravovalo, a dneska si ty svoje ryngličky, broskvičky a okurčičky, co jste si vypěstovali na parapetu v paneláku, láskyplně nakládáte do zavařovaček, pečlivě popisujete a čančáte víčka kostečkovanými kraječkami.

16. Ježdění vlakem

Tam, kde nestačí ani kolo, se běžný moderní občan rád vrací do náruče Českých drah. Nebo do náruče Jančury či Lea. Protože cestovat vláčkem je ekologické, pohodlné, romantické a ještě si můžete nacpat teřich v jídelním voze.

17. Piva z malých pivovarů

To je jednoduchý. Dřív moc velkejch pivovarů nebylo a dneska ty rozřeďovaný euroslitky nikdo nechce. Takže se jde po malejch rodinnejch pivovárcích. Než si je všichni oblíbí, pivovárek expanduje a začne dělat rozřeďovaný euroslitky.