"Potřebuju nějakýho silnýho dobrovolníka"

Prvoplánově průhledný požadavek a jako takový v podstatě lehký kalibr. To se nicméně rozhodně nedá říct o objektu nošení, k němuž se ať již omylem či ze slušnosti přihlásíte.

"Neměl bys o víkendu čas?"

Jestli kývnete, nejspíš bude následovat dotaz na auto. A s největší pravděpodobností půjde o stěhování, rozvoz, odvoz bůhvíčeho. Jinou alternativou je hlídání zaručeně pohodových dětiček, zatímco si jejich rodiče kdesi vyhazují z kopýtka.

"Kdo bude řídit zpátky?"

Buďte obezřetní. Pokud vás nebaví točit volantem, panč máte čerstvý řidičák, pak je taxikaření za trest. Kladná odpověď vás odsoudí k večeru na limonádě a následnému rozvozu vyndaných kamarádů do domovů.

"Já bejt na tvým místě…" / “Nic ve zlým…” / “Neber si to špatně…”

……a následuje výčet důvodů, co děláte v životě blbě a měli byste dělat jinak, líp, kreativněji, uvolněněji, tišeji, rychleji, pečlivěji…  Není nad upřímnost.

"Máte tady volno?"

Ať už ve vlaku, autobuse nebo kavárně, z tohohle dotazu se vám tak akorát naježí chlupy na zádech. I do minima soukromí se vám z pravidla nakýbluje nezvaný host, který se ještě nedejbože bude chtít družit. Dost možná vám to zkazí celý den.

“Nemáš pětku?”

Ale jistě, co byste neměli drobák pro kámoše, a samozřejmě, že ho nebude chtít zpátky. Kdo by si to taky pamatoval, že ano. Ale znáte to, stokrát nic umořilo vola nebo vysálo oslíčka otřes se.

“A vezmeš mi taky?”

Copak jste nějaká hyena, že nevezmete kámošovi pivko, když už jdete k baru? A když už, tak ho můžete vzít i jeho holce, dalším kámošům a úplně cizímu chlápkovi od vedle. Když už tam jdete…nebo jste nějaká hyena?

“Podržíš mi místo?”

Jestli ho držíte někde u stolu, a kámoš zmizne na minutku na záchod, potud všechno v pořádku. Může ale být, že půjde o frontu na kubánský pomeranče a milej zlatej kámoš se odskočí ohřát na pár hodin do hospody. A vy si to za něj vyžerete. Se všemi důsledky.

"Zůstaneme radši jen kamarádi…"

Milosrdně řečeno, že jste hnusní, tlustí, asexuální a bůhvíco. Každopádně nevhodní. Měj se hezky, taky tě miluju.

"Dáme si pauzu."

Ano, přestávky, pauzy a výluky, v průběhu kterých se lidi schází a peleší s jinými jsou přirozenou podstatou vztahů mezi ženskou a chlapem, jiným chlapem, jinou ženskou a tak vůbec. Především se to týká těch nefunkčních vztahů…

"Můžeme si promluvit?"

Ve vztahové rovině většinou předchází bod č.7 a 8. Předzvěstí příjemné konverzace ovšem z pravidla není ani v jiných. Jakmile si vás někdo takhle načne, pište si, že budete bulet.   

“Máš pět minut?”

Přirozeně, pět minut nikdy nikoho nezabilo. Nicméně pět minut nikdy, ale skutečně nikdy neznamená pět minut. Měření času se z téhle perspektivy počítá v úplně jiných jednotkách.

"Akorát to ujelo!"

Je půl třetí ráno a vy se sotva držíte na nohách. A vám v tu chvíli zbývají tři reálné možnosti. Plácat se na zastávce další půlhodinu a klepat kosu, vypláznout nehorázné prachy za tágo nebo se zašít do nejbližšího nonstopáče a táhnout to až do rána.

"Takovou laskavost, že bys jako, když už děláš…"

Lidi mají pocit, že když jste jednou kamarádi, můžou vás klidně poprosit, abyste udělali podfuk. Ať už děláte cokoliv. Vy jste navíc takovej chudák, že to ještě budete dělat zadarmo. A jistě se na to přijde.

"Hele, jak jseš na tom s penězma?"

Tady funguje jediné: zatloukat tuto výplatu, zatloukat minulou výplatu, zatloukat i předminulou výplatu… Nejhorší je, že prachy z vás někdo tahá neustále, od víkendových kámošů po sociálku na hlaváku. Neubráníte se.

"Mám být upřímnej?"

Ne! Ne! Ne! Touha po upřímnosti v sobě vždycky nese tu větší, tu menší injekci jedu. Věřte, že na tenhle typ pravd nejste zvědaví. Akorát vás to otráví.

"Bych tě chtěla seznámit s kámoškou, je to milá holka."

Jaká že je? Kočička? Sexy? Hezká? No taková milá… Jinak řečeno k ničemu nebo na štípání dříví. Být milej je cejch. A platí to samozřejmě i pro chlapy.

"Nedostala jsem to."

Pokud jste holka, musíte hysterickou kamarádku uklidnit, nechat ji počůrat papírky z lékárny a pak ujišťovat, že ona se určitě jako její máma o těch 25 kilo nezvětší. Pokud jste kluk, máte se vším utrum a na krku časovanou hormonální bombu.